TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Ile biegają tenisiści?

W linku poniżej:
Ile biegają tenisiści?

Króciutki tekst, ale ciekawy.
Awatar użytkownika
pst
Weteran
Weteran
Posty: 1151
Rejestracja: 6 maja 2011, 10:45

Re: Ile biegają tenisiści?

Jakiś link do materiałów źródłowych? W sensie czy ktoś to faktycznie mierzył?
Coś mi to mało wychodzi 4-5 km podczas 3 rund; nie wiem jakie były wyniki meczów ale zakładając 3:0 to daje 9 setów. I tylko 4-5km?

Używam sobie speed cell podczas gry. Wczoraj 2h. Wyszło wg zegara 30 min rozgrzewka i 90 min. mecz. Wynik 6:4, 4:6, 3:3 i koniec czasu. Dystans przez 2h lekko ponad 8km.
Dziś 2h tłuczenia w tym dwa super tiebreaki - dystans 7.8km.
Czy tyle faktycznie przebiegliśmy?? :rolleyes:
Beware of the Hologram.
It will trick us!
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Ile biegają tenisiści?

Może Twój program liczy całe przemieszczenie, a tamten tylko to, co przebiegną (bez chodzenia po korcie).
Piotr Szyba.
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Ile biegają tenisiści?

pst pisze:Jakiś link do materiałów źródłowych? W sensie czy ktoś to faktycznie mierzył?
Niestety nie mam. Jednak temu autorowi można ufać i zdziwiłbym się bardzo, gdyby te dane wziął z kosmosu.
pst pisze:Dziś 2h tłuczenia w tym dwa super tiebreaki - dystans 7.8km.
Czy tyle faktycznie przebiegliśmy?? :rolleyes:
Zastanawiam się nad jednym. Czy - a jeśli tak to o ile - zawodowcy biegają mniej od nas - amatorów - ze względów taktycznych? Chodzi mi np. o umiejscawianie uderzeń i "recovery":
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=A6PVdIvpIjc[/youtube]
Ten filmik nie jest tak dokładnie opracowany, jaki mam z innego DVD Bollettierego. Tam była też mowa o kątach.
hitman pisze:Może Twój program liczy całe przemieszczenie, a tamten tylko to, co przebiegną (bez chodzenia po korcie).
Dokładnie. To też może być przyczynek do takich a nie innych statystyk jak również kwestia podskoków (czy podskok jest liczony jako ruch, jeśli tak, to ile). Z tym, że jak biegam to dane ze Speed_Cella są w zasadzie idealnie odmierzone, więc ja biorę i to pod uwagę.
Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Ile biegają tenisiści?

Wg danych pokazywanych czasem w ważniejszych turniejach, jest to zwykle 1000-3000m na mecz.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Ile biegają tenisiści?

pst pisze:Jakiś link do materiałów źródłowych? W sensie czy ktoś to faktycznie mierzył?
Runner's World
Sports Illustrated

Więcej tego typu danych można znaleźć w artykułach Sports Illustrated.

Można jeszcze rzucić okiem na dane dot. finalistek USO14.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ile biegają tenisiści?

Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Ile biegają tenisiści?

TadX pisze:Zastanawiam się nad jednym. Czy - a jeśli tak to o ile - zawodowcy biegają mniej od nas - amatorów - ze względów taktycznych?
Z grubsza to kwestia antycypacji, eliminacji zagrań jakich rywal nie wybierze oraz trzymanie się środka geometrii wymian.
A innymi słowy, znaczy prościej ;) - albo obserwujesz i myślisz, albo przebierasz nogami ...
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Ile biegają tenisiści?

Vivid pisze:
TadX pisze:Zastanawiam się nad jednym. Czy - a jeśli tak to o ile - zawodowcy biegają mniej od nas - amatorów - ze względów taktycznych?
Z grubsza to kwestia antycypacji, eliminacji zagrań jakich rywal nie wybierze oraz trzymanie się środka geometrii wymian.
A innymi słowy, znaczy prościej ;) - albo obserwujesz i myślisz, albo przebierasz nogami ...
Niestety masz rację, ja na razie przebieram nogami, mój kortowy rywal prawie się nie rusza. rotfl
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
pst
Weteran
Weteran
Posty: 1151
Rejestracja: 6 maja 2011, 10:45

Re: Ile biegają tenisiści?

El Diablo pisze:
pst pisze:Jakiś link do materiałów źródłowych? W sensie czy ktoś to faktycznie mierzył?
Runner's World
Sports Illustrated

Więcej tego typu danych można znaleźć w artykułach Sports Illustrated.

Można jeszcze rzucić okiem na dane dot. finalistek USO14.
Pytanie 'ile przybiegłem' zadałem trochę prowokacyjnie. Już kiedyś na forum pisałem ze ten speed cell do tenisa traktuje z przymrużeniem oka. Bardziej bym powiedział że ten dystans odpowiada zmęczeniu jakie bym miał po przebiegnięciu go faktycznie, choc i to nieco naciągane, bo jednak biegnąc w rytmie przez godzinkę robimy lekko 6km...
Może jakiś krokomierz w cwanofinie, tylko biegać z tym po korcie... :rolleyes: ale z ciekawości porównałbym sie z TOPem :D .
Beware of the Hologram.
It will trick us!
Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Ile biegają tenisiści?

pst pisze:bo jednak biegnąc w rytmie przez godzinkę robimy lekko 6km...
Tyle to ja w godzinę przejdę szybkim krokiem.
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Ile biegają tenisiści?

Vivid pisze:
TadX pisze:Zastanawiam się nad jednym. Czy - a jeśli tak to o ile - zawodowcy biegają mniej od nas - amatorów - ze względów taktycznych?
Z grubsza to kwestia antycypacji, eliminacji zagrań jakich rywal nie wybierze oraz trzymanie się środka geometrii wymian.
A innymi słowy, znaczy prościej ;) - albo obserwujesz i myślisz, albo przebierasz nogami ...
Zamieściłem cykl filmów w poście wyżej, więc to zostało już wyjaśnione wcześniej.

Pytanie zadałem w odniesieniu do amatorów, ale też ciężko by było z danymi, bo mało kto mierzy sobie statystyki. Fajnie by było, to ideał, jakby na turnieju amatorskim stosowali pomiary wraz z oceną, na ile dany gracz "myślał" na korcie, jaką taktykę stosował itp. Grający z końca będzie miał inne dystans niż gracz allcourt... Strasznie ciekawe dla mnie, może ktoś-kiedyś zrobi taki eksperyment :::cldno9::: .
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Ile biegają tenisiści?

TadX pisze:Zamieściłem cykl filmów w poście wyżej, więc to zostało już wyjaśnione wcześniej.

Pytanie zadałem w odniesieniu do amatorów, ale też ciężko by było z danymi, bo mało kto mierzy sobie statystyki. Fajnie by było, to ideał, jakby na turnieju amatorskim stosowali pomiary wraz z oceną, na ile dany gracz "myślał" na korcie, jaką taktykę stosował itp. Grający z końca będzie miał inne dystans niż gracz allcourt... Strasznie ciekawe dla mnie, może ktoś-kiedyś zrobi taki eksperyment :::cldno9::: .
Podrzucam link do PlaySight jako ciekawostkę pośrednio w tej materii.

Obrazek
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Ile biegają tenisiści?

Zacznijmy od tego, że dystans dystansowi nie równy ...
Odległość to tylko pewna cyfra. Można tę odległość pokonać w sposób mocno "szarpany", a więc mocno eksploatujący nasze zasoby energii, lub można przemieszczać się względnie powoli i przede wszystkim płynnie, wykorzystując tu właśnie antycypację i eliminację zagrań jakich przeciwnik nie zastosuje.

Nawet kiedyś o tym pisałem, był taki mecz na NMPA między B. Budziakiem a M. Andrzejczakiem (amator z dobrymi wynikami, wtedy nawet w czołówce swojej kategorii wiekowej). Michał wcale nie odbiegał fizycznie i motorycznie od Benjamina, ale ten drugi uzyskiwał przewagę w prawie każdej wymianie po 2-3 piłkach. Różnica polegała praktycznie na tym, że Michał jako amator zawsze czekał co Benjamin zagra, dopiero wtedy reagował. Natomiast Benjamin reagował już w momencie gdy Michał składał się do zagrania. To mu dawało ogromną przewagę, którą wykorzystał. Nie wiem ile tam było, ale chyba Michał złapał 1 gema na dwa sety.
Michał był z reguły po tych 2-3 piłkach o pół kroku spóźniony, a Benjamin miał te pół kroku zapasu. W tenisie jak wiemy odpowiednio szybkie dojście do piłki i przygotowanie zagrania to jeden z kluczy do skutecznej gry.

Efekt można sprawdzić na samym sobie. Wystarczy zagrać wystawkę i jak zwykle poczekać na zagranie rywala. Lufa do rogu i o ile w ogóle złapiemy piłkę to albo wywalimy w aut, albo jedyne na co nas będzie stać to jakiś za krótki farfocel - kolejna wystawa ...
A potem można znów zagrać wystawkę, skoncentrować się i w momencie gdy rywal rozpoczyna wyprowadzać swoje zagranie ruszyć w jedną stronę. Trzeba się oczywiście umówić gdzie nam zagra ;). Wtedy role się odwracają i to my z "ofiary" stajemy się "oprawcą".
Wiem z własnego i innych doświadczeń, że główny problem to mentalne przełamanie się do takiego startu bo podświadomość nakazuje czekać. Tylko takie czekanie na pewnym poziomie gry to bzdura w takich sytuacjach.
Punkt i tak jest przegrany więc nic nie mamy do stracenia. Ale jak dobrze wybierzemy, to poza samym punktem, zdobędziemy też sporą przewagę psychologiczną nad rywalem. Już mu tak luźno ręka nie będzie szła, a zatem będzie mniej ukrywał zagrania a nam będzie je łatwiej odczytać.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P

Wróć do „Technika, taktyka, trening”