Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

FH do oceny

Witam wrzucam Filmik z FH i BH :). Z tenisem zapoznałem się w grudniu 2013, przez okres zimowy grane było tylko wtedy gdy warunki za oknem pozwalały wyjść na asfaltowy - widoczny tutaj kort.
Piłki nagrywał kolega. W kort weszło około 75% uderzeń.

Mi osobiście jako pierwszy rzucił się tor ruchu rakiety przy FH. Bije go z boku a czasem chyba nawet z góry przez co te piłki są płaskie.
Proszę o opinie i wskazówki :). Jeżeli oczywiście dojrzycie coś na tym słabej jakości filmie :).
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: FH do oceny

Okres gry relatywnie krótki. Do tego mała częstotliwość. Biorąc to pod uwagę to jest całkiem przyzwoicie. Ale z tym bekhendem to raczej idź na boisko do bejsbola. ;)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Rokforabe
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 156
Rejestracja: 25 cze 2012, 16:27

Re: FH do oceny

Ode mnie to tak ogólnie, nie tylko o FH. :)

Pierwsze co mi się rzuciło w oczy to na pewno twoje usztywnienie i zatrzymanie rakiety za sobą po uderzeniu. Zwłaszcza przy BH.

Po drugie brak naskoku/split step. Warto od początku nauki o tym pamiętać żeby go robić, może wejdzie Ci w krew i będziesz to wykonywał podświadomie. Nierobienie go jest jak zły nawyk, trudno się go później pozbyć.

Osobiście najbardziej lubię oglądać takie rozgrzewkowe przebijanie jak poniżej. Najlepiej wtedy widać ten luz i swobodę.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=LE15sEsJZso[/youtube]
NTRP 4.5

TF 2014 - PROMO VIDEO -https://vimeo.com/94367085

Challenge: Regulamin Ranking
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: FH do oceny

Sam ruch ręki fajny, ale słabością tego uderzenia jest przede wszystkim brak umiejętności poruszania się i łapania tajmingu do uderzenia. Gdyby nie to byłoby na czym budować. Poruszasz się sztucznie, sztywno, stąd te haki i ściąganie piłki w dół. Na BH tracisz stabilność bo robisz z nóg cyrkiel. A dynamika tu powinna wyjść z nóg a to one są źródłem niestabilności pozycji w trakcie i po uderzeniu.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: FH do oceny

Vivid pisze:Okres gry relatywnie krótki. Do tego mała częstotliwość. Biorąc to pod uwagę to jest całkiem przyzwoicie. Ale z tym bekhendem to raczej idź na boisko do bejsbola. ;)
Okej krytyka BH jest ale fajnie było by też usłyszeć podpowiedź:). Co poprawić? wykończenie? sam tor ruchu jest zły? może odprowadzenie?
Rokforabe pisze:Ode mnie to tak ogólnie, nie tylko o FH. :)

Pierwsze co mi się rzuciło w oczy to na pewno twoje usztywnienie i zatrzymanie rakiety za sobą po uderzeniu. Zwłaszcza przy BH.

Po drugie brak naskoku/split step. Warto od początku nauki o tym pamiętać żeby go robić, może wejdzie Ci w krew i będziesz to wykonywał podświadomie. Nierobienie go jest jak zły nawyk, trudno się go później pozbyć.

Osobiście najbardziej lubię oglądać takie rozgrzewkowe przebijanie jak poniżej. Najlepiej wtedy widać ten luz i swobodę.

Czyli jak najszybciej wracać po uderzeniu do pozycji wyjściowej? O Split stepie pierwsze słyszę poszukam, popatrzę:).
PitS pisze:Sam ruch ręki fajny, ale słabością tego uderzenia jest przede wszystkim brak umiejętności poruszania się i łapania tajmingu do uderzenia. Gdyby nie to byłoby na czym budować. Poruszasz się sztucznie, sztywno, stąd te haki i ściąganie piłki w dół. Na BH tracisz stabilność bo robisz z nóg cyrkiel. A dynamika tu powinna wyjść z nóg a to one są źródłem niestabilności pozycji w trakcie i po uderzeniu.
Czyli trzeba popracować nad "zmiękczeniem" ruchów.

Dzięki za opinie:).
Awatar użytkownika
Pio
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 395
Rejestracja: 9 mar 2013, 20:23
Lokalizacja: Wawa

Re: FH do oceny

Niestety podpowiedzi na niewiele się zdadzą, ponieważ nie będziesz w stanie sam ocenić swoich uderzeń.
Ilu jest graczy którym wydaje się, że robią poprawnie ruch a gdy przychodzą na lekcję to nie wiem jak im to delikatnie powiedzieć, że sekcja bejsbola jest ulicę obok.
Zatem wpadnij chociaż na jedną lekcję do jakiegoś trenera i niech dokładnie na Tobie zaprezentuje ruch i wtedy będziesz wiedział o co chodzi. Jak tego nie poczujesz na własnym ciele to się nie nauczysz. W przeciwnym razie każdy uczył by się tenisa przez internet. Nie da się.
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: FH do oceny

Pio pisze:Niestety podpowiedzi na niewiele się zdadzą, ponieważ nie będziesz w stanie sam ocenić swoich uderzeń.
Ilu jest graczy którym wydaje się, że robią poprawnie ruch a gdy przychodzą na lekcję to nie wiem jak im to delikatnie powiedzieć, że sekcja bejsbola jest ulicę obok.
Zatem wpadnij chociaż na jedną lekcję do jakiegoś trenera i niech dokładnie na Tobie zaprezentuje ruch i wtedy będziesz wiedział o co chodzi. Jak tego nie poczujesz na własnym ciele to się nie nauczysz. W przeciwnym razie każdy uczył by się tenisa przez internet. Nie da się.

Wiem, że trener to najlepsze rozwiązanie ale mimo wszystko chce pierw sam spróbować skorygować błędy. Jak nie wyjdzie to sie poddam i skorzystam z usług jakiegoś instruktora. Więc jeżeli to możliwe prosiłbym o wytkniecie błędów przy BH i skrobnięcia jak to poprawić:).
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: FH do oceny

Coś jest na rzeczy, bo jak masz piłkę głęboką i pod nogi to fajnie potrafisz się cofnąć i widać pewnien zmysł tenisowy.
Najbardziej podstawowe błędy, które możesz od razu poprawić, to przede wszystkim poruszanie. A właściwie jego brak. Stoisz sztywno na nogach i zanim mózg zgra się z piłką i zaanimuje ciało mijają całe sekundy. To typowe dla początkującego. Na filmiku Federera widać, że jak przeciwnik uderza, to Fed już jakieś przeskoki albo kroki robi. Spróbuj to naśladować. Ale cały czas bedąc nisko przy ziemi, tzn. nie wybijając się wysoko w górę. Był kiedyś taki film o tym, że babka miała bombę w samochodzi i nie mogła zwolnić poniżej iluśtam mil na godzinę, bo by wybuchła. Policja musiała jej oczyszczać autostrady i w ogóle cała akcja to była próba rozbrojenia tej bomby. Z tenisem to jest podobnie - jak się zatrzymasz to przegrałeś. To nieustanny ruch. Podobnie jak sporty walki. Dlatego tak dobrym ćwiczeniem zawsze była skakanka. Ona wprowadzała jakby w trans ruchowy i to jest bardzo ważne. Przeskakuj z nogi na noge, uginaj kolana, staraj się nie dotykać kortu piętami, szczególnie podczas uderzenia. A jak to opanujesz, to zacznij grać lżej, ale bardziej z dołu do góry i z top spinem. Grasz bardzo płasko, co Ci nie wychodzi jak masz wysoką piłkę, bo wysokiej piłki się płasko nie zagra. Widać, że masz pewne naturalne pozytywne tenisowe skłonności, więc sporo możesz poprawić.

A drugie co możesz poprawić, to ilość powtórzeń: na filmiku jest ok 20-50 razy za mało uderzeń. :) Ilość, ilość, ilość...
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: FH do oceny

ekba pisze:Wiem, że trener to najlepsze rozwiązanie, ale mimo wszystko chcę pierw sam spróbować skorygować błędy. Jak nie wyjdzie to się poddam i skorzystam z usług jakiegoś instruktora.
I to jest gwóźdź do Twojej tenisowej trumny ... :(
Niestety model działania powielany przez wielu. Nawyki i schematy ruchowe wpajasz sobie na początku. Jak się więc źle na starcie poukładasz to potem trudno się takich nawyków pozbyć.
Oczywiście rozumiem, że może nie być dostępu do szkoleniowca, szczególnie w mniejszej miejscowości, że ktoś może nie mieć kasy na dłuższe szkolenie itd. To wszystko rozumiem. Ale w sumie jak ktoś chce się bawić rekreacyjnie a nie zawodniczo to wystarczy zacząć od gdzieś 10-20 spotkań z trenerem. A potem można na przykład co pół roku wybrać się na kolejne 2-4 treningi i coś skorygować, poustawiać. Początek przygody z tenisem jest kluczowy bo to dyscyplina wysoce techniczna.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: FH do oceny

Filmik jest bardzo nieobiektywny, bo mamy tu pojedynczo nagrywane piłki. Nie można prawie nic powiedzieć o poruszaniu się, gdy facet czeka 5 sekund na jedną jedyną piłkę i na dodatek ustawia się od razu do FH - prawa noga jest do przodu długo zanim piłka się pokaże. :] Co do uderzeń - timing raczej jest, ale dotyczy ręki, nie jest poparty ruchem (skrętem) ciała, a to nie wróży dobrze na przyszłość i to może być ten kiepski nawyk o którym Vivid pisze i z którym będziesz potem walczył przez lata.
Weź trenera choćby na 2-3 lekcje!
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: FH do oceny

TomPL pisze:Filmik jest bardzo nieobiektywny, bo mamy tu pojedynczo nagrywane piłki. Nie można prawie nic powiedzieć o poruszaniu się, gdy facet czeka 5 sekund na jedną jedyną piłkę i na dodatek ustawia się od razu do FH - prawa noga jest do przodu długo zanim piłka się pokaże. :] Co do uderzeń - timing raczej jest, ale dotyczy ręki, nie jest poparty ruchem (skrętem) ciała, a to nie wróży dobrze na przyszłość i to może być ten kiepski nawyk o którym Vivid pisze i z którym będziesz potem walczył przez lata.
Weź trenera choćby na 2-3 lekcje!

Następnym razem nagram filmik z luźnej wymiany i będzie to lepszy materiał do oceny:). bo fakt faktem, że tutaj kolega mi nagrywał i ja wiedziałem w które miejsce mniej więcej piłkę pośle oraz po swoich uderzeniach nie spieszyłem się do powrotu do pozycji wyjściowej bo umówieni byliśmy na spokojne powolne nagrywanie.

Panowie po raz kolejny, doskonale rozumiem, że trener/instruktor to najlepsze rozwiązanie ale póki co nie mam wolnych środków finansowych i na pewno się do niego nie wybiorę..Dlatego fajnie by było usłyszeć co jest nie tak i co skorygować oprócz już wypisanych błędów i rad. Najbardziej intryguje mnie ten BH. Co robię źle? chyba, że kompletnie jest do bani:D.
Awatar użytkownika
Rokforabe
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 156
Rejestracja: 25 cze 2012, 16:27

Re: FH do oceny

Wrzuć filmik z BH. Z innej perspektywy. Najlepiej od strony backhandowej i z tyłu.
NTRP 4.5

TF 2014 - PROMO VIDEO -https://vimeo.com/94367085

Challenge: Regulamin Ranking
kolt
Weteran
Weteran
Posty: 1990
Rejestracja: 23 mar 2012, 16:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: FH do oceny

hitman pisze:Grasz bardzo płasko, co Ci nie wychodzi jak masz wysoką piłkę, bo wysokiej piłki się płasko nie zagra. Widać, że masz pewne naturalne pozytywne tenisowe skłonności, więc sporo możesz poprawić.
Jak się nie zagra? Tylko wysoką piłkę możesz zagrać płasko. Bo jak grać płasko kiedy masz piłkę poniżej poziomu siatki? Wiadomo można próbować przerzutki na drugą stronę ale to nie będzie sensowne zagranie. Czy nie o to chodziło?
Autor gra płasko bo to naturalne na początku. Z moich obserwacji wynika, że większość, o ile nie wszyscy na początku grają płasko. Bo skąd niby mają wiedzieć jak rotować skoro wcześniej tego nie robili. Dopiero po czasie ogarniasz co to jest rotacja i dlaczego jest ważna.
Biomimetic 500 Tour + Dunlop Black Widow

NTRP: 3 (przy bh lewa stopa w lewo podczas przygotowania)
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: FH do oceny

Wysoka piłka tj. ponad poziom barku. Nie grasz jej płasko.
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: FH do oceny

hitman pisze:Wysoka piłka tj. ponad poziom barku. Nie grasz jej płasko.
Zdefiniuj lepiej o co Ci chodzi. ;)
Właśnie taką piłkę grasz płasko bo wchodzisz, unosisz barki i walisz z góry w dół. Trajektoria lotu jest bardzo płaska.
Natomiast oczywiście można grać płasko jak piłka jest poniżej poziomu siatki. To tylko dla tzw. dzieci top spinu jest to coś niewyobrażalnego. rotfl Wejście w piłkę, szybki ruch ręki i nadgarstka, delikatny lift i idzie aż miło. Oczywiście jest to obciążone sporym ryzykiem i przy grze procentowej na punkty jest to niezbyt rozsądne ...
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: FH do oceny

Vivid pisze:Zdefiniuj lepiej o co Ci chodzi. ;)
Chodzi mi o piłkę ponad poziom barku. ;)
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
Kerm
Weteran
Weteran
Posty: 1424
Rejestracja: 12 cze 2014, 10:42
Lokalizacja: Lublin

Re: FH do oceny

Ekba, nie jest to jakieś wielkie odkrycie i koledzy wcześniej o tym pisali, ale naprawdę jedyną słuszną drogą od samego początku gry w tenisa jest nagrywanie się jak najczęściej możesz. I najlepiej w trakcie gry, gdyż filmiki z nagrywanych przez kogoś piłek nie oddają naszych rzeczywistych umiejętności i można się pogubić. Kamera, kort, analiza i tak kilkadziesiąt/kilkaset powtórzeń. Wtedy coś zacznie się rzeczywiście dziać.
Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono.


Kerm. Powered by dreams.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: FH do oceny

Kerm pisze:Ekba, nie jest to jakieś wielkie odkrycie i koledzy wcześniej o tym pisali, ale naprawdę jedyną słuszną drogą od samego początku gry w tenisa jest nagrywanie się jak najczęściej możesz. I najlepiej w trakcie gry, gdyż filmiki z nagrywanych przez kogoś piłek nie oddają naszych rzeczywistych umiejętności i można się pogubić. Kamera, kort, analiza i tak kilkadziesiąt/kilkaset powtórzeń. Wtedy coś zacznie się rzeczywiście dziać.
Wytłumacz mi co daje nagrywanie siebie i oglądanie po fakcie w domu? To nawet trudno nazwać półśrodkiem ...
Korekta winna nastąpić natychmiast, a do tego potrzebna jest dodatkowa osoba znająca się na tym.
Jakimś powiedzmy "pokracznym" rozwiązaniem jest oglądanie na korcie i reakcja na to co się dzieje. Ale to też jest dość średnio wygodne i efektywne.

Taka to trochę jazda na koniu - czyli okrakiem :D
Popsuł się samochód - co zrobić byle nie do mechanika. Boli ząb - co zrobić byle nie do stomatologa.
Wracając do tenisa - albo się za to biorę i wtedy korzystam z fachowca, albo znam ogólne zasady i gram, jak się poukłada tak będzie i nie zawracam sobie głowy, w końcu ma być rekreacja :)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Kerm
Weteran
Weteran
Posty: 1424
Rejestracja: 12 cze 2014, 10:42
Lokalizacja: Lublin

Re: FH do oceny

Vivid pisze:
Kerm pisze:Ekba, nie jest to jakieś wielkie odkrycie i koledzy wcześniej o tym pisali, ale naprawdę jedyną słuszną drogą od samego początku gry w tenisa jest nagrywanie się jak najczęściej możesz. I najlepiej w trakcie gry, gdyż filmiki z nagrywanych przez kogoś piłek nie oddają naszych rzeczywistych umiejętności i można się pogubić. Kamera, kort, analiza i tak kilkadziesiąt/kilkaset powtórzeń. Wtedy coś zacznie się rzeczywiście dziać.
Wytłumacz mi co daje nagrywanie siebie i oglądanie po fakcie w domu? To nawet trudno nazwać półśrodkiem ...
Korekta winna nastąpić natychmiast, a do tego potrzebna jest dodatkowa osoba znająca się na tym.
Jakimś powiedzmy "pokracznym" rozwiązaniem jest oglądanie na korcie i reakcja na to co się dzieje. Ale to też jest dość średnio wygodne i efektywne.
Vividzie, ja nie napisałem, że to jest panaceum na wszelkie bolączki i dzięki temu ktoś stanie się mistrzem tenisa. Napisałem tylko, że we wczesnej fazie nauki gry w tenisa, jest to bardzo, ale to bardzo przydatny środek, który może pozwolić samodzielnie (cały czas zaznaczam - na poziomie mocno amatorskim) poprawić sporo elementów gry.

A poprawa swojej gry na korcie po obejrzeniu filmiku przecież może być następnego dnia, prawda? Trochę szkoda tracić czas na oglądanie filmu podczas gdy czas i kasa za kort lecą.

A jak psuje mi się samochód to oczywiście, że pierwsze co robię to szukam odpowiedzi "w internetach", a dopiero potem jadę do mechanika! Lubię być przygotowany na najgorsze, żeby nie paść na zawał. :D I nie wszystko jest czarne albo białe - trener albo przebijanie a'la badminton. Trener - super rozwiązanie, ale można też próbować samemu poprawiać swoją grę - choćby dla satysfakcji, przecież po to gramy.
Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono.


Kerm. Powered by dreams.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: FH do oceny

Jak dla mnie efektywniejsze jest korygowanie na korcie, czyli ewentualnie gram jakiś czas, patrzę na nagranie, koryguję.
Potem oczywiście można to dokładniej w domu przeanalizować, ale to już jest takie bardziej poboczne udogodnienie.
Chodzi o to by jak najkrócej utrwalać jakieś złe nawyki.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P

Wróć do „Technika, taktyka, trening”