Awatar użytkownika
fortomorrow
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 907
Rejestracja: 29 sie 2012, 21:45
Lokalizacja: Gdańsk

Nowy format meczów tenisowych

Szefowie australijskiego tenisa używają w kontekście tego spotkania słowa „rewolucja”. Wszystko dlatego, że byli liderzy rankingu ATP wystąpią w przedsięwzięciu, które może zapoczątkować większe zmiany w sposobie rozgrywania meczów tenisowych z powodu całkowicie nowego formatu spotkania. Federer i Hewitt zmierzą się w starciu do trzech wygranych setów, jednak o czterogodzinnym maratonie kibice mogą natychmiast zapomnieć.

Pojedynek Szwajcara i Australijczyka będzie rozgrywany w ramach zasad stworzonych przed Tennis Australia. Zakładają one znaczne przyspieszenie meczu poprzez szereg zmian regulaminowych. Najistotniejszą jest to, że poszczególne sety będą kończyć się, gdy jeden z zawodników zdobędzie nie sześć, a tylko cztery gemy – w konsekwencji tego tie break zostanie zarządzony przez sędziego przy stanie 3:3. Na tym jednak nie koniec. Dwaj 33-latkowie w poszczególnych gemach nie będą grali na przewagi, a obowiązywać będzie zasada „decydującego punktu”. Co więcej, Federer i Hewitt będą musieli być jeszcze bardziej czujni niż zwykle przy pierwszym serwisie rywala – australijscy organizatorzy wycofali bowiem z przepisów zasadę mówiącą o powtórce pierwszego podania, gdy piłka przejdzie na drugą stronę po taśmie. W takim przypadku w Sydney gra będzie kontynuowana.
Cały artykuł można przeczytać tutaj http://www.tenisklub.pl/aktualnosci/swi ... -w-sydney/.

Co sądzicie o tym pomyśle? Według mnie to naprawdę ciekawa inicjatywa, premiująca nie tylko zawodników starszych i bardziej technicznie usposobionych, ale także organizatorów, reklamodawców i media.
"There are many ways of getting strong, sometimes talking is the best way." Andre Agassi
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Nowy format meczów tenisowych

Set do 4 - bezsens.
Pozostałe - dyskusyjne, ale do sprawdzenia/przetestowania.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Nowy format meczów tenisowych

Myślę podobnie jak hokej.

Set do czterech to poroniony pomysł. Gdzie jest granica tego nonsensu - kto pierwszy wygra gema, ten wygrywa seta? A może niech wręcz jedna piłka rozstrzyga cały mecz. Ależ to będą emocje i jakie skupienie uwagi na tej jednej epickiej wymianie, która zapewne przejdzie do legendy!

A w praktyce - serw szczur po siatce spada tuż za siatką i po meczu. I znów można puścić blok reklamowy. Tak, telewizje na pewno pokochają nowe, krótsze sety :::yay::: .

Absurd.
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
pst
Weteran
Weteran
Posty: 1151
Rejestracja: 6 maja 2011, 10:45

Re: Nowy format meczów tenisowych

A nie dopisali że te zasady obowiązywać będą w kategorii wiekowej 30+ ? :rolleyes:
Beware of the Hologram.
It will trick us!
Awatar użytkownika
Nolan
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: 28 paź 2010, 16:46

Re: Nowy format meczów tenisowych

Mi osobiście taka zmiana też się nie podoba.
Piłka decydująca to chyba najbardziej akceptowalna zmiana ale też pojawia się kilka wątpliwości.
Decyzja na które karo należałaby do odbierającego jak w deblu ?
Brak powtarzania neta to już totalne nieporozumienie przy takiej szybkości serwisu piłka spadająca 1m za siatkę to zawsze będzie AS.
Jak już to bym skrócił mecze mężczyzn w turniejach WS do 2 wygranych setów. Rozgrywanie np. w Australii spotkań 5 setowych przy 40 stopniach to niepotrzebna eksploatacja zawodników + promowanie przygotowania fizycznego co i tak ma już ogromne znaczenie w naszej dyscyplinie.

Co do skracania spotkań turniejowych to miałem okazję grać w Czechach na zasadzie do 3 wygranych STB i to też jest jakiś dziwny hardcore.
Waga każdej piłki spora i bardzo duże problemy gdy rywal ucieknie na kilka piłek.
Ostatnio zmieniony 25 lis 2014, 14:32 przez Nolan, łącznie zmieniany 1 raz.
Żeby pokonać przeciwnika trzeba najpierw pokonać samego siebie.
wkoz
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 164
Rejestracja: 22 lut 2013, 14:58

Re: Nowy format meczów tenisowych

Artlight pisze:Myślę podobnie jak hokej.

Set do czterech to poroniony pomysł. Gdzie jest granica tego nonsensu - kto pierwszy wygra gema, ten wygrywa seta? A może niech wręcz jedna piłka rozstrzyga cały mecz. Ależ to będą emocje i jakie skupienie uwagi na tej jednej epickiej wymianie, która zapewne przejdzie do legendy!

A w praktyce - serw szczur po siatce spada tuż za siatką i po meczu. I znów można puścić blok reklamowy. Tak, telewizje na pewno pokochają nowe, krótsze sety :::yay::: .

Absurd.
Hm.. powtórka serwisu, w sytuacji gdy jedynym skutkiem netu jest ledwo słyszalny dźwięk uderzenia piłki o taśmę mocno mnie irytuje i .... nie płakałbym jakby to znieśli. W siatkówce obywają się bez powtórek i.... dodaje to atrakcyjności gry.
ps.
Chyba jednak łatwiej ustrzelić asa na korcie, niż takiego szczuroserwa. :)
Awatar użytkownika
ESP
Weteran
Weteran
Posty: 1622
Rejestracja: 13 sie 2007, 11:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowy format meczów tenisowych

A jak jest po serwisie jak w czasie gry piłka trafi w siatkę i przeturla się na drugą stronę?
Też przeciwnik nie ma szans odbioru...

Dla mnie te zmiany ciekawe. Na pewno warte przetestowania.
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Nowy format meczów tenisowych

ESP pisze:A jak jest po serwisie jak w czasie gry piłka trafi w siatkę i przeturla się na drugą stronę?
Też przeciwnik nie ma szans odbioru...

Dla mnie te zmiany ciekawe. Na pewno warte przetestowania.
Prostuj ESP łokieć na kontakcie rakiety z piłką przy serwisie plus wychodź dynamiczniej w górę z nóg, a wtedy zaczniesz trafiać w karo bez zaczepiania o taśmę i nie będziesz się musiał modlić o zmianę przepisów rotfl .

Technika najpierw, zmiany w przepisach później! :D
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Nowy format meczów tenisowych

A ja najpierw chcę to zobaczyć w praktyce, potem ocenię.
Piotr Szyba.
Robinson
Orator
Orator
Posty: 674
Rejestracja: 20 lut 2013, 19:29

Re: Nowy format meczów tenisowych

Nolan pisze:Decyzja na które karo należałaby do odbierającego jak w deblu ?
A propos, na WTF zauważyłem te zasady i mam pytanie. Czy takie zasady obowiązują debel też na innych turniejach?
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Nowy format meczów tenisowych

Set do 4 gemów - bzdura totalna. I nawet nie mam zamiaru uzasadniać, ktoś kto gra w tenisa to rozumie.
Reszta pomysłów do zaakceptowania, są OK.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
lolxd2
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 9 lis 2011, 23:40

Re: Nowy format meczów tenisowych

Mam nadzieję że nie wprowadzą tych zmian. Choć oglądam tenisa od dopiero 6 lat, już zdążyłem się bezgranicznie zakochać we wszystkich punktowych zasadach.
Set do 4? Oczywiście bzdura, bezsens itd. Wtedy już rzeczywiście tylko jedno przełamanie decydowałoby o secie.
Gem bez równowag? A dlaczego? To jest właśnie piękne, że jedne gemy są całkowicie bez historii, ale niektóre kończą się po 7 lub 8 przewadze.
Brak neta? Bez komentarza.
Rzeczywiście jestem konserwatystą. No ale jak coś jest dobre to po co to zmieniać?
Awatar użytkownika
fortomorrow
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 907
Rejestracja: 29 sie 2012, 21:45
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Nowy format meczów tenisowych

Ok, może ja uściślę też swoją opinię. Nie mówię, że każdy z pomysłów przedstawionych przez Australijską Federację mi się podoba. Jestem za to ogromnym zwolennikiem eksperymentów z formatem spotkań.

Dla mnie takie próby powinny się zacząć od finału AO2012, kiedy Nadal z Djokovicem prawie zeszli na korcie, a poziom spotkania wcale wysoki nie był. Gra cztery godziny na wielkim poziomie to absolutne maksimum i nawet kiedy Federer z Nadalem grali słynny "best of the best" w Wimblu2008 to tak naprawdę ostatnie pół godziny to było po 70% każdego z graczy.

Set do czterech pewnie nigdy się nie przyjmie bo to rzeczywiście zły pomysł. Ale praktyka pokaże czy pozostałe pomysły warto brać pod uwagę.
"There are many ways of getting strong, sometimes talking is the best way." Andre Agassi
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Nowy format meczów tenisowych

fortomorrow pisze:Dla mnie takie próby powinny się zacząć od finału AO2012, kiedy Nadal z Djokovicem prawie zeszli na korcie, a poziom spotkania wcale wysoki nie był.
Przyśpieszyć nawierzchnie i po krzyku. Poza tym spotkanie Djokovica z Nadalem? Błagam, spotkała się elita przebijaków i taki efekt.

Czasem będą spotkania wyjątkowo długie i powody będą różne, powyższy przykład to gra na wyniszczenie, a parodia Mahut z Isnerem to ułomność tego drugiego w każdym aspekcie poza serwisem.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
lolxd2
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 9 lis 2011, 23:40

Re: Nowy format meczów tenisowych

A jeśli już naprawdę chcą kombinować z długością spotkań to niech np. ustalą że dopiero od ćwierćfinałów w wielkim szlemie gra się w formule best-of-five. Tym najlepszym i tak to różnicy nie robi, bo w większości wygrywają swoje pierwsze rundy w ok. 2 godziny, natomiast wielu średniakom zaoszczędziło by to przydługich batalii i sprawiło że mieliby więcej siły w nast. rundach. Ale to tylko takie spekulacje, tak naprawdę najlepiej dla mnie osobiście jak nie zmienią niczego.
Jest jeszcze kwestia grania do przewagi 2 gemów w decydującym secie w wielkich szlemach (prócz US Open), na Pucharze Davisa i na Igrzyskach Olimpijskich. Moim zdaniem to powinno zostać. Argument? Po pierwsze : tradycja. Po drugie : takich meczów wcale nie jest dużo na przestrzeni jednego sezonu, a jak już takowy się zdarzy to przynosi niesamowitą dawkę emocji. A jaka jest Wasza opinia?
Awatar użytkownika
fortomorrow
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 907
Rejestracja: 29 sie 2012, 21:45
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Nowy format meczów tenisowych

W sumie to jakby spojrzeć na to z perspektywy mediów, organizatorów i zawodników to mamy niezłą zagwozdkę.

a) Z jednej strony dzisiejsi kibice są przyzwyczajeni do meczu gladiatorów dyscypliny, gry opartej na sile fizycznej, graniu zza końcowej linii i ogromnej wydolności. Trybuny wypełnione bo i emocje największe. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że od lat następuje regres w świadomości tenisowej kibiców tenisa - coraz mniej uwagi poświęcają poziomowi i najbardziej patrzą na emocje właśnie. Z drugiej, w interesie mediów jest przecież skrócenie spotkań bo ramówka napięta, a czas to pieniądz. Nie mówiąc o zawodnikach, dla których taka gra jest dużo bardziej ryzykowna i kotuzjogenna.

b) Jeśli chodzi o nawierzchnię to przyspieszenie jej oznacza wielką rewolucję, ponieważ gra automatycznie staje się trudniejsza, bardziej wymagająca technicznie. Gracze tacy jak Nadal, czy Nishikori, którzy od samego początku kariery nastawiali się na przebijanie i bieganie na korcie są najbardziej poszkodowani. Zresztą podobnie jak 90% czołówki bo przecież takich zawodników jak Federer, czy Wawrinka jest w obecnym tenisie coraz mniej. Stopniowe zwalnianie lub zostawienie wszystkiego takim jakie jest rodzi za to ryzyko o którym pisałem w pierwszym punkcie.

c) Wielkie Szlemy mają swoje tradycje i skrócenie meczów do formuły "best-of-three" byłoby z kolei chyba zbyt dużym uproszczeniem. Ale za to jak skrócić spotkania tak, żeby nie kończyły się tak jak ten mecz w finale AO2012, o którym pisałem powyżej. Ograniczenie sezonu ziemnego na rzecz kortów trawiastych? Pieniądze nie pozwalają, poza tym sama nawierzchnia jest niewiarygodnie kontuzjogenna. Więcej gry na hali? Powrót do nawierzchni "carpet"? Mniej turniejów w sezonie? Z drugiej strony kiedyś finały Mastersów nawet grało się do trzech wygranych setów. Pytań jest wiele i naprawdę nie zazdroszczę Federacji Tenisowej, która staje przed tymi dylematami.


Jak dla mnie to nadchodzi moment kiedy takie decyzje zostaną podjęte. I za kilka lat tenis może zacząć wyglądać trochę inaczej niż teraz.
"There are many ways of getting strong, sometimes talking is the best way." Andre Agassi
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Nowy format meczów tenisowych

fortomorrow pisze:Ograniczenie sezonu ziemnego na rzecz kortów trawiastych? Pieniądze nie pozwalają, poza tym sama nawierzchnia jest niewiarygodnie kontuzjogenna.
Rozwiń myśl.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Nolan
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: 28 paź 2010, 16:46

Re: Nowy format meczów tenisowych

Robinson pisze:
Nolan pisze:Decyzja na które karo należałaby do odbierającego jak w deblu ?
A propos, na WTF zauważyłem te zasady i mam pytanie. Czy takie zasady obowiązują debel też na innych turniejach?
Takie zasady obowiązują w większości spotkań deblowych.
W Davis Cup gra się po staremu czyli na przewagi.
Żeby pokonać przeciwnika trzeba najpierw pokonać samego siebie.
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6729
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Nowy format meczów tenisowych

Rezygnacja z neta - wreszcie! Jestem ZA, to jest zdrowe wyprostowanie przepisów. :::gd:::
Gem z piłką decydującą (np. ZAWSZE na stronę prawą) już bardziej kontrowersyjny, ale czemu nie...
Natomiast skrócenie do 4 gemów to porażka i zbyt duża ingerencja w tradycję. O_O
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Nowy format meczów tenisowych

wkoz pisze:Hm.. powtórka serwisu, w sytuacji gdy jedynym skutkiem netu jest ledwo słyszalny dźwięk uderzenia piłki o taśmę mocno mnie irytuje i .... nie płakałbym jakby to znieśli. W siatkówce obywają się bez powtórek i.... dodaje to atrakcyjności gry.
W siatkówce jest kilku zawodników więcej co oznacza, że zagranie po taśmie często wiele nie zmienia, bo jest ktoś kto może to odebrać.

Dla mnie powtórka serwisu po necie dodaje grze odrobinę uroku i wyjątkowości- rozpoczęcie wymiany ma być uczciwe, w końcu w zamyśle miał to być sport dżentelmenów. Nie bez powodu w trakcie gry przeprasza się za zagranie po taśmie...
Prezes fanklubu Staśka :D

Wróć do „Audycje, filmy, artykuły i inne publikacje...”