Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Novak Djokovic

ZiZi pisze:
La_Patik- pisze:Jednak nie pod względem techniki.
A co to znaczy pod względem techniki? Która technika jest lepsiejsza, podręcznikowa czy własna? Moim zdaniem nie ma czegoś takiego, gra ma być skuteczna, a to jak ktoś dane uderzenia wykonuje to już jego rzecz i nie nam to oceniać, zresztą ogrom zawodowców ma niepoprawna technikę, ma własny styl gry.
To nie chodzi o kwestię poprawy techniki, a jej zmiany. Zmian w technice nie ma. Można mówić o rozsądniejszym podejściu do serwisu poprzez wybór plasingu nad szybkość. Zmian w technice to on dokonał dawno, dawno temu. Obecnie to jest rozłożenie inaczej akcentów - końcowa, kąty, obrona, ewentualnie kontra ale to nie jest novum tego sezonu. Jurek trafnie odniósł się do tego dziwnego latania do siatki... nic dobrego z tego nie było. On punktuje z poziomu linii końcowej, stamtąd potrafi minąć i przelobować przeciwnika, szczególnie gdy ten atakuje siatkę jak desperat.
Tenisówka pisze:Wymyślili mu tego Djokera, ale tak dobrze nie poszło jak z poprzednikami, to, że jest Serbem też nie pomaga w budowaniu globalnego wizerunku ;( .
Nie powiedziałbym, że wymyślili... gdyby nie żarty i parodie to kto wie w jakim kierunku by to poszło. Zerwanie ze starym wizerunkiem nie jest łatwe, szczególnie, kiedy jest on już z czasów, kiedy jest się na radarze kibiców.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Novak Djokovic

Jurek Kiler pisze:Poza tym tutaj też dochodzi kwestia głowy, kiedy są łatwe mecze, rywal nie naciska to i łatwiej o dobre serwowanie, dlaczego tej mega poprawy nie było widać w spotkaniu z Wawrinką w finale RG? hmmm...
Jurek - naprawdę sądzisz, że w finale RG zawiodła Djokovica głowa??? Myślę że nie, po prostu trafił na przeciwnika tego dnia lepszego, na którego nie miał argumentów.

Zresztą "głowa" to jest kluczowy element w osiągnięciach tego roku. Wielokrotnie o tym pisali tutaj komentujący spotkania - pewność gry Djokovica "zabija" przeciwników. Co z tego, że odda przełamanie DF-ami? Nic, Federer dalej zapełnia pampersa, bo wie doskonale, że w każdej chwili dostanie "z liścia".
I na tej kanwie również nie zgodzę się z analizami poziomu serwisu na podstawie statystyk asów i DF-ów. To są tylko liczby nie oddające w żadnej mierze przewagi pozycyjnej w wymianie osiąganej serwisem. A ta jest w tej chwili u Novaka na światowym poziomie.

Idąc dalej - czemu Federer w finale Mastersa serwuje dwa poziomy niżej, niż w grupie? Przecież nie zapomniał jak to się robi w 3 dni. On serwuje gorzej, bo ma primo: świadomość siły returnu Djokovica, secundo: stawki spotkania. Została mu odebrana "głowa". O co akurat w przypadku Maestro wybitnie trudno nie jest. :D

O Serbie po 2011 mówiło się, że ma mocną głowę (parę pojedynków z Nadalem na styk wygranych). Późniejsze lata udowodniły, że to trochę "urban legend", ale 2015 pod tym względem już był wzorcowy. To jest klucz.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Novak Djokovic

hokej pisze:...ale 2015 pod tym względem już był wzorcowy. To jest klucz.
Bo był. Tak naprawdę poza meczem grupowym WTF gdzie odpuścił, przegrywał, kiedy przeciwnik po prostu był lepszy i nie dał szans. Dobrym przykładem jest Wimbledon i Anderson, przeczekał go, nie poddał się i awansował by potem wygrać tytuł.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
HeadShot
Senior
Senior
Posty: 2895
Rejestracja: 2 lut 2008, 10:50

Re: Novak Djokovic

ZiZi pisze: Można mieć w sobie niechęć czy zazdrość, zwał jak zwał, ale jak ktoś nie docenia dokonań i klasy Federera to jest ignorantem i po prostu nie zna się na tym sporcie.
Weź Ty z 8 lekcji czytania ze zrozumieniem, a potem się bierz za pisanie postów. Wyjdzie każdemu na zdrowie.
#NKrising
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Novak Djokovic

Tenis to nie bekhendy czy forhendy. Tenis to głowa. I to tyle w temacie.
Federer swego czasu też wygrywał właśnie dzięki temu, że wychodził jak po swoje i grał na luzie, a to rywale, np. Roddick, pampersa już mieli do wymiany w szatni. Potem Federer się zaczął "potykać" i się usztywnił a reszta poczuła krew i swoje szanse.
Następnie widzieliśmy jak Federer napełniał pampersa jak po swoim nazwisku i skrócie "vs." widział "Nadal".
A teraz Serb ma swoje dni.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Jurek Kiler
Nestor
Nestor
Posty: 8035
Rejestracja: 20 sie 2011, 13:06

Re: Novak Djokovic

hokej pisze: Jurek Kiler pisze:
Poza tym tutaj też dochodzi kwestia głowy, kiedy są łatwe mecze, rywal nie naciska to i łatwiej o dobre serwowanie, dlaczego tej mega poprawy nie było widać w spotkaniu z Wawrinką w finale RG? hmmm...


Jurek - naprawdę sądzisz, że w finale RG zawiodła Djokovica głowa??? Myślę że nie, po prostu trafił na przeciwnika tego dnia lepszego, na którego nie miał argumentów.
Nie nie, ja chciałem tylko zwrócić uwagę na mit jakim jest ta mega poprawa serwisu, i tyle. Ja mogę się zgodzić, że on ten serwis poprawił, ale kurcze, nie jest to za sprawa tego sezonu. Widać gołym okiem, że poziom tenisa się obniża i to jest głównym powodem sukcesów Djokovica i tyle. Federer potrafił cztery lata temu wygrywać i rozgrywać z Serbem bardziej wyrównane mecze, czy Novak jest teraz lepszy niż cztery lata temu? Wątpię, tamten Novak to był dynamit, świetnie dysponowanego Nadala po prostu rozjeżdżał.
hokej pisze:I na tej kanwie również nie zgodzę się z analizami poziomu serwisu na podstawie statystyk asów i DF-ów. To są tylko liczby nie oddające w żadnej mierze przewagi pozycyjnej w wymianie osiąganej serwisem. A ta jest w tej chwili u Novaka na światowym poziomie.
Nie popadajmy ze skrajności w skrajność, jakiś związek ma to na pewno, bo jeśli zawodnik zaserwował więcej asów to zapewne średnia jego serwisów jest najzwyczajniej w świecie dokładniejsza niż w latach poprzednich. Nie mówię, że wszystko trzeba odnosić do statystyki asów i dubli, ale jakiś to związek ma na pewno.

Cofnijmy się dwa lata do Rogera Federera, który statystyki asów i podwójnych błędów miał naprawdę fatalne, sądzisz, że nie ma to związku z gorszą dyspozycją serwisu w tamtym roku? Chyba że uznamy iż nagle wszyscy zaczęli lepiej returnować, tylko czemu rok później i rok wcześniej już lepiej nie returnowali...

Federer 2012 - 665 asów, 120 DFów, 83 spotkania. 2013 - 399 asów, 104 DFy, 62 spotkania. 2014 - 627 asów, 117 DFów, 85 spotkań. 2015 -597 asów, 125 DFów, 74 spotkania.
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Novak Djokovic

A Federer AD 2013 to nie był problem pleców?
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
Jurek Kiler
Nestor
Nestor
Posty: 8035
Rejestracja: 20 sie 2011, 13:06

Re: Novak Djokovic

hokej pisze:A Federer AD 2013 to nie był problem pleców?
Ale jakie to ma znaczenie?
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Novak Djokovic

Sam podajesz statystykę i twierdzisz, że kontuzja nie miała na nią wpływu??? Bo czegoś nie rozumiem.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Novak Djokovic

ZiZi pisze:A jak ktoś nie widzi że jego gra się zmienia i to widać to chyba ma coś z oczyma albo nie był nigdy na korcie.
...
Można mieć w sobie niechęć czy zazdrość, zwał jak zwał, ale jak ktoś nie docenia dokonań i klasy Federera to jest ignorantem i po prostu nie zna się na tym sporcie.
HS, ktoś chce zagrać, ale się wstydzi zaprosić. :]
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
HeadShot
Senior
Senior
Posty: 2895
Rejestracja: 2 lut 2008, 10:50

Re: Novak Djokovic

PitS pisze: HS, ktoś chce zagrać, ale się wstydzi zaprosić. :]
Myślisz, że o to chodzi? :D
#NKrising
Awatar użytkownika
masteix
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 449
Rejestracja: 29 mar 2013, 17:08

Re: Novak Djokovic

La_Patik- pisze:
masteix pisze:Czym objawia się ta lepsza technika w porównaniu do roku poprzedniego?
To była ironia... :(
Ok :)

Jeżeli chodzi o serwis Serba, bo znowu poruszany jest ten temat to porównam jeszcze % wygranych punktów po pierwszym i drugim serwisie u Serba.
2011
1 serve points won - 74%
2 serve points won - 56%
2015
1 serve points won - 74%
2 serve points won - 60%
http://www.atpworldtour.com/en/stats/1s ... 5/all/all/

Jakoś nie widzę poprawy serwisu u Serba, a to dlatego, że przy drugim serwisie dochodzi dużo częściej do wymian, w których Serb obecnie ma przewagę nad wszystkimi i wyższy % w porównaniu do 2011 r. nie musi wynikać z poprawy drugiego serwisu.
Awatar użytkownika
Jurek Kiler
Nestor
Nestor
Posty: 8035
Rejestracja: 20 sie 2011, 13:06

Re: Novak Djokovic

hokej pisze:Sam podajesz statystykę i twierdzisz, że kontuzja nie miała na nią wpływu??? Bo czegoś nie rozumiem.
Eeee, no chyba sam nie zrozumiałeś, nie chodzi o przyczynę lecz o fakt i czy na podstawie asów i DFów można określić czy ktoś serwował lepiej czy gorzej. Federer w 2013 serwował zatem równie dobrze co w 2012, 2014 i 2015? Pytam, bo wcześniej twierdziłeś, że statystyka w/w nie ma żadnego wpływu jeśli chodzi o analizę poziomu serwisu. Moim zdaniem ma, ale to jest moje zdanie.
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Novak Djokovic

Podajesz statystykę Federera jako dowód na tezę, że serwis był gorszy/lepszy. 2013 jest w tej mierze kompletnie niemiarodajny z powodu kontuzji, nieprawdaż? Ma w tym roku wyraźnie gorsze cyferki.
To już liczby przytoczone przez masteixa dają ciut lepszy obraz. Jakie znaczenie ma walenie przez Janowicza regularnie 220km/h skoro to jest prosta "pała" i większość przeciwników czyta Go jak otwartą książkę? Ok, wejdzie trochę asów, może będzie wysoko w tabelkach liczących ten parametr, ale już dawno serwis nie daje Mu zdecydowanej przewagi.

Po prostu większe znaczenie ma "ustawienie" wymiany serwisem, niż liczba asów czy DF-ów. Tylko to chciałem powiedzieć i to wrażenie (ciężko mierzalne) jest dla mnie wyraźnie lepsze u Novaka w tym roku. A pewność serwisu jest odwrotnie proporcjonalna do jakości odbioru. Znowu głowa.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
La_Patik-
Weteran
Weteran
Posty: 1680
Rejestracja: 15 lip 2008, 01:43
Lokalizacja: Suwałki

Re: Novak Djokovic

ZiZi pisze:A jak ktoś nie widzi że jego gra się zmienia i to widać to chyba ma coś z oczyma albo nie był nigdy na korcie.
Jakbyś "był na korcie" to byś wiedział, ze technika nie zmienia się. Zostaje bez zmian ciągle taka sama więc pisanie, że Djokovic kiedyś miał drewnianą technikę a teraz gra znacznie płynniej itp. jest po prostu śmieszne dla mnie.
ZiZi pisze:A co to znaczy pod względem techniki? Która technika jest lepsiejsza, podręcznikowa czy własna? Moim zdaniem nie ma czegoś takiego, gra ma być skuteczna, a to jak ktoś dane uderzenia wykonuje to już jego rzecz i nie nam to oceniać, zresztą ogrom zawodowców ma niepoprawna technikę, ma własny styl gry.
Ja nie odnosiłem się do tego kto ma lepszą technikę a do tego, że technika nie zmienia się. Djokovic gra ciągle ten sam FH, ciągle ten sam BH itd. Tutaj nie ma cudów.
hokej pisze:I na tej kanwie również nie zgodzę się z analizami poziomu serwisu na podstawie statystyk asów i DF-ów. To są tylko liczby nie oddające w żadnej mierze przewagi pozycyjnej w wymianie osiąganej serwisem. A ta jest w tej chwili u Novaka na światowym poziomie.
Właśnie :::gd:::. Ja gołym okiem widzę poprawę jego serwisu na podstawie tego co widać na korcie gdy grał w tym sezonie.
Awatar użytkownika
masteix
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 449
Rejestracja: 29 mar 2013, 17:08

Re: Novak Djokovic

hokej pisze: To już liczby przytoczone przez masteixa dają ciut lepszy obraz.
A są jakieś bardziej precyzyjne dane, które by nam wskazywały na poprawę/stagnację serwisu Serba? Bo tak to dyskusja o serbskim serwisie może się ciągnąć w nieskończoność (i do pewnego momentu tak będzie :D ).
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Novak Djokovic

Można by to pewnie sprawdzić , ale wątpię, czy w ogóle takie dane są zbierane. Przykładowo procent wymian przy własnym serwisie, w którym Novak jest stroną prowadzącą. rotfl Mogę też sobie wyobrazić, że oceniana statystycznie jest różnica punktów w gremach serwisowych, tak byłoby łatwiej.
Trzeba wziąć pod uwagę, że to jest betonowy defensor.

I masz rację, że dyskusja jest lekko akademicka. Nie zmienia to dla mnie faktu, że żonglowanie statystykami asy/DF w celu oceny jakości serwisu jest lekko oderwane od kortowej rzeczywistości.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Novak Djokovic

hokej pisze:Można by to pewnie sprawdzić , ale wątpię, czy w ogóle takie dane są zbierane. Przykładowo procent wymian przy własnym serwisie, w którym Novak jest stroną prowadzącą. rotfl Mogę też sobie wyobrazić, że oceniana statystycznie jest różnica punktów w gremach serwisowych, tak byłoby łatwiej.
Trzeba wziąć pod uwagę, że to jest betonowy defensor.

I masz rację, że dyskusja jest lekko akademicka. Nie zmienia to dla mnie faktu, że żonglowanie statystykami asy/DF w celu oceny jakości serwisu jest lekko oderwane od kortowej rzeczywistości.
Dyskusja nie jest akademicka.
Jedynymi wiarygodnymi danymi jest tutaj % wygranych piłek po pierwszym i drugim serwisie. Nie asy, nie podwójne błędy.
Nie trzeba serwować asów, żeby ustawiać grę. Szczególnie % wygranych przy drugim podaniu jest istotny wg mnie.

To raz.

Dwa pisanie o słabej głowie jakiegokolwiek zawodnika z czołówki dla mnie zakrawa na śmieszność. W tenisie głowa to podstawa. Z tym się chyba wszyscy zgadzają. Nie ma możliwości, żeby ktoś dotarł na szczyt i się tam utrzymał mając słabą psychikę.
A jak ktoś jest jest/był takim dominatorem jak Djokovic, czy Federer to ten zarzut staje się śmieszny.
Awatar użytkownika
Jurek Kiler
Nestor
Nestor
Posty: 8035
Rejestracja: 20 sie 2011, 13:06

Re: Novak Djokovic

hokej pisze: I masz rację, że dyskusja jest lekko akademicka. Nie zmienia to dla mnie faktu, że żonglowanie statystykami asy/DF w celu oceny jakości serwisu jest lekko oderwane od kortowej rzeczywistości.
Czyli uważasz, że statystyki Federera z 2013 nie świadczą o jego słabszej formie serwisowej? Uważasz, że ta statystyka asy/DFy nic nam tak naprawdę nie mówi?
ZiZi
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 112
Rejestracja: 5 paź 2014, 23:09

Re: Novak Djokovic

HeadShot pisze:Weź Ty z 8 lekcji czytania ze zrozumieniem, a potem się bierz za pisanie postów. Wyjdzie każdemu na zdrowie.
Trolling detected rotfl

Vivid pisze:Tenis to nie bekhendy czy forhendy. Tenis to głowa. I to tyle w temacie.
Zgadzam sie, to podstawa, wielu z nas tak naprawdę potrafi zagrać każde uderzenie, często nawet się nie spodziewamy że umiemy tak pięknie zagrać co nie :::yay::: A jednak zdarza się, że głowa przeszkadza i smeczujemy w siatkę. Różnie bywa ale bez mindsetu ciężko grać na swoim poziomie.

La_Patik- pisze:Ja nie odnosiłem się do tego kto ma lepszą technikę a do tego, że technika nie zmienia się. Djokovic gra ciągle ten sam FH, ciągle ten sam BH itd. Tutaj nie ma cudów.
W sumie to tak, hmm, ale jak go obserwuję od kilku lat to jednak mam wrażenie że gra coraz lepiej. To samo jest w przypadku Berdycha, wprawdzie to inna liga ale zauważam że gra coraz lepiej. Możliwe że płynniej, pewniej, dokładniej ale dla mnie to synonimy lepiej.

Wróć do „Zawodniczki i zawodnicy”