Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

NTRP 3,5

Witam :).
1. Witam, aktualnie kończący jest moim pierwszym sezonem tenisowym. Jestem człowiekiem od dziecka uprawiającym sport więc nauka idzie mi w miarę szybko. Lekcji u trenera nie brałem.

2. Jestem leworęczny. FH-semi western BH-oburęczny. Lubie szybką grę i mocne pewne uderzenia. Jestem dość niski przez co siłą rzeczy preferuje grę ze sporą rotacją.
3. Coś pomiędzy allrounder a baseliner. Lecz zamierzam nad sobą pracować i jeszcze więcej chodzić do siatki.
4.
5. Model to bodajże Wilson K Factor K Six.one 95.
Główka- 95
Waga- 332g bez naciągu
Balans- 30,5
Przeplot- 18x20
Odczucia: Generalnie gra mi się tą rakietą dobrze za wyjątkiem jednego mankamentu dla zniwelowania którego chcę ją wymienić... a mianowicie dostępu do rotacji. Jest w niej według mnie ograniczony. Poza tym jak dla mnie świetna manewrowalność i stabilność.
6. Generalnie idealnie by było gdyby parametry zbliżone były do aktualnie właśnie za wyjątkiem układu strun i wielkości główki... Preferowany to taki który pozwoli mi uzyskać więcej rotacji a wielkość główki w przedziale 97-100.
Wagę chciałbym zachować podobną najlepiej identyczną, jeśli chodzi o balans mógłby być przesunięty bardziej w kierunku główki.
7. Rakieta ma wspierać rozwój.
8. Cenę nie gra zbytniej roli ale najlepiej byłoby się zmieścić do 650zł.

Pozdrawiam i proszę o pomoc :).
Ostatnio zmieniony 25 paź 2014, 23:55 przez ekba, łącznie zmieniany 1 raz.
kolt
Weteran
Weteran
Posty: 1990
Rejestracja: 23 mar 2012, 16:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: NTRP 3,5

Szybko nabyłeś NTRP 3,5 i to bez trenera. Winszuję umiejętności. Ja po prawie 3 ukończonych sezonach jeszcze się waham czy mam NTRP 3 ale widać słabo się rozwijam ;).
Biomimetic 500 Tour + Dunlop Black Widow

NTRP: 3 (przy bh lewa stopa w lewo podczas przygotowania)
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: NTRP 3,5

Wiedziałem, że tak będzie :D. Słuchaj to jest subiektywna opinia także przyjmijmy, że mam zawyżoną samoocenę skoro Cię to drażni :).
Może podsuniesz jakąś fajną packę? :).
Awatar użytkownika
ZlosliwyGnom
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 960
Rejestracja: 30 paź 2009, 09:37
Lokalizacja: Łódź

Re: NTRP 3,5

Rakieta bardziej rozwojowa niż 95 cali i 332 g? Ciężko będzie.
Yonex EZONE DR98 (310g)
NTRP 2.1765298753578
Awatar użytkownika
bugaloo
Weteran
Weteran
Posty: 1951
Rejestracja: 16 paź 2010, 17:42
Lokalizacja: Gdańsk

NTRP 3,5

Do tego 18x16. Wilson, Prince... ktoś jeszcze "coś takiego" robi? Ed o Headzie wspominał albo może coś pomyliłem, hmmm.
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: NTRP 3,5

Właśnie zauważyłem przeglądając rakiety Wilsona, że już mało która podchodzi pod moją preferowaną wagę...
Ogólnie jest trend na lżejsze? Pytam bo nie jestem zorientowany w temacie sprzętu. Trochę siły mam i nabywał będę coraz więcej bo wciąż chodzę na siłownie stąd ta preferowana waga. To jest moja pierwsza i nie grałem zbyt wieloma. Jak zamieniałem się z kimś na parę gemów zawsze miałem problem z czuciem, każda wydawała mi się za lekka.


Aha i jeszcze jedno pytanko bo nie wiem czy dobrze napisałem. Za rotacje awansującą odpowiedzialne są bardziej struny pionowe czy poziome? Czy może obydwie w jednakowy sposób?

Trochę poszperałem i taki oto obraz mi się klaruje jeśli chodzi o układ strun i topspin jaki oferuje.
Od najlepszego no najsłabszego:

16x15
18x16
16x18
16x19
18x20

Dobrze rozumuję? Jeżeli nie to poprawcie proszę :).
Awatar użytkownika
Sebex
Weteran
Weteran
Posty: 1552
Rejestracja: 28 sty 2012, 16:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: NTRP 3,5

Ja się przesiadłem na Babolata Aerpro Drive. Jeśli chodzi o rotacje to bajka. Ogólnie mi się gra super. Fajne czucie
Jeżeli nie to możesz sprawdzić Head Graphene Extreme Pro lub Head Graphene Speed Pro (18x20 ale opinie są, że można grać duuuużą rotacją).
Najlepiej pożycz od kogoś i pograj. Sam poczujesz która najlepsza. Zawsze można dodawać ciężaru do rakiety. Ale to już byś musiał rozmawiać z kimś kto się zna na "tuningu".
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: NTRP 3,5

Właśnie jestem załamany wagą tych rakiet.. praktycznie żadna nie odpowiada mi ciężarowo. Jak ostatnio złapałem 300 gramową packę kolegi nie czułem, że mam coś w dłoni. Mam nadzieje, że to kwestia przyzwyczajenia. Dzięki wielkie za podpowiedź choć wolałbym zostać przy Wilsonie :).
Fajnie by było jak ktoś by się odniósł do mojego pytania z układem strun bo chciałbym wiedzieć czy dobrze myślę :).
Awatar użytkownika
Sebex
Weteran
Weteran
Posty: 1552
Rejestracja: 28 sty 2012, 16:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: NTRP 3,5

W teorii tak. Otwarty układ daje większą możliwość rotowania. Jednak w praktyce z tego co wiem (chyba) to drugi po Nadalu był/jest Federer. A on gra jeśli się nie mylę przeplotem 18x20. Tak więc technika ma duże znaczenie. :) Na rotację wpływa też wielkość główki itd.

Jak się mylę to mnie poprawcie. :D
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

NTRP 3,5

ekba pisze:Aha i jeszcze jedno pytanko bo nie wiem czy dobrze napisałem. Za rotacje awansującą odpowiedzialne są bardziej struny pionowe czy poziome? Czy może obydwie w jednakowy sposób?
Polecam lekturę wątku "Wpływ strun pionowych/poziomych - dyskusja".
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: NTRP 3,5

Sebex pisze:A on gra jeśli się nie mylę przeplotem 18x20.
Mylisz się.
Sebex pisze:...Head Graphene Speed Pro (18x20 ale opinie są, że można grać duuuużą rotacją).
Nie polecaj ludziom szukającym ram wspierających rotację rakiet z przeplotem 18x20.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: NTRP 3,5

Smyk dzięki za odesłanie do lektury ale tam bardziej dyskutujecie o sile napięcia pion/poziom i jej wpływie na parametry takie jak moc, kontrola itd. Niemniej jednak temat utwierdził mnie w przekonaniu, że za rotacje odpowiadają w większym stopniu piony.
A więc w moim zestawieniu układów ze względu na dostęp do rotacji o ile jest prawidłowe nie pasuje mi jedna rzecz:
1. 16x15
2. 18x16
3. 16x18

4. 16x19
5. 18x20

Dlaczego lepszą rotacje przy tej samej ramie i tym samym naciągu da nam układ 18x16 niż 16x18 skoro to w tym drugim jest mniej pionów?
Awatar użytkownika
Sebex
Weteran
Weteran
Posty: 1552
Rejestracja: 28 sty 2012, 16:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: NTRP 3,5

El Diablo pisze:
Sebex pisze:A on gra jeśli się nie mylę przeplotem 18x20.
Mylisz się.
Sebex pisze:...Head Graphene Speed Pro (18x20 ale opinie są, że można grać duuuużą rotacją).
Nie polecaj ludziom szukającym ram wspierających rotację rakiet z przeplotem 18x20.
Poleciłem to ze względu na opinie jakie są o tej rakiecie plus waga znacznie większa niż np. w APD który jest do gry bardzo rotacyjnej. Ale również napisałem, że otwarty przeplot ułatwia rotację. Jeśli kogoś zmyliłem to sorki. :)
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

NTRP 3,5

ekba pisze:Dlaczego lepszą rotacje przy tej samej ramie i tym samym naciągu da nam układ 18x16 niż 16x18 skoro to w tym drugim jest mniej pionów?
Gdzieś tu na forum jest filmik, który pokazuje w zwolnionym tempie jak zachowują się struny pionowe podczas kontaktu z piłką. Otóż uginają się (także równolegle do powierzchni naciągu) i przesuwają względem strun poziomych. Tak skumulowana energia przekazywana jest w końcówce kontaktu z piłką tej ostatniej, kiedy struny wracają na swoje pierwotne miejsce. Efekt znany pod nazwą snap back [1]. Im więcej jest strun poziomych tym więcej energii tracone jest na pokonywanie tarcia przy przemieszczaniu się strun pionowych po poziomych. Ale uwaga! Ważna tu jest nie tylko wielkość absolutna - ilość strun poziomych, ale także ich rozmieszczenie. Może się bowiem zdarzyć, że w układzie 16x19 odstępy między strunami poziomymi w obrębie sweet spot'u będą mniejsze niż w układzie 16x15. O_O

Dalszy aspekt to wielkość "kratek" między strunami. Przy otwartych układach odstęp między strunami pozwala naciągowi bardziej zagłębić się w piłkę, a tym samym przenieść więcej energii w rotację.

Stąd wniosek, że grę rotacjami bardziej wspomagać będą układy otwarte (16x19, 16x15) niż zamknięte (18x20, 18x16).

Wracając do tematu i wagi rakiety. Przy grze z rotacjami dużą role odgrywa prędkość rakiety podczas kontaktu z piłką. Cięższą rakietę trudniej rozpędzić, dlatego zastanów się jeszcze na tą wagą ...

[1] - Polecam także artykuł Rod'a Cross'a o sposobie naciągania rakiet zwanym spagetti. Rod opisuje tam wyżej wymieniony efekt
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: NTRP 3,5

Smyk pisze:Ale uwaga! Ważna tu jest nie tylko wielkość absolutna - ilość strun poziomych, ale także ich rozmieszczenie. Może się bowiem zdarzyć, że w układzie 16x19 odstępy między strunami poziomymi w obrębie sweet spot'u będą mniejsze niż w układzie 16x15. O_O
Zaplątałeś się. Odstępy między strunami poziomymi zawsze będą mniejsze gdy porównujesz przeplot 16x19 do 16x15. W przypadku tego drugiego masz o 4 poziomy mniej do rozmieszczenia. Nie znajdziesz rakiety na rynku z przeplotem 16x15, która miałaby ciaśniej upakowane poziomy niż rama 16x19.

Piony to inna sprawa i tutaj można najłatwiej zrozumieć problem porównując PS97LS z Bladem 98S. Obie ramy 18x16, a jednak rozlokowanie pionów kompletnie inne, przez przelotkę na mostku w przypadku tego pierwszego przechodzi 6 strun pionowych, a w przypadku tego drugiego 8.

Rotacja to nie tylko snapback ale również tarcie struny o piłkę, tutaj im większe tarcie tym lepiej.
Ot taki urok sprzeczności, śliska struna ma lepszy snapback (dobrze) ale mniejsze tarcie względem piłki (źle). Co więcej przy grze nowymi piłkami problem tego ostatniego jest mniejszy ze względu na włosie ale wraz z jego ubytkiem... wiadomo. ;)
Z tym że to co do tej pory przeczytałem sugeruje iż snapback jest ważniejszy niż tarcie struny o piłkę.
Smyk pisze:Stąd wniosek, że grę rotacjami bardziej wspomagać będą układy otwarte (16x19, 16x15) niż zamknięte (18x20, 18x16).
Tu są schody, przy założeniu iż rozstaw pionów centralnych pokrywa się w obu rakietach, przynajmniej przekładając bezpośrednio (spore nadużycie!) wyniki z przeplotów 8x8, 8x6, 18x16 powinno dawać więcej rotacji.
Jest to jednak nadużycie wymagające weryfikacji gdyż sztywność całego układu (18x16 vs 8x6) jest nieporównywalna, a sam stosunek różnicy pionów i poziomów jest relatywnie olbrzymi i nie można tego spłycać do "różnicy wynoszącej 2 poziomy".

Warte jest ponownego podkreślenia to co napisałeś. "Wielkość oczek", przeplot z mniejszą ilością strun poziomów nie będzie dawał więcej rotacji jeśli rozstaw poziomów będzie mniejszy (sprawdzone dla przeplotu 8x6 vs 8x4 przy tym samym rozstawie pionów i ciaśniej rozstawionych crossach w tym drugim).

Polecam:
Nicolaides A. et al., 2013, Effect of string bed pattern on ball spin generation from a tennis racket, Journal of Sports Engineering, 16, 181-188
Washida Y. et al., 2014, Measurement of main strings movement and its effect on tennis ball spin, Procedia Engineering, 72, 557–562
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: NTRP 3,5

Panowie dzięki wielkie za rady, przyznam, że niewiele rozumiem z tego co piszecie, ale może jak przeczytam parę razy to pojmę :D.
Nie da się tego jakoś uprościć? :D
Czyli waszym zdaniem, który układ da więcej rotacji 18x16, 16x18 czy 16x19?
16x15 się trochę boję, że będzie dla mnie za ekstremalny i ciężki do skontrolowania.
Jak myślicie?
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

El Diablo pisze:Zaplątałeś się.
To prawda. Miało być odwrotnie :?

Jak piszesz, są schody i jeszcze wiele innych ciekawych aspektów ... ale nie chciałem tu się zbyt mocno zagłębiać, bo:
ekba pisze:... przyznam, że niewiele rozumiem z tego co piszecie. /.../ Nie da się tego jakoś uprościć?
Radziłbym koledze, zdecydować się na rakietę o przeplocie 16x19 - tych jest na rynku stosunkowo najwięcej i bardziej skoncentrować się na technice nadawania piłce rotacji (bo nie wierzę, że po roku bez trenera takową, solidną posiada).
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Re:

Powiem krótko. Ja na Twoim miejscu bym wziął na celownik, na testy te trzy ramy:

1. http://strefatenisa.com.pl/rakieta-teni ... 5-s-4.html

2. http://strefatenisa.com.pl/rakieta-teni ... -97-2.html

3. lub w niższym budżecie: http://strefatenisa.com.pl/rakieta-teni ... 25785.html
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.
Awatar użytkownika
ekba
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 462
Rejestracja: 5 mar 2014, 14:28

Re: NTRP 3,5

Smyk pisze:
El Diablo pisze:Zaplątałeś się.
To prawda. Miało być odwrotnie :?

Jak piszesz, są schody i jeszcze wiele innych ciekawych aspektów ... ale nie chciałem tu się zbyt mocno zagłębiać, bo:
ekba pisze:... przyznam, że niewiele rozumiem z tego co piszecie. /.../ Nie da się tego jakoś uprościć?
Radziłbym koledze, zdecydować się na rakietę o przeplocie 16x19 - tych jest na rynku stosunkowo najwięcej i bardziej skoncentrować się na technice nadawania piłce rotacji (bo nie wierzę, że po roku bez trenera takową, solidną posiada).
Dobrze kolego ale zostawmy na chwile moje umiejętności itd. Tylko odpowiedzcie mi proszę (jeżeli się da) który układ umożliwia nadanie większej rotacji.
Na pewno na pierwszym miejscu mamy 16x15...
...a następnie który? 16x18, 16x19 czy 18x16. Przedstawcie kolejność jaka waszym zdanie następuje.
Jacek iREM pisze:Powiem krótko. Ja na Twoim miejscu bym wziął na celownik, na testy te trzy ramy:

1. http://strefatenisa.com.pl/rakieta-teni ... 5-s-4.html

2. http://strefatenisa.com.pl/rakieta-teni ... -97-2.html

3. lub w niższym budżecie: http://strefatenisa.com.pl/rakieta-teni ... 25785.html
Jacku dziękuje za propozycje :).
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

ekba pisze:Na pewno na pierwszym miejscu mamy 16x15, a następnie który? 16x18, 16x19 czy 18x16. Przedstawcie kolejność jaka waszym zdanie następuje.
Upraszczając, przyjmijmy że kolejność się zgadza :!ok!:
Carpe diem, quam minimum credula postero ...

Wróć do „Rakiety”