Awatar użytkownika
maksu
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 4 maja 2014, 19:20

Poznań Open 2017 (challenger)

Jak co roku, przypominam o tym turnieju. :)

Pełne informacje na oficjalnej witrynie: http://www.poznanopen.pl/
Nazwa turnieju: POZNAŃ OPEN
Miejsce: Park Tenisowy Olimpia
ul. Warmińska 1
60-622 Poznań
Data: 15 – 23 lipca 2017
Dyrektor turnieju: Krzysztof Jordan
Format: Turniej główny gra pojedyncza – 32 zawodników
Turniej główny gra podwójna – 16 par
Nawierzchnia: Korty ziemne
Pula nagród: 64.000 € + Hospitality
Poprzednie wątki na forum:
2016: http://www.tenis.net.pl/forum/viewtopic ... 32&t=16803
2015: http://www.tenis.net.pl/forum/viewtopic ... 96#p341296
2014: http://www.tenis.net.pl/forum/viewtopic ... 93#p304293

Zmiany które odnotowałem względem ubiegłego roku:
1. Wyremontowano (mam nadzieję, bo ostatnio byłem tam 2 tygodnie temu i remont był na ukończeniu) główny budynek przy korcie centralnym. Zabudowano taras przed nim, dzięki czemu loże są osłonięte od niefajnych i niespodziewanych warunków atmosferycznych
2. Wyższa pula nagród
3. Jest Janowicz ;)

Nie miałem okazji jeszcze zajrzeć na tegoroczne zawody ale w tej edycji odpuszczam eliminacje i nastawiam się na turniej główny (rozgrywki w ciągu tygodnia) i niedzielny finał (oby aura dopisała).
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Poznań Open 2017 (challenger)

Jeszcze nie byłem w odnowionym i nieco powiększonym budynku, ale to była konieczność - takie szatnie, jak były, to był wstyd i kompromitacja.
Awatar użytkownika
maksu
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 4 maja 2014, 19:20

Re: Poznań Open 2017 (challenger)

Nie były takie złe. :) Szatnie były średnie, to fakt. Ale łazienki z prysznicami chyba były całkowicie odnowione kilka sezonów temu jeśli dobrze pamiętam.
Awatar użytkownika
wwojtek
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 810
Rejestracja: 18 wrz 2013, 20:17

Re: Poznań Open 2017 (challenger)

Ten odnowiony taras prezentuje się całkiem nieźle. Fajnie, że infrastruktura obiektu idzie do przodu, tradycyjnie brakuje jeszcze porządnej ilości miejsc parkingowych ale będzie ciężko to zmienić.
8:7 40:15
Awatar użytkownika
maksu
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 4 maja 2014, 19:20

Re: Poznań Open 2017 (challenger)

1 dzień turnieju głównego.
http://www.poznanopen.pl/gra-pojedyncza-turniej-glowny/

Obejrzałem dziś dwa mecze singlowe.

Pierwsze spotkanie: Pavlasek vs Mridha.
Szwed momentami nawiązywał walkę z Czechem i były gemy gdzie walka była wyrównana punkt za punkt co odzwierciedla wynik pierwszego seta 7-5.
Pavlasek szczególnie upodobał sobie granie niespodziewanych skrótów. Jego słabą stroną było wywalenie w aut dość prostych piłek gdy miał już Szweda na widelcu.
Mridha jakoś szczególnie wg mnie niczym się nie wyróżnił. Grał poprawnie do momentu gdy dostawał petardę w okolicach bocznej linii od Czecha.
7-5, 6-2

Drugi mecz; rozstawiony z "jedynką" Ruud z "dzikokarciarzem" Corneą.
Widać, że Norweg to nie tenisista z byle łapanki i za darmo w okolicach setki ATP się nie znalazł.
Grał mocniej i precyzyjniej. Było po prostu lepszy od Rumuna, którego głównym atutem były potężne serwisy. Widać było różnicę klas. Rumun nie zawsze dawał radę silnym uderzeniom przeciwnika i zaliczył kilka "kiksów" ramą. Za często też koncentrował się na sprawdzaniu czy przypadkiem piłka nie wylądowała za linią. :)
Robił co mógł ale to jeszcze nie ten poziom co Norweg.
6-2, 6-3.

Drugi mecz znacznie ciekawszy mimo wydawać by się mogło dość jednostronnego wyniku. (Może też ze względu na kilka pomyłek liniowego i jedną sędziego głównego). ;)

Ps. Oglądał ktoś trening Janowicza? Ponoć niezbyt mu szło i zaczął się wkurzać na wszystko i rzucać rakietami?
Podobno też debel Polaków był ciekawy i słyszałem, że wzbudzał sporo emocji bo akurat grali kort obok, ale nie widziałem.
Rivaldo
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 108
Rejestracja: 24 sty 2014, 11:57

Re: Poznań Open 2017 (challenger)

Ogląda ktoś Janowicza? Gra jakby miał kompletnie wywalone, jak dla mnie obraża i przeciwnika i kibiców. Ech Jurek, Jurek...
Awatar użytkownika
maksu
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 4 maja 2014, 19:20

Re: Poznań Open 2017 (challenger)

W dniu wczorajszym (19.07) oglądałem mecze:

Kamil Majchrzak (POL) vs Guido Andreozzi (ARG) [6]
4-6, 7-5, 0-6

W dużym skrócie.
Nie chciałbym wyjść na mędrka ale nie tylko ja na trybunach zauważyłem dość przeciętny backhand Kamila a przede wszystkim to, że powinien mieć ustawowy ZAKAZ grania skrótów. Już dawno nie widziałem aby jakiś zawodnik na tym poziomie miał je tak słabe. Wyszedł mu może 1 czy 2 na 10 jak nie więcej.
Paradoksalnie w pierwszym secie to Kamil wydawał mi się lepszy na korcie ale może wrażenie wynika stąd, że Guido z każdym momentem rozgrywał się coraz bardziej. Jego główne minusy to walenie piłek w siatę.
Ogólnie Majchrzak nie wypadł źle w pierwszych dwóch setach. Grał dużo dobrych piłek pod końcową lub boczne linie. Ale jednak Argentyńczyk popełniał mniej błędów.

-----

Mariano Kestelboim (ARG) [Q] vs Ruben Ramirez Hidalgo (ESP)
3-6, 2-6
Nie wiem jakim cudem Kestelboim przeszedł eliminacje ale chyba musiał wejść na wyżyny umiejętność bo w meczu z Hiszpanem był wyraźnie słabszy. Przynajmniej o poziom. Kompletnie niczym nie zaskoczył na plus. Jak na razie najsłabiej grający zawodnik jakiego obserwowałem na tym turnieju.
Hiszpan mimo swojego wieku (39 lat!) zagrał solidnie ale co tu dużo kryć, stoi za nim doświadczenie. No i wypada pozazdrościć takiej formy przed czterdziestką. Za to szacun.

-----

W dniu dzisiejszym (20.07) obejrzałem drugą część meczu deblowego
Z. Kolar P. Michnev vs K. Majchrzak G. Panfil
5-7, 6-3 i w tb... po mega emocjach 10-12. :)
No muszę powiedzieć, że Majchrzak po przegranym meczu o którym pisałem wcześniej dostarczył emocji i wytrzymał presję do końca.
W tb było już 8-3 dla Polaków po czym Kolar z Michnevem wzięli się do odrabiania strat. Zrobiło się 8-9 i nerwówka.
Dobry serwis Kamila i świetna końcówka na 12-10 dla nas.
BRAWO :)

-----

No i mecz na który chyba większość się nastawiała. :P

Goncalo Oliveira (POR) vs Jerzy Janowicz (POL)
5-7, 6-2, 6-4.

Nie do końca uważam, że Jerzy miał "wywalone" czy kogoś obrażał swą grą. Ale faktycznie wyglądało to, jakby nie grał na swoje 100%. Był nawet wyjątkowo spokojny i nie było tradycyjnych pretensji do sędziego itp. przebojów. Może to właśnie go zgubiło?
Moim zdaniem prezentował się dobrze. Nie raz miał piłkę na przełamanie ale nie potrafił postawić kropki nad i.
Serwisy miał solidne ale przeciwnik też mu w tym elemencie nie ustępował (choć tak dziwnie serwującego zawodnika nie widziałem jeszcze :P ) więc o punkty trzeba było powalczyć w wymianach. Choć za kilka zabójczych returnów trzeba Janowicza pochwalić. Powiało światowym tenisem.
Ciekawa sytuacja była w drugim secie gdy Portugalczyk wypracował sobie sporą przewagę to totalnie odpuścił sobie gema przy serwisie Janowicza i wyraźnie z premedytacją wszystko walił w siatę. Widocznie tak był pewny swego i tego dziwnego serwisu - nie pomylił się bo skończyło się 6-2. Janowicz też jakby w pewnym momencie odpuścił tego seta.
Gra w decydującym secie zaczęła się na nowo i obaj chcieli przełamać przeciwnika ale to jednak Oliveira był górą.

-----
Edit...

Aaa jak mogłem zapomnieć, że oglądałem też mecz drugiej rundy w którym turniejowa "jedynka" czyli Norweg Ruud poległ z Kolarem z Czech.
6-7, 4-6
Ruud był wyraźnie słabszy niż w swoim pierwszym meczu w którym zaprezentował wysoką formę. Tutaj dał się zdominować Czechowi. Kolar grał agresywniej i bardziej ofensywnie. Wyglądało na to, że był lepiej przygotowany do meczu zarówno pod względem motorycznym jak i mentalnym.
Norweg w pewnym momencie poprosił o pomoc masażystę. Być może faktycznie odczuwał jakąś dolegliwość bo minę miał momentami taką jakby musiał grać za karę.
Ogólnie Kolar zdobył moją sympatię swą walecznością i jestem ciekaw czy pociągnie to w kolejnym meczu. :)
Awatar użytkownika
RoTTeN
Weteran
Weteran
Posty: 1765
Rejestracja: 14 paź 2012, 10:05
Lokalizacja: Miasteczko
Kontakt: Strona WWW

Re: Poznań Open 2017 (challenger)

Maksu, bardzo ciekawe relacje. Dzięki! :::gd:::
„Gdy cię mają wieszać, poproś o wodę.
Nie wiadomo, co się zdarzy, zanim przyniosą.”
-
Vesemir
Awatar użytkownika
maksu
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 4 maja 2014, 19:20

Re: Poznań Open 2017 (challenger)

Finał sobie oglądałem w internecie. Myslałem, że będzie gdzieś w TV ale chyba ani na TVP3 ani na żadnym innym programie regionalnym nie było transmisji?

Na dodatek na początku 3 seta nastąpiła przerwa z powodu deszczu i po przerwie już nie było transmisji. :/

W meczu finałowym spotkali się Guido Andreozzi (ARG) [6] i Alexey Vatutin (ROS).
Zakończył się ostatecznie wynikiem: 6-2, 6-7 (10-12), 3-6.
GRATULACJE DLA ROSJANINA. :)

Argentyńczyk miał kilka piłek meczowych ale nie zdołał ich wykorzystać a jak mówi stare i jakże tu pasujące powiedzenie "niewykorzystane sytuacje się mszczą".

Przyznam, że nie spodziewałem się że akurat ci zawodnicy pojawią się w finale ale jeśli ktoś jeszcze oglądał starcie, chyba się zgodzi że było wyrównane i stało na dobrym poziomie.

Rosjanin zaimponował mi w szczególności precyzyjnymi uderzeniami tuż przy liniach bocznych a Argentyńczyk ogólną solidnością. Nie wiem co tam się stało w ostatnim secie. Czy Guido spuchł czy Alexey się rozegrał?

-----

Na koniec ogólne wrażenia po turnieju.

1. Przede wszystkim pogoda dopisała. Nie licząc finału była na prawdę dobra (momentami aż za gorąco)
2. Przydałyby się jakieś, choćby prowizoryczne zadaszenia dla kibiców które chroniłby przed skwarem :P Jak puszczać wodze fantazji to na całego ;)
3. Dzieci od piłek w tym roku albo lepiej wyszkolone albo lepsze "egzemplarze" się trafiły. Zapadła mi w pamięci tylko jedna zabawna sytuacja. Kolar bierze piłkę i kieruje się do serwisu, obok toczy się inna piłka więc dwójka dzieci spod siatki (z przeciwnych stron) leci pod nogi Kolara i cała trójka znalazła się na kursie kolizyjnym :P Dzieciaki wspólnie dopadły piłkę zderzając się ale szybko się ograneły i pomknęły w narożniki. :)
4. Publika dopisała (pewnie w związku z pogodą i Janowiczem)
5. Szkoda, że tylko jeden Polak poradził sobie z eliminacjami.
6. Trybuny dla sponsorów (czy VIPów) bez sensu. Namiociki zupełnie niewykorzystane więc po co je stawiać? Dobrze, że wpuszczano na tą trybunę więc zwykłych kibiców.
7. Było kilka ewidentnych pomyłek sędziowskich no ale kto nic nie robi ten się nie myli, wiadomo - proza życia tenisowego. ;)
8. Organizacja moim zdaniem bdb.

Ogólnie zawody na duży plus i jestem ciekaw jakie nowinki czekają nas za rok. :::gd:::
Clapton
Weteran
Weteran
Posty: 1137
Rejestracja: 13 sie 2007, 19:59

Re: Poznań Open 2017 (challenger)

We wrześniu jest Szczecin.
Awatar użytkownika
maksu
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 4 maja 2014, 19:20

Re: Poznań Open 2017 (challenger)

Chętnie bym się wybrał ale nie jestem pewny czy termin mi będzie pasował. :/

Przy okazji, mam jeszcze jedną ciekawostkę (przynajmniej dla mnie bo kompletnie nie zwróciłem na ten przecież bardzo istotny czynnik).
Dziś w rozmowie o tym turnieju dowiedziałem się, że w dużej części meczów wygrywający losowanie wybierał... odbiór, oddając serwis! :o
I ponoć często tak się dzieje w rozgrywkach na tym szczeblu.
Może ktoś kto oglądał potwierdzić? Faktycznie w challengerach tenisiści często wybierają odbiór? Bo nie wiem czy nie zostałem wkręcony, a szczerze mówiąc nigdy na ten aspekt nie zwracałem uwagi.

Wróć do „Rozgrywki ATP i WTA”