Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Trening ogólnorozwojowy pod tenisa

Jestem leniwy wiec pytam was.
Macie może jakiś plan treningu z ćwiczeniami ogólnorozwojowymi pod tenisa rozpisane na dni najlepiej i sprawdzone?

Z góry dzięki.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
rubipatrol
Bywalec
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 10 lut 2015, 08:52

Re: Trening ogólnorozwojowy pod tenisa

Jakuboto pisze:Jestem leniwy wiec pytam was.
Macie może jakiś plan treningu z ćwiczeniami ogólnorozwojowymi pod tenisa rozpisane na dni najlepiej i sprawdzone?

Z góry dzięki.
https://community-micoach.adidas.com/welcome
Powinno starczyć na początek. Wybierz plan i cel. Darmówka i ma apki na jabłko czy andrusa.
Awatar użytkownika
koza
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 169
Rejestracja: 25 lut 2012, 13:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Trening ogólnorozwojowy pod tenisa

Branie gotowego planu treningowego to trochę igranie ze zdrowiem. Plan powinien być dobrany indywidualnie do organizmu i uwzględniać przede wszystkim wyjściowy balans strukturalny - proporcje siłowe pomiędzy poszczególnymi mięśniami i ich mobilność.
Awatar użytkownika
htb
Senior
Senior
Posty: 3294
Rejestracja: 10 wrz 2009, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trening ogólnorozwojowy pod tenisa

Jakuboto, myślę że na początek to wystarczy jakieś pompeczki, brzuszki i trochę biegania. Jak ci będzie jeszcze mało to wtedy możesz pomyśleć o konkretnym planie dla siebie tak jak pisze koza.
Obrazek
_____
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Trening ogólnorozwojowy pod tenisa

Jakuboto pisze:Jestem leniwy wiec pytam was.
Macie może jakiś plan treningu z ćwiczeniami ogólnorozwojowymi pod tenisa rozpisane na dni najlepiej i sprawdzone?

Z góry dzięki.
Koszykówka! :)

Podłącz się do jakiejś grupy grającej regularnie w kosza. Rytm gry, poruszanie się, oraz ciągła analiza sytuacji na boisku dadzą Ci więcej niż sztuczne symulacje poruszania się po korcie czy bieganie.
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Trening ogólnorozwojowy pod tenisa

koza pisze:Branie gotowego planu treningowego to trochę igranie ze zdrowiem. Plan powinien być dobrany indywidualnie do organizmu i uwzględniać przede wszystkim wyjściowy balans strukturalny - proporcje siłowe pomiędzy poszczególnymi mięśniami i ich mobilność.
Oczywiście masz rację ale z takim podejściem to powinniśmy wymieniać struny co 2 spotkania, używać mieszanki izotoniczne specjalnie dla nas, wkładki z odlewów etc. itd. itp.

Mówimy jednak o tenisie amatorskim.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Trening ogólnorozwojowy pod tenisa

El Diablo pisze:... z takim podejściem to powinniśmy wymieniać struny co 2 spotkania....
A nie wymieniasz :D ?
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
koza
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 169
Rejestracja: 25 lut 2012, 13:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Trening ogólnorozwojowy pod tenisa

El Diablo pisze:Oczywiście masz rację ale z takim podejściem to powinniśmy wymieniać struny co 2 spotkania, używać mieszanki izotoniczne specjalnie dla nas, wkładki z odlewów etc. itd. itp.

Mówimy jednak o tenisie amatorskim.
Moim zdaniem wpływ na organizm źle dobranego treningu może być dużo poważniejszy niż źle dobranego lub zużytego naciągu. Chociaż analogia jakaś w sumie jest - wykonywanie nieodpowiedniego ćwiczenia może mieć podobne skutki jak młócenie jakimś sztywnym drutem w 350 g ramie przez amatora z rozwalonym łokciem. :) Do tego dochodzi kwestia efektywności treningu - jeśli trening nie eliminuje słabych ogniw w aparacie ruchu (a gotowiec dobrany "na pałę" rzadko kiedy w te ogniwa utrafi), to jego efekty nie będą adekwatne do wkładanego wysiłku, a gdy minie efekt początkującego - efekty mogą zahamować zupełnie. Na początek faktycznie wystarczą jakieś sprinty, wyskoki i skakanka, ale z czasem zaniedbywanie np. stabilizacji lub mięśni obszernych przyśrodkowych uda może doprowadzić do kontuzji.

Tu nawet nie chodzi o sam tenis, ale o zdrowy tryb życia i ogólną sprawność fizyczną.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Trening ogólnorozwojowy pod tenisa

koza pisze:Moim zdaniem wpływ na organizm źle dobranego treningu może być dużo poważniejszy niż źle dobranego lub zużytego naciągu.
Wg mnie przyjmujesz, niesłusznie, że zainteresowani wezmą się za bóg wie jaki trening. I w tej materii nasze stanowiska są kompletnie odmienne.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Trening ogólnorozwojowy pod tenisa

Dziś są takie czasy, że czasu nie ma ... Chce się grać to wielu się cieszy, że choć na to im starcza.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
koza
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 169
Rejestracja: 25 lut 2012, 13:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Trening ogólnorozwojowy pod tenisa

Vivid pisze:Dziś są takie czasy, że czasu nie ma ... Chce się grać to wielu się cieszy, że choć na to im starcza.
Dokładnie, dlatego jak się już znajdzie te 3 x 30 min tygodniowo na jakiś ogólnorozwój, to szkoda ten czas zmarnować na trening, który nie przyniesie efektów. Bo na przykład mamy osłabione dwugłowe uda i możemy robić dziesiątki sesji sprintów, a i tak nie pobiegniemy szybciej. :)
Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Re: Trening ogólnorozwojowy pod tenisa

Jakuboto pisze:Jestem leniwy wiec pytam was.
Macie może jakiś plan treningu z ćwiczeniami ogólnorozwojowymi pod tenisa rozpisane na dni najlepiej i sprawdzone?
Z góry dzięki.
Mam plan. Lubię trenować wg schematów. Co mi to daje? To bardzo proste. Kiedy ćwiczymy od czasu do czasu, g... z tego najczęściej wychodzi, albo mamy katar, albo za dużo pracy, albo imieniny cioci Krysi.
Dlatego ja planuję bardzo szczegółowo sezon halowy, zwłaszcza że korty drogie, zwłaszcza że nienawidzę biegać, ćwiczenia uważałem za nudne i męczące... Ale. Ale kiedy jadę kolejne zestawy i wiem w czym, w jakim konkretnie elemencie tenisa przyniosą mi one korzyści, a po jakimś czasie zweryfikuję to w grze, jestem w domu i nabiera to sensu. W moim odczuciu wszystko opiera się na SYSTEMATYCZNOŚCI. Może być lżej, ale musi być systematycznie i to MUSI przynieść efekty.

Jak to układam. Zaczynam od rozpisania tygodnia. Pozycje na które mnie stać to dwie "gry" w tygodniu plus badminton. To są pozycje płatne. Od nich zaczynam plan tygodnia, bo wiadomo - stałe rezerwacje wymuszają pory i dni. Jak już mamy rozpisany tydzień można określić poszczególne miesiące - co kiedy chcemy/planujemy trenować i przez ile miesięcy.

Oczywiście nie podam szczegółów, bo to moja słodka tajemnica, ale robię to trzeci rok i forma oraz życie modyfikują te plany, pozwalają wprowadzać skuteczniejsze korekty. Kwestia notowania odpowiednich rzeczy w dzienniku treningów. Mam tam wszystko: ile godzin rozegrałem danym naciągiem, ile dni wychodziłem z infekcji, kiedy zagrałem mecz z cyklu święto konia itd.

Aktualnie cykl miesięczny podzieliłem na "co drugi tydzień". W jednym tygodniu mam tenis-fitness, badminton, oraz dwa razy zajęcia z trenerem, a w drugim tenis-fitness, badminton, zajęcia z trenerem i ligę lub sparing. Zajęcia z trenerem też mają ustalony harmonogram ogólny (kolejność trenowania poszczególnych elementów) od października aż do kwietnia, ale czasem po lidze lub sparingu wprowadzamy korekty. A fitness jadę z mojej ulubionej książeczki, w domu i w hali garażowej.

Pozwala mi to przeżyć okres wiecznej jesieni w dobrej formie i nie poddać się depresji. Ale najważniejsze to słuchać własnego organizmu, no i mądrych ludzi :-)
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Trening ogólnorozwojowy pod tenisa

koza pisze:
Vivid pisze:Dziś są takie czasy, że czasu nie ma ... Chce się grać to wielu się cieszy, że choć na to im starcza.
Dokładnie, dlatego jak się już znajdzie te 3 x 30 min tygodniowo na jakiś ogólnorozwój, to szkoda ten czas zmarnować na trening, który nie przyniesie efektów. Bo na przykład mamy osłabione dwugłowe uda i możemy robić dziesiątki sesji sprintów, a i tak nie pobiegniemy szybciej. :)
I tu oczywiście masz niepodważalną rację.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Trening ogólnorozwojowy pod tenisa

A ja chciałem zaproponować wykroki w przód i na boki, przysiady plus wspięcia na palce, mi to dało bardzo dużo do poruszania się na korcie. Teraz to mi zostaje usiąść i posłuchać mądrzejszych. :D
Jacek iREM pisze:
SPOILER:
Muszę zacząć omijać Gdańsk jeszcze większym łukiem. :angel:
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Re: Trening ogólnorozwojowy pod tenisa

wyczesany pisze:Muszę zacząć omijać Gdańsk jeszcze większym łukiem. :angel:
Może i zabrzmiało groźnie, co nie zmienia faktu że i tak w moim odczuciu dalej g***o gram, ale krok po kroku...
Możesz przyjechać, już zapomniałem jak się returnuje Twój serwis. ;-)
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Trening ogólnorozwojowy pod tenisa

wyczesany pisze:Muszę zacząć omijać Gdańsk jeszcze większym łukiem. :angel:
Przez Władywostok? :D Tylko informuj Rosję, żeby Putin wiedział kiedy może zapolować na tak grubego zwierza. rotfl
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Re: Trening ogólnorozwojowy pod tenisa

Jakuboto pisze:Jestem leniwy wiec pytam was.
Macie może jakiś plan treningu z ćwiczeniami ogólnorozwojowymi pod tenisa rozpisane na dni najlepiej i sprawdzone?

Z góry dzięki.
Co do samych ćwiczeń, to tu też można ciekawe rzeczy wypatrzeć:
https://www.tennisgate.com/en/

ale to raczej wiosną, na zimę, do domu wciąż polecam:
http://www.empik.com/anatomia-w-tenisie ... lsrc=aw.ds
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Trening ogólnorozwojowy pod tenisa

keicam pisze:
Jakuboto pisze:Jestem leniwy wiec pytam was.
Macie może jakiś plan treningu z ćwiczeniami ogólnorozwojowymi pod tenisa rozpisane na dni najlepiej i sprawdzone?

Z góry dzięki.
Koszykówka! :)

Podłącz się do jakiejś grupy grającej regularnie w kosza. Rytm gry, poruszanie się, oraz ciągła analiza sytuacji na boisku dadzą Ci więcej niż sztuczne symulacje poruszania się po korcie czy bieganie.
Mnie bardzo dużo dała gra w piłkę na Orliku. Zagrałem 4-5 razy z kolegami w pracy i zwrotność mi się bardzo poprawiła (czy raczej wróciła do stanu sprzed 2 lat.
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Trening ogólnorozwojowy pod tenisa

Gary pisze:Mnie bardzo dużo dała gra w piłkę na Orliku. Zagrałem 4-5 razy z kolegami w pracy i zwrotność mi się bardzo poprawiła (czy raczej wróciła do stanu sprzed 2 lat.
Przecież miałeś kury na swój ulubiony rosół łapać ...
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
rubipatrol
Bywalec
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 10 lut 2015, 08:52

Re: Trening ogólnorozwojowy pod tenisa

koza pisze:Branie gotowego planu treningowego to trochę igranie ze zdrowiem. Plan powinien być dobrany indywidualnie do organizmu i uwzględniać przede wszystkim wyjściowy balans strukturalny - proporcje siłowe pomiędzy poszczególnymi mięśniami i ich mobilność.
Wszystko pięknie i z sensem tylko jak zajrzysz do tych zestawień to zobaczysz, że krzywdy tym sobie nie zrobi a jest spora szansa, że na rozruch "dla leniwych" będzie dobrym rozwiązaniem. Po jednym cyklu każdy powinien iść po rozum do głowy i wyciągnąć wnioski, zrobić jakąś mniej lub bardziej szczegółową analizę wyników. Jak starczy zapału to wtedy powinno zniknąć słowo "leniwy" i personalizacja powinna być obowiązkowa.

Wróć do „Technika, taktyka, trening”