Rayy
Nowy
Nowy
Posty: 17
Rejestracja: 18 sty 2016, 18:50

Re: Forehand - osoba początkująca

Jestem osobą początkującą ale też nie jakimś laikiem jeżeli chodzi o teorię dotyczącą techniki interesuję mnie to i czytam dużo na ten temat jak i oglądam tenisa już od 15 lat. Wiem, że w swoim poście nie napisałem nic o tym, czy gram forehand ręką wyprostowaną w łokciu, czy nie bo uważam, że na moim poziomie zaawansowania to i tak nie ma jeszcze takiego znaczenia, bo za pewne mam multum rzeczy do poprawy i uważam, że jako osoba zaczynająca uprawiać ten sport powinienem skupiać się po równo na nauce sekwencji uderzania, jak i na nauce poruszania się pracy nóg. Dla mnie te dwa aspekty są równie ważne. Druga sprawa to, że mam trenerkę na WF-ie nie wiele mi daję w moim odczuciu, bo wprowadzenie do forehandu i backhandu trwało u nas z 5 minut, a w trakcie gry na punkty, a gramy tylko na punkty nikt nam nie zwraca uwagi, czy odbijamy poprawnie czy nie. No może jak ktoś odbił mega tragicznie, to trenerka coś tam pokazała, ale to za mało. Trzecia sprawa przeczytałem dokładnie wasze posty i myślę, że kilka waszych rad było pomocnych teraz przynajmniej wiem, że raczej bez dobrego trenera się nie obejdzie i przy okazji Sebex zaproponował pomoc. Mam zamiar się z nim spotkać, może on mi pomoże kto wie. Myślałem o trenerze już wcześniej jak i o tym by poodbijać sobie piłkę od ścianki, ale to że mamy teraz zimę komplikuję sprawę. Myślę, że w lato będzie dużo lepiej i uda mi się dorwać jakiegoś trenera za rozsądną cenę a jak nie to pewnie skończę z tenisem, bo każdy sport traktuję poważnie i nie chce bawić się w pół środki i nie przeszkadza mi to, że będziecie pisać o jakiś szczegółach lub o biomechanice pętli forehandowej, bo mnie to akurat interesuję.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Forehand - osoba początkująca

Pokazanie/"omówienie" sekwencji w 5 minut to nie jest dobry pomysł, zdajesz sobie z tego sprawę.
Potem granie na punkty tym bardziej, wiadomo, presja meczowa. Potrzebny jest luz i powtarzalność by coś opanować i utrwalić. A nawet jak nam w meczu ktoś gra tylko na FH czy BH to i tak gra by skończyć, a nie by trzymać tempo i długość piłki na relatywnie średnim poziomie i grać nam na rakietę.

Pamiętaj, że im dalej w las tym trudniej. Nasze mięśnie mają pewne ośrodki, które z grubsza można nazwać (pewne uproszczenie) mózgami. Dlatego mówi się o pamięci ruchowej. Odbieramy bodźce wzrokowe i nasz mózg (ten w głowie ;)) przekazuje dane dalej, a te "mózgi" w mięśniach już wiedzą co z tym fantem zrobić. Znasz pewnie pojęcie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Bardzo ważne jest zatem by od razu na początku nauczyć się poprawnej sekwencji. Jeżeli tak nie jest i nasze mięśniowe "mózgi" zaprogramują się i utrwalą sobie jakąś technikę domowej roboty to potem bardzo ciężko to odkręcić.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: Forehand - osoba początkująca

Nie mam żadnego rozdwojenia jaźni Panie Vivid to raczej Pan i Pan Keicam macie problem z czytaniem ze zrozumieniem.

Kolega opisał swój problem. Ja na ile to możliwe "przez internet" na tyle chciałem koledze podpowiedzieć co może zrobić podałem również filmik instruktażowy. Pomijając kwestie czy w ogóle taka internetowa pomoc w ciemno ma sens coś tam najprostszego i zgodnego z METODYKĄ postarałem się koledze podpowiedzieć.

Trochę uszczypliwie skomentowałem wypowiedź na temat "Kopyt" bo dla mnie była bez sensu i dalej jest- odnośnie całkowicie świeżutkiego adepta.

Następnie zostałem zaatakowany jakobym nie wiem nie uznawał tego że nogi w tenisie są najważniejsze? że są w ogóle potrzebne? że to od nich się zaczyna cały fundament pod dobre uderzenie? Pytam GDZIE JA COŚ TAKIEGO NAPISAŁEM BĄDŹ DAŁEM DO ZROZUMIENIA?

Napisałem tylko, że pierw w jakkolwiek sposób dopracowana i ułożone uderzenie w sensie praca tułowia, pętla, pkt. kontaktu. A następnie uderzenia po dobiegnięciu i w ruchu co jest według mnie oczywistą oczywistością.

Od rzeczy prostych tj. uderzenie w miejscu do rzeczy trudniejszych tj. uderzenie po dobiegnięciu i w ruchu. METODYKA.

Nigdzie nie umniejszyłem w swojej wypowiedzi "pracy nóg". Zgadzam się z wami, że jest najważniejsza bo bez niej nie ma dobrego uderzenia.

Dlatego właśnie nie rozumiem o co wam Panowie chodzi?
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Forehand - osoba początkująca

Ekba, kwestia jest taka, że bez nóg nie zrobisz wiele mając super pętlę. Wyobraź sobie, że stoisz na nogach tak iż przy najmniejszym ruchu się prawie wywrócisz. I co da dobra pętla? Podobnie przez złe ustawienie nóg możesz blokować prawidłowy ruch rakiety. Tu nie chodzi nikomu o bieganie jeszcze.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: Forehand - osoba początkująca

Ale mi też nie chodzi o pętle tylko! nigdzie tego nie napisałem, że chce aby kolega stał na baczność i powtarzał sam ruch ręką! Dlatego mówię, że mnie nie zrozumieliście.. chyba, że to ja jakoś po chińsku pisze. Wydaje mi się, że w powyższym poście napisałem to jak najprościej potrafię więc tyle ode mnie:).
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Forehand - osoba początkująca

Jakuboto pisze:Ekba, kwestia jest taka, że bez nóg nie zrobisz wiele mając super pętlę. Wyobraź sobie, że stoisz na nogach tak iż przy najmniejszym ruchu się prawie wywrócisz. I co da dobra pętla? Podobnie przez złe ustawienie nóg możesz blokować prawidłowy ruch rakiety. Tu nie chodzi nikomu o bieganie jeszcze.


Problem się robi, kiedy ktoś myśli że "pętla" = forhend. Podpowiada "naucz się pętli" bo jesteś za mało zaawansowany żeby zrobić ruch ręką i dostawienie nóg jednocześnie. Jest odwrotnie. Przeprogramować pętlę jest nieporównywalnie łatwiej niż oduczyć złego ustawiania się.

Poniżej wg mnie najlepsze ćwiczenie uderzeń fh bh. Tak ćwiczy "cała" Hiszpania. Intensywność i miejsce wyrzutów piłek przez trenera jest dobierana do zaawansowania "szkolonego". Zwróćcie uwagę na fakt że uderzane piłki są "martwe" nie posiadają żadnej energii nie można na nie poczekać, ani odebrać ich siły do wzmocnienia swojego uderzenia. Przyspieszenie nadawane jest poprzez swoje uderzenie łącznie z wejściem nóg. [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=LAJFdzPprEQ[/youtube]
Mój syn był na tygodniowym szkoleniu w hiszpańskiej Masia Tennis Academy. Po tygodniu wrócił z tak poprawionym ustawianiem się do uderzeń że aż nie mogłem uwierzyć. Najważniejszą jednak wartością był fakt jak docenił pracę nóg jako podstawowy czynnik prawidłowego odbicia piłki.
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Forehand - osoba początkująca

Keicam pokazał na filmiku jeden z podstawowych "dryli" na pracę nóg.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Rayy
Nowy
Nowy
Posty: 17
Rejestracja: 18 sty 2016, 18:50

Re: Forehand - osoba początkująca

Vivid pisze:Pokazanie/"omówienie" sekwencji w 5 minut to nie jest dobry pomysł, zdajesz sobie z tego sprawę.
SPOILER:
Dlatego taka forma zajęć jak na WFie mi nie odpowiada i zamierzam poszukać trenera lub kogoś kto się na tym zna i mi pomoże, a jak zabraknie funduszy to przestanę grać w tenisa, bo jeżeli nie będę mógł opanować podstaw, to nie widzę w tym sensu.
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: Forehand - osoba początkująca

Ćwiczenie które wrzucił tu keicam jest świetne! ale nie dla kompletnego świeżaka.
Co zresztą widać po mniemam jego młodym który już coś potrafi a i tak jak widać ma lekkie problemy.

Ćwiczenie które uważam za świetne dla kolegi proszącego o pomoc to to które prezentują tutaj chłopaki od mniej więcej 54 sekundy
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=SDaNcJYVLWE[/youtube]

Oczywiście z dużo mniejszą intensywnością która w późniejszym okresie docelowo ma wzrastać.
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Forehand - osoba początkująca

Ekba na filmiku, który wrzuciłeś świetnie widać pracę nóg! To oczywiście ktoś, kto gra już bardzo dobrze, ale mimo wszystko. Nawet do piłki rzuconej, wolno opadającej musisz dużo popracować na nogach, bo to one ustawią Ci sylwetkę do wyprowadzenia uderzenia. Dopiero po tym odpowiednia odległość ręki od tułowia i centryczne trafienie.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: Forehand - osoba początkująca

A czy ja napisałem gdzieś, że tutaj nie trzeba pracować na nogach?
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Forehand - osoba początkująca

ekba pisze:A czy ja napisałem gdzieś, że tutaj nie trzeba pracować na nogach?
Wprost nie, ale czepiałeś się wypowiedzi innych na temat istotności pracy nóg. A dla początkującego musi być przedstawiony jednocześnie jak robić ruch rakietą, ale też co zrobić z nogami. Oddzielnie to nie ma sensu.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Forehand - osoba początkująca

Jakuboto pisze:To oczywiście ktoś, kto gra już bardzo dobrze...
I to nie byle kto - ten, który uderza to Alex Slabinsky, były brytyjski zawodnik (z pochodzenia Ukrainiec), który w ATP doszedł do 266 miejsca w singlu. W deblu w 2008 grał na Wimbledonie, gdzie w parze z Chrisem Eatonem przegrali z braćmi Bryan w I rundzie (fajny meczyk - do znalezienia w sieci). Rok później z tym samym partnerem udało im się przejść pierwszą rundę (w obu przypadkach wpierw musieli przejść eliminacje do turnieju głównego).

Dla mnie to jak odbija Alex to potęga. Obejrzyjcie koniecznie na YT jak gra z Simonem na poważnie albo jak demonstruje czy to 1HBH czy też przyspieszenie piłki z forhendu. Poezja.

Simon i Alex to bez dwóch zdań najlepsi z aktualnie aktywnych online coachów. Znam prawdopodobnie wszystkich anglojęzycznych "coachów" publikujących w sieci i tych dwóch chłopaków zamiata resztą niczym Alex forhendem :). Do tego stopnia, że to jedyni trenerzy, którym gotowy jestem płacić za content.

Krótko mówiąc - serdecznie polecam!
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Forehand - osoba początkująca

Nie ma nawet o czym mówić - jest nawet jeden filmik, kiedy obaj po kolei prezentują jednoręczny forhend, oburęczny forhend; jednoręczny bekhend, dwuręczny bekhend; jednoręczny forhend słabszą ręką, oburęczny z chwytem dla słabszej ręki; jednoręczny i oburęczny bekhend słabszą ręką.
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: Forehand - osoba początkująca

Oczywiście jest to bardzo dobry tenisista ( m.in. wspólne treningi z Federerem ).
Ćwiczenie jak najbardziej dla osób początkujących. Tak jak wspomniałem wcześniej ze zdecydowanie mniejszą intensywnością.
Rayy
Nowy
Nowy
Posty: 17
Rejestracja: 18 sty 2016, 18:50

Re: Forehand - osoba początkująca

Dzisiaj miałem ostatni WF w tym semestrze i postawiłem sobie cel , że będę pamiętał o pracy nóg i mój forehand dzisiaj wyglądał dużo lepiej ale czasami zdarzało mi się , że spóźniałem ruch i musiałem odbijać piłkę gdy już była bardzo nisko. Można powiedzieć , że dzisiaj zauważyłem jak ważnym elementem są nogi.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Forehand - osoba początkująca

Rayy pisze:Dzisiaj miałem ostatni WF w tym semestrze i postawiłem sobie cel , że będę pamiętał o pracy nóg i mój forehand dzisiaj wyglądał dużo lepiej ale czasami zdarzało mi się , że spóźniałem ruch i musiałem odbijać piłkę gdy już była bardzo nisko. Można powiedzieć , że dzisiaj zauważyłem jak ważnym elementem są nogi.
Vivid Ruleeezzzz!
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Forehand - osoba początkująca

PitS pisze:
Rayy pisze:Dzisiaj miałem ostatni WF w tym semestrze i postawiłem sobie cel , że będę pamiętał o pracy nóg i mój forehand dzisiaj wyglądał dużo lepiej ale czasami zdarzało mi się , że spóźniałem ruch i musiałem odbijać piłkę gdy już była bardzo nisko. Można powiedzieć , że dzisiaj zauważyłem jak ważnym elementem są nogi.
Vivid Ruleeezzzz!
Vivid love Radwa! No fajnie czytać, że porada przyniosła efekt i to na odległość bez choć najmniejszego rzutu okiem na grę...
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Forehand - osoba początkująca

Ekba, tylko się nam tu nie rozpłacz. :P ;)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Forehand - osoba początkująca

Rayy pisze:Dzisiaj miałem ostatni WF w tym semestrze i postawiłem sobie cel , że będę pamiętał o pracy nóg i mój forehand dzisiaj wyglądał dużo lepiej ale czasami zdarzało mi się , że spóźniałem ruch i musiałem odbijać piłkę gdy już była bardzo nisko. Można powiedzieć , że dzisiaj zauważyłem jak ważnym elementem są nogi.
Idź w tą stronę, ;) fajnie że posłuchałeś i że coś Ci to dało... Vivid rulezz. :)
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876

Wróć do „Technika, taktyka, trening”