Awatar użytkownika
Bongos
Orator
Orator
Posty: 646
Rejestracja: 1 wrz 2013, 17:38

Re: Agnieszka Radwańska

Takich filmików można by tu wrzucić dziesiątki. Czasami mam wrażenie, że niektórzy nie mają pojęcia jak gra Agnieszka i jaką ręką dysponuje. Przypomnę tylko słowa Federera, który powiedział że w jej tenisie jest coś takiego, że chce się go oglądać. Ale jak widać niektórzy wiedzą lepiej. :wink:
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Agnieszka Radwańska

Bongos pisze:Takich filmików można by tu wrzucić dziesiątki. Czasami mam wrażenie, że niektórzy nie mają pojęcia jak gra Agnieszka i jaką ręką dysponuje. Przypomnę tylko słowa Federera, który powiedział że w jej tenisie jest coś takiego, że chce się go oglądać. Ale jak widać niektórzy wiedzą lepiej :wink:
Zacznę od odniesienia się do tego. Jeśli zaczniemy cytować poszczególnych zawodników to bardzo ciekawy obraz możemy otrzymać. Na pewno kojarzysz wypowiedź mówiącą iż Radwańska gra dla pieniędzy, a nie sportu. Nie zależy jej na tytułach samych w sobie tylko na tym ile zer jest wypisanych na czeku.

Wypowiedzi poszczególnych osób mają to do siebie, że są nie tylko subiektywne ale bywają również kurtuazyjne.
Navratilova bardzo pochlebnie wypowiadała się o Radwańskiej przed współpracą z nią. Czy po rozstaniu będzie inaczej? Raczej nie, to kwestia kultury.
Bongos pisze:A porównywanie Agi do Errani to chyba lekka przesada.
Kwestia oceny osiągnięć i możliwości. Pisząc o Radwańskiej używasz słów talent, geniusz etc. itd. itp. Za tymi słowami nie stoją jednak wyniki, w kontekście Wielkich Szlemów:
Errani 3xQ 2xS, 1xF
Radwańska 7xQ, 2xS, 1xF

Gdzie odbiega Polka? W ilości ćwiartek, co jeśli cokolwiek odzwierciedla to jej regularność.
To że Radwańska stoi wyżej od Włoszki jest bezdyskusyjne ale na porównaniu właśnie tych dwóch można sprowadzić na ziemię wiernych fanów.

Jak widzisz wyniki są porównywalne, a czy kiedykolwiek o Włoszce mówiono, że jest talentem?
Nie, wsparcia ze swojej Federacji też nie miała bo nie ma warunków. Przypomnę iż Sara Errani jest niższa o ponad 10cm więc ciężko mówić o fizycznej przewadze.

Czy Włoszka ma przyzwoite umiejętności techniczne? W singlu ich nie widać... mówi się iż odzwierciedleniem takowych są wyniki w deblu w którym Errani ma 5 tytułów WS. To oczywiście chwyt poniżej pasa z mojej strony gdyż debel kobiet często nazywany jest singlem dla 4.

To było nakreślenie problemu - brak obiektywnego potwierdzenia tego rzekomo geniuszu Polki.

Teraz meritum. Obie zawodniczki opierają swoją grę na zdobywaniu punktów po błędach przeciwniczek.
Errani przebija topspinem. To jest Woźniacki pozbawiona lepszych warunków fizycznych.
Radwa przepycha lub podcina piłki, byle wracały stąd liczne czopy.

Ta sama baza punktowa, inne narzędzia. Innym przykładem może być Jankovic.
Podczas gdy Jankovic, Woźniacki, Errani eksploatują tylko marną regularność swoich przeciwniczek, z tej grupy najbardziej różnorodny tenis prezentuje Serbka, Radwańska dokłada do tego fakt iż nieprzyjemnie odgrywa się martwe lub zdychające piłki.

Jeśli przejrzysz jej mecze zauważysz, że gro przeciwniczek:
- mając krótszą piłkę ma problem z jej odegraniem;
- mają problem z chodzeniem do przodu bo przyzwyczajone są do odskakującego topspina;
- nie potrafią smeczować.

I w takim punktowaniu nie ma oznak geniuszu, talentu etc. to jest tylko bardzo dobre wykorzystanie tego co się ma.
Problem pojawia się gdy to co może Radwańska jest rozdmuchiwane bezmyślnie przez klakierów i zaślepionych fanów.

Technika Radwańskiej pod kątem generowanej dynamiki jest ułomna i powie to każdy. Ona przepycha piłkę korzystając z siły rywalek, tylko musi dojść do tych zagrań. Dlatego zabawne jest jak się słyszy narzekania, że ktoś śmie grać dokładnie jak ona, bez dynamiki, wymuszając włożenie siły własnej, a co się dzieje kiedy jest do tego zmuszana? Bark odmawia posłuszeństwa.

Tenis Radwańskiej nie jest wyważony tylko przesunięty w skrajność, tak jak tenis Giorgi czy Ivanovic.
Nie zmienia to faktu iż Radwańska dobrze czuje geometrię kortu ale co z tego?
Problemy pojawiają się gdy przeciwniczki:
- nie psują => Radwa nie potrafi sama kończyć wymian;
- grają za szybko => nie może dojść do piłek;
- są kompletne technicznie => zabiją smecza, a z krótkiej nie psują.

Efekt tego taki, że Woźniacki częściej grała w finałach WS.
Ivanovic ma tytuł i 2 finały w tychże.
Kvitova ma 2 tytuły.
Halep czy Bouchard mają też zaliczony finał takiej imprezy.

Bongos pisze:https://www.youtube.com/watch?v=VB7hjrYbyKE
Wydaje mi się, że 99% tenisistek chciałoby tak "przebijać".
Ładne highlighty czyli najlepsze akcje z meczu, jednego z lepszych jak mogę mniemać bo z tego co kojarzę to nie oglądałem.
Problem wycinków polega na tym, że zaburzają obraz. To że w takowych może się znaleźć as z drugiego podania nie znaczy iż jest to powtarzalne. To tyle jeśli chodzi o powoływanie się na taki materiał lub pojedyncze punkty.

W dzisiejszych czasach hasła talent, geniusz etc. rzucane są przy pierwszym lepszym przebłysku w karierze robiąc ludziom nie znającym dyscyplinę wodę z mózgu - mogę się mylić ale to chyba Janowicza przyrównywano do Safina?
Chcesz przykład talentu i geniuszu? Poczytaj o Justine Henin.
Gorsze warunki fizyczne, a jednak miała technikę, grała dynamicznie i zdobyła te najważniejsze tytuły.
Ostatnia wybitna specjalistka od gry na mączce. :hanky:
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
McGyver
Weteran
Weteran
Posty: 1799
Rejestracja: 24 mar 2012, 17:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Agnieszka Radwańska

El Diablo pisze:
Bongos pisze:A porównywanie Agi do Errani to chyba lekka przesada.
Kwestia oceny osiągnięć i możliwości. Pisząc o Radwańskiej używasz słów talent, geniusz etc. itd. itp...
Co więcej, mówienie o geniuszu czy niezwykłym talencie Radwańskiej uderza w samą Radwańską. Bo przy takim geniuszu i technice, biorąc pod uwagę marność WTA osiąga dobre, ale nie wybitne rezultaty?
Co do porównania z Errani, dla mnie Włoszka wypada bardziej pozytywnie. Jeżeli uznamy, że Radwańska ma talent, a Włoszka nie, po prostu według mnie bardziej należy cenić osobę, która przy słabych warunkach fizycznych jest na tyle ambitna i pracowita, że potrafi dorównać w wynikach osobie obdarzonej, jak to mówią fani AR, "niezwykłym czuciem gry".
Awatar użytkownika
Jurek Kiler
Nestor
Nestor
Posty: 8035
Rejestracja: 20 sie 2011, 13:06

Re: Agnieszka Radwańska

Dla mnie Radwańska to o prostu osoba, która umie nieco sprytniej rozgrywać akcje od innych przebijaczek, nie dostrzegam tutaj jakiegoś wielkiego geniuszu technicznego, przy siatce jest raczej...w sumie niezła w stosunku do innych drewnianych, ale przecież szału bóg wie jakiego nie robi. Natomiast jak wyglądają jej bh i zwłaszcza fh? to jest odpowiednia technika tych podstawowych uderzenia? Przecież one wołają o pomstę do nieba, nie dziwne, że nie potrafi uderzać kończących z czegoś takiego, przecież to nie przypadek, że niektóre dziewczyny mające jeszcze słabsze warunki fizyczne potrafią generować znacznie mocniejsze uderzenia i posyłać piłki z lepszą prędkością. Radwańska nie uderza, Radwańska pcha i dostrzeże to każdy kto się trochę zna i trochę tenisa ogląda.
Awatar użytkownika
Bongos
Orator
Orator
Posty: 646
Rejestracja: 1 wrz 2013, 17:38

Re: Agnieszka Radwańska

I właśnie te wszystkie braki u Radwańskiej, o których piszecie nadrabia tak unikanym słowem przez was, czyli talentem. Tak czy siak, każdy ma swoje argumenty i swoje racje. Ja jako wierny kibic wciąż będę wierzył, że w końcu wygra turniej wielkoszlemowy :twisted: .
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Agnieszka Radwańska

Bongos pisze:Ja jako wierny kibic wciąż będę wierzył, że w końcu wygra turniej wielkoszlemowy :twisted: .
Na zdrowie. :D
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
SevenUP
Senior
Senior
Posty: 2093
Rejestracja: 7 sie 2009, 13:57

Re: Agnieszka Radwańska

El Diablo pisze:Tenis Radwańskiej nie jest wyważony tylko przesunięty w skrajność, tak jak tenis Giorgi czy Ivanovic.
Nie zmienia to faktu iż Radwańska dobrze czuje geometrię kortu ale co z tego?
Problemy pojawiają się gdy przeciwniczki:
- nie psują => Radwa nie potrafi sama kończyć wymian;
- grają za szybko => nie może dojść do piłek;
- są kompletne technicznie => zabiją smecza, a z krótkiej nie psują.
A teraz lista tych kompletnych technicznie i mocno tłukących, regularnych zawodniczek:
1. Serena Williams
2. Azarenka 2012
Prince Textreme Tour 100 310
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Agnieszka Radwańska

SevenUP pisze:
El Diablo pisze:Tenis Radwańskiej nie jest wyważony tylko przesunięty w skrajność, tak jak tenis Giorgi czy Ivanovic.
Nie zmienia to faktu iż Radwańska dobrze czuje geometrię kortu ale co z tego?
Problemy pojawiają się gdy przeciwniczki:
- nie psują => Radwa nie potrafi sama kończyć wymian;
- grają za szybko => nie może dojść do piłek;
- są kompletne technicznie => zabiją smecza, a z krótkiej nie psują.
A teraz lista tych kompletnych technicznie i mocno tłukących, regularnych zawodniczek:
1. Serena Williams
2. Azarenka 2012
Wg mnie Azarenka nie dysponuje aż taką siłą żeby ją uznać za mocno tłuczącą...

Jeśli odnosimy się tylko do Radwy to grono problematycznych zawodniczek się znajdzie...
Z przebijających Woźniacki czy Halep, z kompletnych Kuźniecowa i w ujęciu szybkości piłki cała rzesza bombardierek, pod warunkiem iż akurat tego dnia trafiają. rotfl

Radwa ma ustawiony tenis tak, a nie inaczej. Trochę oportunistycznie, względnie równa gra własna i zależność od dyspozycji przeciwniczek, tych lepszych, bo gorsze wymiękają przy konieczności powtórzenia 4 uderzeń.
Wielkich zmian raczej się nie wdroży już, przynajmniej nie z olśniewającym skutkiem.
Każdy ma swoje preferencje i kibicuje komu chce. Ot rzeczywistość.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
SevenUP
Senior
Senior
Posty: 2093
Rejestracja: 7 sie 2009, 13:57

Re: Agnieszka Radwańska

Jeszcze tak się zastanawiam czy czasem po rozstaniu Agnieszka nie wygeneruje czasem jakiegoś dobrego wyniku. rotfl Trochę śmiesznie by to wtedy wyglądało. :rolleyes:
Prince Textreme Tour 100 310
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Agnieszka Radwańska

Raczej był problem komunikacji i współpracy samej w sobie skoro zakończyło się to wszystko przed faktyczną weryfikacją jaką miał być sezonem na trawie.

Ile Navratilova przepracowała uczciwie z Radwańską? To chyba okres 5 miesięcy z którego trzeba sporo wykroić ze względu na inne zobowiązania.

Sama współpraca była chyba zbyt naiwna.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Agnieszka Radwańska

Chyba trochę jest przewartościowana ta mainstreamowa moda, by zatrudniać w sztabie byłych topowych zawodników. To, że ktoś był zawodnikiem jeszcze wcale nie oznacza, że jest dobrym trenerem. Sto Navratilowych , Beckerów, Lendlów czy Edbergów nie równa się jednemu wujkowi Toniemu czy Marianowi Vajdzie.
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
SevenUP
Senior
Senior
Posty: 2093
Rejestracja: 7 sie 2009, 13:57

Re: Agnieszka Radwańska

Zatrudniając na konsultanta byłego zawodnika raczej nie oczekuje się, że ktoś powie stawiaj stopę tak i tak, i graj backhand tak i tak. Przecież tu chodzi raczej o psychikę, motywację, wsparcie w trudnych momentach. Na naukę gry po 20. roku życia to trochę za późno.
Prince Textreme Tour 100 310
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Agnieszka Radwańska

SevenUP pisze:Zatrudniając na konsultanta byłego zawodnika raczej nie oczekuje się, że ktoś powie stawiaj stopę tak i tak, i graj backhand tak i tak. Przecież tu chodzi raczej o psychikę, motywację, wsparcie w trudnych momentach. Na naukę gry po 20. roku życia to trochę za późno.
Na taką naukę za późno jest dużo wcześniej ale jeśli Radwańska nie ma podstaw technicznych/fizycznych do agresywniejszej gry to i tak musieli jakąś przebudowę próbować zrobić.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
tkpp
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: 12 mar 2013, 10:42

Re: Agnieszka Radwańska

Od motywacji, psychiki to są psycholodzy a nie sławna stara pani, co nie ma w tej dziedzinie żadnego przygotowania merytorycznego. Jeśli chodzi o ulepszenie gry, to również nie mam pojęcia czego można oczekiwać od starej babci, co kiedyś tam odbijała drewnianą packą. Moim zdaniem to był czysty marketing lub po prostu nieprzemyślany akt desperacji.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Agnieszka Radwańska

tkpp pisze:Od motywacji, psychiki to są psycholodzy a nie sławna stara pani, co nie ma w tej dziedzinie żadnego przygotowania merytorycznego. Jeśli chodzi o ulepszenie gry, to również nie mam pojęcia czego można oczekiwać od starej babci, co kiedyś tam odbijała drewnianą packą. Moim zdaniem to był czysty marketing lub po prostu nieprzemyślany akt desperacji.
Ty na TF-a musisz przyjechać i nam starym dziadkom pokazać jak się gra grafitem. Koniecznie. rotfl
Techniki od Navratilowej to Radwańska akurat mogłaby się nauczyć napewno. Tyle że nie jako "stara baba". :D
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Tennisowy
Orator
Orator
Posty: 563
Rejestracja: 15 sie 2012, 21:43

Re: Agnieszka Radwańska

Bongos pisze:Takich filmików można by tu wrzucić dziesiątki. Czasami mam wrażenie, że niektórzy nie mają pojęcia jak gra Agnieszka i jaką ręką dysponuje. Przypomnę tylko słowa Federera, który powiedział że w jej tenisie jest coś takiego, że chce się go oglądać. Ale jak widać niektórzy wiedzą lepiej. :wink:
Jeśli ma to dla Ciebie jakieś znaczenie to przychodzę ze wsparciem duchowym. :wink:
Ja również uważam, że A.R to wielki talent. Inaczej tego nie można nazwać gdy się ogląda w jej meczach NA ŻYWO wiele zagrań znamionujących szeroko pojęte "czucie piłki" i "czucie kortu", wyobraźnię, antycypację itd. To jest często po prostu: artyzm. Sama zawodniczka jest tego świadoma stąd zresztą wynika jej szczelność na uwagi z zewnątrz i problematyczność we współpracy.
Coraz bardziej jednak gra Agnieszki starcza na efektowną pokazówkę, ale nie daje spodziewanych wyników.
Problemem założycielskim jest, moim zdaniem, fakt, że jako dziecko i młodziutka jeszcze tenisistka nie trafiła do jakiegoś europejskiego czy amerykańskiego ośrodka tenisowego. Jako profesjonalistka zawsze była "trenowana" przez ojca-amatora. Potem nie było lepiej. Po prostu się rozluźniła, odblokowała i za sprawą różnych okolicznościach robiła wybitne wyniki.
Teraz na wszystko już pewnie raczej za późno. Navratiova przed współpracą zapewne wielu rzeczy po prostu nie wiedziała: o osobowości Agnieszki, o jej ograniczeniach technicznych itp. Nałożyła się różnica temperamentów, stylów gry, poglądów na świat etc. Agnieszka nie miała i nie ma wokół siebie autorytetów tenisowych. W polskich mediach nie znajdzie nić ciekawego dla siebie skoro uważa, że 90 proc. piszących i komentujących nie zna się na tenisie. Zresztą wielu komentatorów jest towarzysko i zawodowo powiązanych ze sztabem Radwańskiej więc... Paru rzeczy na pewno mogłaby się jeszcze nauczyć. Tych elementów nie wyklucza wiek i nie wiązą się z czymś co rozumiemy jako talent. Ale do tego potrzebna chyba jest jej wola walki o lepsze wyniki i odpowiedni w tym momencie trener. To takie moje luźne obserwacje. Generalnie to już szkoda dręczyć ten temat, bo za mało wiemy o motywacjach tej zawodniczki, jej treningach etc.
Awatar użytkownika
SevenUP
Senior
Senior
Posty: 2093
Rejestracja: 7 sie 2009, 13:57

Re: Agnieszka Radwańska

Czego można było się spodziewać? Że Martina poprawi grę Agi na siatce. Tyle, że ciężko coś stwierdzić o tej grze, skoro Agnieszka chodzi do siatki na "odstrzał". W zasadzie 75% akcji nie ma takiej tenisistki ani tenisisty co by skończył/a. Pozostałe 20% to chyba ten talent, że ona to kończy. Może z 5% to wypracowane akcje zakończone wolejem.
W takim razie powinna może poprawić dojście do siatki? Owszem, ale tu jest ciągle słabo.
Czego innego można się spodziewać jeśli chodzi o stricte tenisowe elementy? Może jakiś slajs, ale tego też nie ma.
Prince Textreme Tour 100 310
Awatar użytkownika
Bongos
Orator
Orator
Posty: 646
Rejestracja: 1 wrz 2013, 17:38

Re: Agnieszka Radwańska

Agnieszka wystąpi w Rzymie tylko, jeżeli w Madrycie zaprezentuję dobrą formę. Tomasz Wiktorowski powiedział, że nic na siłę.
Cyt. "Jeśli nie zobaczymy lepszej formy w Madrycie, odpuszczamy Rzym." Radwańska w Madrycie broni półfinału.
Tennisowy
Orator
Orator
Posty: 563
Rejestracja: 15 sie 2012, 21:43

Re: Agnieszka Radwańska

Mam wrażenie, może mylne, że współpraca Radwańskiej z Wiktorowskim też już jest na finiszu.
Awatar użytkownika
Madox
Senior
Senior
Posty: 3647
Rejestracja: 20 mar 2011, 19:59
Lokalizacja: Szczecin

Re: Agnieszka Radwańska

Tennisowy pisze:Mam wrażenie, może mylne, że współpraca Radwańskiej z Wiktorowskim też już jest na finiszu.
Oby tak było, bo kto to jest Wiktorowski ? Radwańska z takim teamem to i tak osiągnęła bardzo dużo. Potrzebny jest trener z doświadczeniem trenerskim, a nie podstarzała gwiazda czy ktoś z przypadku.
Uwielbiam Feda <3 Hala Madrid!
Wilson Pro Staff 97S

Wróć do „Zawodniczki i zawodnicy”