Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6730
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Rafael Nadal

Czas obowiązuje obu zawodników, nie wyobrażam sobie, by było inaczej. W ww. meczu często było tak, że gdy Nadal wybierał piłki do serwowanie to Thiem ręcznikował i "skupiał się" do returnu dopiero gdy Nadal kończył swój "rytuał". Jakoś zawsze zdążał (dobre zarządzanie ręcznikami i czasem ;) ), ale gdyby co, to pewnie sędzia by to wypomniał.
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Rafael Nadal

Sebex pisze:A mnie ciekawi jak to jest w wypadku teochę innym niż podany przez Arta.
Nie będę cytował całej wypowiedzi ale w skrócie chodzi mi o to gdy przeciwnik returnujący przedłuża. Jest napisane, że gdy nie jest gotowy w przeciągu 25 sekund to jest upomnienie. A gdy mamy zawodnika serwującego który skupia się przed serwisem 10 sekund i zaczyna to robić gdy przeciwnik jest gotowy żeby mieć pewnność, że nie będzie musiał procesu przerywać. Co wtedy gdy przeciwnik returnujący ustawia się 20 sekund? Mieści się w czasie ale uniemożliwia zmieszczenie się serwującemu nawet gdy ten mógłby zaczynać "skupienie" po 10 sekundach od poprzedniej piłki.

Serwujący jest zobowiązany do pilnowania czasu i on decyduje o szybkości wprowadzenia piłki do gry. Mój syn przećwiczył kiedyś przeciwnika grającego na czas, który z premedytacją wybijał go z rytmu przedłużając przerwy miedzy odbiorami. Zaserwował kiedy tamten od 10 sekund trzymał rakietę do góry nie wykonując żadnych innych akcji. Wezwany przez rodziców sędzia przyznał rację Miśkowi.

Specem od "poganiania" defenzorów do gry jest Wawrinka. Zwróćcie uwagę że często serwuje w czasie kiedy "balboje" jeszcze zgarniają piłki po poprzedniej akcji.
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
hokej
Moderator
Moderator
Posty: 4811
Rejestracja: 25 paź 2011, 14:05
Lokalizacja: Lasy Państwowe

Re: Rafael Nadal

W trakcie finału w MC, kiedy Monfils oddychał już rękawami, pomyślałem sobie czemu publika Mu nie pomoże. Fluidy poszły (chyba), bo po następnej akcji widzowie zrobili graczom standing ovation i sobie chłopak wreszcie mógł odpocząć. :-)

Wspomniany finał pokazał też, że rytuały Rafy mogą być upierdliwe dla przeciwników. Francuz w pozycji, gotowy do returnu i czeka, czeka, wreszcie się prostuje i znowu składa. Po paru gemach dostosował się i w momencie gdy Nadal zaczynał swoje czary-mary stał sobie wyprostowany ustawiając się dopiero w momencie pierwszego kozła piłki przed serwisem.

Pamiętam, że w czasach gdy chodziłem z drabiną na jagody, a sukcesy odnosił Fibak, był problem z graczami kozłującymi piłkę po kilkanaście, kilkadziesiąt razy przed serwisem. Wprowadzono wtedy limit 6 odbić w maksymalnie 2 turach (np. 4+2). Nie było ręczników, nerwicowców, więc tak sobie niektórzy radzili. Inna sprawa, że wredne to było niemożebnie, bo nawet jak returnujący cierpliwie czekał, aż przeciwnik raczy skończyć kozłowanie i ustawiał się w końcówce, to serwujący po krótkiej przerwie kontynuował zabawę.
Nie dyskutuj z głupkiem - sprowadzi Cię do swojego poziomu i zniszczy doświadczeniem.

To, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać. - Stefan Kisielewski

Wilson Pro Staff RF97A
Różne druty 1.20@24kp
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6730
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Rafael Nadal

4+2 to jak karny w piłce ręcznej - rzuci od razu czy w drugiej turze? ;)
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Rafael Nadal

hokej pisze:4+2). Nie było ręczników, nerwicowców, więc tak sobie niektórzy radzili.
Ha ha ha.

Przypomnę tylko 3 niewiniątka potrafiące zmienić losy spotkania swoim zachowaniem między punktami...

McEnroe
Connors
Nastase
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Rafael Nadal

Przyjęte jest, że serwujący dyktuje rytm. Ale to jest takie niepisane "prawo". Tak samo jak z grą wolejem/smeczem, nie wali się smeczem w przeciwnika lub wolejem w głowę (u amatorów w głowę i tułów), choć czysto formalnie wolno.
Tu działa pewna "presja społeczna" środowiska. Jak kiedyś jeden z Bryanów pozwalał sobie celowo walić wolejem w głowy rywali to posypały się gromy i przestał ...

Sebex, oczywiście przypadek jaki opisujesz może mieć miejsce, ale chyba nie ma co aż tak filozofować. ;)
Ostatecznie zawsze jako returnujący mogę w ostatniej chwili wyprostować się i podnieść rękę przerywając serwującemu.
Sędzia nie pyta o powód, a jak zapyta to powiem, że się gość na trybunie ruszał czy mi się światło od kolczyków jakiejś silikonowej lalki z publiki odbijało i waliło po oczach. :P Myślisz, że udowodni mi, że kłamię? ...

Ostatecznie gramy w tenisa a nie w jakieś "gierki". A jak returnujący uważa, że serwujący leci z nim w gumy to też ma całkiem pokaźny repertuar "ripost". ;)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Rafael Nadal

Vivid pisze:Przyjęte jest, że serwujący dyktuje rytm. Ale to jest takie niepisane "prawo". Tak samo jak z grą wolejem/smeczem, nie wali się smeczem w przeciwnika lub wolejem w głowę (u amatorów w głowę i tułów), choć czysto formalnie wolno.
Tu działa pewna "presja społeczna" środowiska. Jak kiedyś jeden z Bryanów pozwalał sobie celowo walić wolejem w głowy rywali to posypały się gromy i przestał ...

Sebex, oczywiście przypadek jaki opisujesz może mieć miejsce, ale chyba nie ma co aż tak filozofować. ;)
Ostatecznie zawsze jako returnujący mogę w ostatniej chwili wyprostować się i podnieść rękę przerywając serwującemu.
Sędzia nie pyta o powód, a jak zapyta to powiem, że się gość na trybunie ruszał czy mi się światło od kolczyków jakiejś silikonowej lalki z publiki odbijało i waliło po oczach. :P Myślisz, że udowodni mi, że kłamię? ...

Ostatecznie gramy w tenisa a nie w jakieś "gierki". A jak returnujący uważa, że serwujący leci z nim w gumy to też ma całkiem pokaźny repertuar "ripost". ;)
Przepis pzt (reguły gry) wprost regulujący kwestię:

21. KIEDY MOŻNA PODAWAĆ I ODBIERAĆ
Podający nie może wykonać uderzenia dopóki odbierający nie jest przygotowany. Jednakże
odbierający powinien przystosować się do rozsądnego tempa podającego i powinien być gotowy
w rozsądnym czasie do odebrania, kiedy podający jest gotowy do wykonania podania.
Odbierający, który usiłował odebrać podanie, musi być uznany za przygotowanego.
Jeżeli natomiast odbierający sygnalizował, że jest nieprzygotowany, a podanie zostało wykonane, nie
może być ono uznane za błędne.
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Rafael Nadal

Jak sam więc widzisz niby jest opisane, ale nie jest krystalicznie klarowne ;), zawsze jest pole do "interpretacji". :P
A wierz mi, z własnego doświadczenia wiem, zawodnicy, szczególnie juniorzy, są kreatywni w aspekcie "gierek". :)
U zawodowców jest podobnie, ale nie na topie. Oni też potrafią, ale tu górę bierze PR. O wizerunek trzeba dbać bo na to są czuli sponsorzy. Nie można się narazić na szerszą krytykę.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Rafael Nadal

Vivid pisze: ...U zawodowców jest podobnie, ale nie na topie. Oni też potrafią, ale tu górę bierze PR. O wizerunek trzeba dbać bo na to są czuli sponsorzy. Nie można się narazić na szerszą krytykę.
"Chał meny tajm..." :wink:
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Rafael Nadal

keicam pisze:
Vivid pisze: ...U zawodowców jest podobnie, ale nie na topie. Oni też potrafią, ale tu górę bierze PR. O wizerunek trzeba dbać bo na to są czuli sponsorzy. Nie można się narazić na szerszą krytykę.
"Chał meny tajm..." :wink:
Ja mówiłem o topie. ;)
"Chał meny picca czy CS-a" tam nigdy nie był. :P
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Rafael Nadal

Vivid pisze:
keicam pisze:
Vivid pisze: ...U zawodowców jest podobnie, ale nie na topie. Oni też potrafią, ale tu górę bierze PR. O wizerunek trzeba dbać bo na to są czuli sponsorzy. Nie można się narazić na szerszą krytykę.
"Chał meny tajm..." :wink:
Ja mówiłem o topie. ;)
"Chał meny picca czy CS-a" tam nigdy nie był :P
No właśnie od kiedy jest TOP??? pierwsze 10, 20, czy 30 ATP? Bo wtedy to chyba było około 30??
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rafael Nadal

Janowicz najwyżej był 14 w karierze, więc pewnie dla Vivida TOP to 13 najlepszych :).
A jeśli chodzi o czas serwisu i odbiór no to tutaj jest duże pole do popisu i gierek psychologicznych. Jak ktoś lubi szybko serwować to łatwo go wybić z rytmu co jakiś czas lekko opóźniając przygotowanie do odbioru.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Rafael Nadal

Nie o to chodzi. Wiecie, dla mnie bycie w topX to co najmniej 1 rok, albo 2 lata. Wejść gdzieś na moment to jedno, czasem zbieg wielu okoliczności a nie umiejętności ...
Natomiast utrzymanie się przez dłuższy czas świadczy o uprawnionej obecności w jakimś gronie.
Dla mnie Janowicz wtedy był realnie graczem gdzieś top50 - top75. Ale nie top20 czy top30.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Jurek Kiler
Nestor
Nestor
Posty: 8035
Rejestracja: 20 sie 2011, 13:06

Re: Rafael Nadal

Podzielam te opinie, wszak byli tenisiści, którzy z różnych przyczyn spadali w rankingu daleko poza top 10 (czasem po prostu z powodu gorszej dyspozycji własnej) a i tak przecież byli uznawani za graczy ze ścisłego topu.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Rafael Nadal

Mamy dobry przykład choćby ostatnio - Siegemund w finale WTA Stuttgart. Punkty wpadły, skok w rankingu, nie będzie się gdzieś przebijać po eliminacjach. Fajnie, ale na dziś to "One tournament wonder" (fenomen jednej imprezy).
Pogadamy za rok, jak punkty trzeba obronić. A potem jeszcze jak zaczną lecieć punkty, lub nie, jakie zdobędzie teraz "za darmo" bo wcześniej nie mogła czy nie łapała się na te imprezy.

Do znudzenia się powtarza - łatwiej się gdzieś dostać, trudniej utrzymać. I dopiero utrzymanie się świadczy o poziomie i uprawnieniu do bycia w danym miejscu.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Tenisówka
Senior
Senior
Posty: 4585
Rejestracja: 5 lut 2013, 20:25
Lokalizacja: Pieniny

Re: Rafael Nadal

Obrazek

Rafa skończył dziś 30 lat. Sto lat Mistrzu! Zdrowia i jeszcze trochę pograj bo nudy, panie nudy.
----------------------------------
Chłopaki gdzie jesteście ? :::no.I:::
Awatar użytkownika
La_Patik-
Weteran
Weteran
Posty: 1680
Rejestracja: 15 lip 2008, 01:43
Lokalizacja: Suwałki

Re: Rafael Nadal

Planuje Hiszpan ponoć powrót jeszcze na Wimbledon.
Awatar użytkownika
Jurek Kiler
Nestor
Nestor
Posty: 8035
Rejestracja: 20 sie 2011, 13:06

Re: Rafael Nadal

La_Patik- pisze:Planuje Hiszpan ponoć powrót jeszcze na Wimbledon.
Jego udział na Wimbledonie będzie tak samo bezsensowny jak Federera w Paryżu gdyby zdecydował się wystąpić.
Awatar użytkownika
masteix
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 449
Rejestracja: 29 mar 2013, 17:08

Re: Rafael Nadal

La_Patik- pisze:Planuje Hiszpan ponoć powrót jeszcze na Wimbledon.
To ta kontuzja nadgarstka nie była tak poważna? ;-P
Awatar użytkownika
Basic
Oaza Spokoju
Oaza Spokoju
Posty: 6536
Rejestracja: 25 paź 2009, 22:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rafael Nadal

masteix pisze:
La_Patik- pisze:Planuje Hiszpan ponoć powrót jeszcze na Wimbledon.
To ta kontuzja nadgarstka nie była tak poważna? ;-P
Kontuzja nie, kontrola tak :wink: .

Mimo wszystko mam nadzieję, że jednak to faktycznie "tylko" nadgarstek i będzie można jeszcze zobaczyć Rafę na wysokich obrotach.
Obrazek Speed Graphene MP

Wróć do „Zawodniczki i zawodnicy”