Awatar użytkownika
Stefano
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 4 lip 2013, 17:39

Re: Trening siłowy dla tenisisty

Trening siłowy w nowoczesnym tenisie to podstawa, jeśli ktoś olewa siłownię, bo nie musi mieć mułów, to nigdy nie będzie dobrym tenisistą i jest zwyczajnie leniem. To nie mój wymysł, a zdanie zacnych w tej dziedzinie trenerów. Z tym, że temat nie jest o tym, czy trzeba bo to jest dla mnie oczywiste, a o tym jakie ćwiczenia.
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Trening siłowy dla tenisisty

Jak w każdym sporcie trening siłowy z pewnością jest jednym z elementów przygotowania zawodnika do sezonu ale wątpię, żeby taki trening w jakimś szerszym zakresie występował w okresie startowym. Natomiast jestem przekonany, że ćwiczenia związane z doskonaleniem techniki czy poprawą poruszania się po korcie, prowadzone są w przeciągu całego sezonu. Często piszemy, że Agnieszka potrzebuje się wzmocnić fizycznie ale dla tak technicznego sportu jak tenis, jest bardzo cienka granica budowania siły fizycznej, której przekroczenie może spowodować pogorszenie jakości gry, natomiast trudno "popsuć" grę jeżeli ktoś stawia na poprawę czysto tenisowych elementów (no chyba, że ktoś kompletnie zmienia uderzenia). Dobrym przykładem rozwoju jest Nadal, który dzięki rozwojowi techniki utrzymuje się na szczycie, pomimo tego, że fizycznie z pewnością nie jest tak "silny" jak dwa, trzy lata temu. Dobry technicznie tenisista zneutralizuje siłę przeciwnika, jeżeli tamten ma wyraźne luki w technice, tak jak to robił Federer z Roddickiem.
W sporcie amatorskim, gdy trzeba pogodzić chęć lepszej gry z brakiem czasu, wybór jest oczywisty, technika, wydolność i jak starczy czasu, to można pomyśleć o sile, chociaż jakbym miał dodatkową wolną godzinę w tygodniu, to zdecydowanie dodałbym ją do tych poświęconych na rozwój techniki zupełnie pomijając dedykowane ćwiczenia siłowe. Dobrze zaplanowane ćwiczenia na rozwój techniki i wydolności i tak dadzą mi wystarczający przyrost siły na poziomie amatorskim.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
Stefano
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 4 lip 2013, 17:39

Re: Trening siłowy dla tenisisty

Z pewnością technika to najważniejszy element ale uważam że bez przygotowania fizycznego postępy w technice będą mocno ograniczane, nie można ciągle biegać z rakietą, część sił trzeba poświęcić na trening gimnastyczny. Mówiąc o ćwiczeniach siłowych myślę o np. ćwiczeniach z piłką lekarską, ćwiczeniach z gumami, delikatnych ćwiczeniach z ciężarami (np. ćwiczenia na przedramiona, ramiona, grzbiet i brzuch). I jak wiadomo dużo ćwiczeń wytrzymałościowych które wzmacniają nogi jak skakanka, step, bieganie oraz często bagatelizowany stretching.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Trening siłowy dla tenisisty

ppeter pisze:Dobrze zaplanowane ćwiczenia na rozwój techniki i wydolności i tak dadzą mi wystarczający przyrost siły na poziomie amatorskim.
I to jest hasło klucz. Jak przepleciesz 500 skakanek z drabinką koordynacyjną to przy okazji ćwiczeń technicznych wzmocnisz nogi, jak przeserwujesz 5 koszyków po 100 piłek na jednym wejściu na kort też wzmocnisz mięśnie przy okazji.
Ilekroć ćwiczyłem czystą siłę, a zdarzało się kiedy znajomy chciał się pochwalić nowymi wiosełkami w garażu, albo uparłem się badać przysiadami wydolność tlenową, zawsze siadała mi dynamika.
Największe ograniczenie jakie dostrzegam u siebie i u większości amatorów to nienadążanie z tajmingiem, co u mnie powoduje że uderzenia nie są tak soczyste jakby mogły być.

Jak już Stefano musisz ćwiczyć siłę ćwicz na minimalnych obciążeniach (ciężarki do 1kg ) dynamikę, powielając czysto tenisowe ruchy.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Trening siłowy dla tenisisty

Stefano pisze:Mówiąc o ćwiczeniach siłowych myślę o np. ćwiczeniach z piłką lekarską, ćwiczeniach z gumami, delikatnych ćwiczeniach z ciężarami (np. ćwiczenia na przedramiona, ramiona, grzbiet i brzuch). I jak wiadomo dużo ćwiczeń wytrzymałościowych które wzmacniają nogi jak skakanka, step, bieganie oraz często bagatelizowany stretching.
To brzmi dużo lepiej niż to:
Stefano pisze:Kiedyś miałem nawet ponadprzeciętne rozmiary ale odkąd gram w tenisa poważniej niż rekreacyjnie, przykładam większą rolę do optymalnej zależności waga ciała do tkanki mięśniowej. Mówiąc prościej zależy mi na szybkości na korcie ale nie chcę wyglądać jako Djoko czy Federer.
Tak podskórnie czuję, że chcesz trenować tenis ale równocześnie zachować rozbudowaną klatę i bicepsy i żeby to utrzymać potrzebujesz treningu siłowego. Tak jak PitS napisał, taki typowy trening siłowy, zawsze w jakiś sposób zabije dynamikę i czucie. Rozbudowana masa mięśniowa, to też jest problem wydolnościowy, co chociażby było widać po Pudzianie, który musiał zrzucić trochę masy do walk, bo nie wyrabiał wydolnościowo. Każdy zbędny kilogram na korcie, to większa praca do wykonania, a siła nic nie da, jak jej nie ma gdzie przyłożyć. Chcesz postępów w tenisie, pracuj nad jakością poruszania i techniką. Znam bardzo wielu młodych tenisistów o można by powiedzieć bardzo wątłej budowie, od których z chęcią przejąłbym moc uderzenia, nie mówiąc o umiejętności ustawienia się na korcie, znam też taki przypadek, gdzie chłopak, który grał bardzo fajnie w tenisa, chyba praktycznie przestał grać, ponieważ w którymś momencie doszedł do wniosku, że musi przypakować i co prawda wykształcił piękną klatę z odpowiednim "kaloryferem" i z odpowiednim umięśnieniem rąk ale nie ma co szukać w grze z rówieśnikami, z którymi wcześniej grywał.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trening siłowy dla tenisisty

Już to pisałem no ale.

Nie ma takiej opcji, żeby się rozrosnąć i przybrać poważnie na wadze nie stosując przy tym "farmakologii". Można sobie przez ćwiczenia wzmocnić organizm i poprawić "rzeźbę" : klatę, brzuszek, żeby to ładnie na plaży wyglądało, ale przyniesie to tylko korzyści, a nie minusy.

Trening siłowy w profesjonalnym wydaniu oczywiście zaszkodzi tenisowi, ale nie sądzę, że mamy tutaj na forum ludzi, którzy spędzają na siłowni po 6-8h w tygodniu i więcej i do tego się kłują.

Jak ktoś koniecznie chce mieć duży biceps bez "wspomagaczy" to polecam zostać monterem rusztowań (do prac na wysokościach). Tacy panowie naprawdę mają łapy jak niedźwiedź. No ale mają "siłownię" pewnie 5x w tygodniu po kilka godzin. :D
Awatar użytkownika
matirow
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 366
Rejestracja: 19 sty 2012, 22:13
Lokalizacja: Rybnik

Re: Trening siłowy dla tenisisty

Ja spędzam 4-6h tygodniowo na siłowni, aby wysmuklić sylwetkę teraz w zimie. :P Zastanawiam się, aby coś sobie kupić aby przyśpieszyć cel. :) Mówię o odżywkach, a nie o jakiś zakazanych środkach.
Obrazek Biomimetic 500
Gracz leworęczny
NTRP 2.0
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Trening siłowy dla tenisisty

Wg mojego "fizjologa" jest tylko jeden skuteczny środek - MŻ. [*] ;-P

[*]Mniej Żreć
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trening siłowy dla tenisisty

matirow pisze:Ja spędzam 4-6h tygodniowo na siłowni, aby wysmuklić sylwetkę teraz w zimie. :P Zastanawiam się aby coś sobie kupić aby przyśpieszyć cel. :) Mówię o odżywkach, a nie o jakiś zakazanych środkach.
Jeśli masz na myśli te odżywki co sprzedają legalnie w plastykowych słoikach to zapomnij, że ci się to opłaci. Co prawda trochę przybierzesz na masie, ale szału nie będzie, a dodatkowo jak przestaniesz sobie robić te koktajle, to szybko wrócisz do poprzedniej wagi.

To już lepiej rozpisać sobie jakąś dietę.

Jak chcesz koniecznie spuchnąć legalnymi środkami, to przejdź się do psychologa niech ci przepisze dobre leki psychotropowe. :) Co prawda w tenisa po nich sobie nie pograsz, w pracy / szkole też się nie odnajdziesz, ale za to progres w przeroście masy zagwarantowany. Kompletnie rozregulowuje się metabolizm i "rośniesz" w tempie zastraszającym.
Awatar użytkownika
Stefano
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 4 lip 2013, 17:39

Re: Trening siłowy dla tenisisty

hokej pisze:Wg mojego "fizjologa" jest tylko jeden skuteczny środek - MŻ. [*] ;-P

[*]Mniej Żreć
To się sprawdza jedynie u żon.

Dieta na rzeźbę, proponuję wysokotłuszczową czyli któryś z wariantów LC i żadnych wspomagaczy, dieta i aeroby.
Awatar użytkownika
matirow
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 366
Rejestracja: 19 sty 2012, 22:13
Lokalizacja: Rybnik

Re: Trening siłowy dla tenisisty

Widget ja zeszczuplałem 20kg dzięki siłowni i tenisie. :) Dietę mam od półtorej roku. :) Ale nie taką żeby zjechać i żeby mnie nogami do przodu wynieśli. Badania robione miesiąc temu wszysko super. Chudłem około 1kg tygodniowo. Mam ładnie już zrobione ręce, łydki oraz klatę. Ale mam nieszczęsny brzuch i muszę w niego uderzyć. :P Na początek Clenburexin + l-Carnityna300 w treca. Muszę odsłonić te mięśnie. Nie ma mowy tutaj o żadnym robieniu masy. Celowałem do szczupłego wyglądu i żadna masa mi w głowie. :)
Obrazek Biomimetic 500
Gracz leworęczny
NTRP 2.0
koleżka
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 393
Rejestracja: 2 paź 2007, 21:52

Re: Trening siłowy dla tenisisty

Witam, od jakiegoś czasu zaglądam tu arcysporadycznie (social-media wyeliminowały mnie z pisania na forum rotfl ), ale wtrącę swoje trzy grosze. Nie chcę wchodzić w polemikę, a jedynie wymienić własne doświadczenia. Poskacz na skakance, poćwicz na drabince koordynacyjnej (ćwiczenia te dobrze łączyć z bezpośrednim przejściem z drabinki do krótkiego sprintu), możesz skombinować też piłkę lekarską i koniecznie zaopatrz się w taśmy thera band. Te ostatnie w gruncie rzeczy pomagają najwięcej (robisz proste ćwiczenia na przywodzenie odwodzenie). Niczego więcej raczej nie potrzeba, a ciężary nie są wskazane. Sam od pewnego czasu robię szeroko pojętą "ogólnorozwojówkę" z chłopakiem, który na seniorskich listach PZT kręci się w granicach setnego miejsca i wyżej wymienione sprzęty nam w zupełności wystarczają. Co prawda osiłki z siłowni dziwnie się patrzą (bo kto to widział, żeby dwóch chuderlaczków przychodziło na siłownię na bieżnię, rowerek i salkę fitness), ale idzie jakoś wytrzymać.
Jako przykład tego, że grający w tenisa nie są królami sztangi załączam Ci dwa filmy z przygotowania ogólnorozwojowego:

http://www.youtube.com/watch?v=_3qADA7G7dM
http://www.youtube.com/watch?v=KrBjt8x-f18 - tu co prawda jest kilka talerzy, ale jest to już wybitnie poważny trening :wink:
http://www.youtube.com/watch?v=7JwwIfB-zao

PiTS też ma w swoich wywodach dużo racji - niemal pewne jest to, że bardziej intensywne zabawy w przysiady itp. na korcie będą dawać efekty ujemne, moim zdaniem jednak później można przekuć to na pozytyw i po jakimś czasie efekty będą widoczne. Piszę to jednak z perspektywy tego jak reagują młodsze organizmy :D .
Awatar użytkownika
Stefano
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 4 lip 2013, 17:39

Re: Trening siłowy dla tenisisty

Steppy i gumy to fajne akcesoria, piłka lekarska też, szczególnie na korcie przed meczem ale bez ćwiczeń siłowych przy samych aerobach szybko organizm spali mięśnie i będzie z tenisisty chucherko ale co kto lubi. Moim zdaniem lepiej wygląda Rafa, Wawrinka czy Ferrer niż Djoko czy Federer.

Trening mam już ustawiony, teraz dietka wysokowęglowodanowa i jadem. Za kilka mcy napiszę jakie efekty.
Awatar użytkownika
SevenUP
Senior
Senior
Posty: 2093
Rejestracja: 7 sie 2009, 13:57

Re: Trening siłowy dla tenisisty

Stefano pisze:Trening siłowy w nowoczesnym tenisie to podstawa, jeśli ktoś olewa siłownię, bo nie musi mieć mułów, to nigdy nie będzie dobrym tenisistą i jest zwyczajnie leniem. To nie mój wymysł, a zdanie zacnych w tej dziedzinie trenerów. Z tym, że temat nie jest o tym, czy trzeba bo to jest dla mnie oczywiste, a o tym jakie ćwiczenia.
Wybacz, ale Twoje teorie nie mają innego potwierdzenia w zawodowym tenisie niż Rafael Nadal. Djokovic, Federer, Wawrinka, Del Potro itd. nie są zbyt umięśnieni jeśli pominąć nogi i przedramiona. Proponuję wybrać się na zawody juniorów lub juniorek. Gwarantuję Ci, że kilkunastoletnia dziewczyna będzie miała takie przyłożenie, że szczęka Ci opadnie.
Mylisz po prostu trening ogólnorozwojowy z ćwiczeniem w celu uzyskania mięśni. Poza tym nie jesteś zawodowym tenisistą, więc argumenty jakie podajesz są niezbyt trafione. Zatem ćwiczenia ogólnorozwojowe tak, ale hantle i sztangi NIE.
Prince Textreme Tour 100 310
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Trening siłowy dla tenisisty

Stefano pisze:Steppy i gumy to fajne akcesoria, piłka lekarska też, szczególnie na korcie przed meczem ale bez ćwiczeń siłowych przy samych aerobach szybko organizm spali mięśnie i będzie z tenisisty chucherko ale co kto lubi. Moim zdaniem lepiej wygląda Rafa, Wawrinka czy Ferrer niż Djoko czy Federer.
Wejdź na stronę ATP i porównaj jak wygląda stosunek wzrostu do wagi dla czołówki, tych według Ciebie lepiej i tych gorzej zbudowanych.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trening siłowy dla tenisisty

Chyba oczywiste jest, że dla tenisisty lepiej jest ważyć mniej niż więcej, a tkanka mięśniowa waży sporo więcej niż tłuszczowa.

Profesjonalny trening siłowy (taki jaki mają kulturyści) na pewno nie jest wskazany, ale można wykonywać podobne ćwiczenia z dużo mniejszymi obciążeniami i dużo większą liczbą powtórzeń, dołączyć ćwiczenia poprawiające dynamikę (jak te z gumami z youtube powyżej) i wstydu na plaży nie będzie a i tenis dużo zyska :)
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Trening siłowy dla tenisisty

SevenUP pisze:Wybacz, ale Twoje teorie nie mają innego potwierdzenia w zawodowym tenisie niż Rafael Nadal.
A był w tej bajce smok? :)

Cały zawodowy tenis potwierdza słowa Stefano. Tenis to sport siłowy i wymaga ogromnych zasobów siły, by opanować go na poziomie zawodowym.
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
scudetto
Senior
Senior
Posty: 3407
Rejestracja: 13 sty 2013, 11:31
Lokalizacja: Dziki Wschód

Re: Trening siłowy dla tenisisty

hitman pisze: Cały zawodowy tenis potwierdza słowa Stefano. Tenis to sport siłowy i wymaga ogromnych zasobów siły, by opanować go na poziomie zawodowym.
rotfl Trójbój siłowy - gem, set, mecz. rotfl
Polubiłem czerwone badziewie...
Awatar użytkownika
SevenUP
Senior
Senior
Posty: 2093
Rejestracja: 7 sie 2009, 13:57

Re: Trening siłowy dla tenisisty

hitman pisze:
SevenUP pisze:Wybacz, ale Twoje teorie nie mają innego potwierdzenia w zawodowym tenisie niż Rafael Nadal.
A był w tej bajce smok? :)

Cały zawodowy tenis potwierdza słowa Stefano. Tenis to sport siłowy i wymaga ogromnych zasobów siły, by opanować go na poziomie zawodowym.
No to nie pozostaje mi nic innego jak zapytać, czy widziałeś sylwetkę Janowicza? Chudy jak kij od szczotki. A chyba nie zaprzeczysz, że ma z czego przyłożyć? Wyobraź sobie, że nie ma 50 w bicepsie i tricepsa jak Pudzian. Ta siła bierze się z techniki, timingu, czucia (ew. przy serwisie zasięgu). Może miałeś na myśli, że tenis jest wytrzymałościowy. Siłowy to jest rzut dyskiem.
Prince Textreme Tour 100 310
Awatar użytkownika
scudetto
Senior
Senior
Posty: 3407
Rejestracja: 13 sty 2013, 11:31
Lokalizacja: Dziki Wschód

Re: Trening siłowy dla tenisisty

SevenUP pisze:
SPOILER:
Siłowy to jest rzut dyskiem.
Nie do końca, bo bez techniki ten dysk też za daleko nie poleci :wink: . Z resztą się w 100% zgadzam. :::gd:::
Polubiłem czerwone badziewie...

Wróć do „Technika, taktyka, trening”