Awatar użytkownika
Jurek Kiler
Nestor
Nestor
Posty: 8035
Rejestracja: 20 sie 2011, 13:06

Re: Roger Federer

Jacek iREM pisze:Obecna postawa Federera jest wg mnie bardzo kontrowersyjna, bo z jednej strony jego wyrachowane, wybiórcze zaangażowanie na korcie jest dla młodych nie do przyjęcia (tu Nadal zostaje wciąż wzorcem), ale z kolei dla takich "dziadków" jak choćby ja, jest wzorcem doskonałym, idealnie uczy, że nie wolno szastać zdrowiem kiedy punkt nie jest na wagę złota.

Jeśli chodzi o przyszły rok, to obawiam się zapaści. Chyba że, faktycznie ma ciśnienie na ostatni raz w karierze - na jedynkę.
I na koniec jedna ciekawostka, zauważyłem, że najtrudniej mu się grało kiedy bardzo, ale to bardzo chciał wygrywać, patrz Bazylea.
Nie wiem co Federer zrobił kontrowersyjnego, zrobił to co powinien i to jest już przetarty szlak dla pozostałych co robić gdy nie jest się już w sile wieku, może nawet inni zrobią to jeszcze szybciej i lepiej, bo Federer do 2015-ego roku cisnął na maksa. Przyszły rok to zagadka, może być bardzo dobrze lub dobrze, a może też być deja vu z roku ubiegłego czy też 2013-ego, ja bym chciał by pograł jeszcze jak w 2014 czy w 2015-ym, nawet bez tytułu w Wielkim Szlemie z takiego obrotu spraw byłby bardzo zadowolony, no chyba, że wygrywał będzie nadal Nadal...

Jedynka po przegraniu w półfinale raczej nie będzie jego celem, obiektywnie nie ma na to szans. Wczoraj Federer niby nie chciał, a i tak nie wygrał. Trzeba powiedzieć uczciwie, że po triumfie na Wimbledonie to poza Szanghajem to Rogera w bardzo wysokiej formie na próżno było szukać. Wierzę jednak, że dwumiesięczna przerwa sprawi, że do Melbourne poleci z formą z Azji.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Roger Federer

Jacek iREM pisze:Obecna postawa Federera jest wg mnie bardzo kontrowersyjna, bo z jednej strony jego wyrachowane, wybiórcze zaangażowanie na korcie jest dla młodych nie do przyjęcia (tu Nadal zostaje wciąż wzorcem), ale z kolei dla takich "dziadków" jak choćby ja, jest wzorcem doskonałym, idealnie uczy, że nie wolno szastać zdrowiem kiedy punkt nie jest na wagę złota.
Odniesienie do Nadala uważam za dalece nieuprawnione. Obu panów różni sportowe pokolenie. Czy Federer będąc w obecnym wieku Nadala grał wybiórczo? Wydaje mi się, że jednak nie. A czy Nadal, o ile będzie grał (sic!) w obecnym wieku Federera, to czy będzie grał "gdzie popadnie"? To czas pokaże, za PIĘĆ (!) lat ...
Fenomen Szwajcara jak widać nadal pokazuje, że wielu omylnie identyfikuje go z podwórkiem Nadala, Murraya czy Djokovica.
A porównując do życia np. studenckiego to ci trzej właśnie przyszli na immatrykulację gdy Szwajcar będzie bronił pracę magisterską. ;)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Re: Roger Federer

Obaj macie rację, mnie jednak nie chodziło o dogłębną analizę, porównanie epok, wieku itp. Młodociany tenisista dzisiaj widzi jedno: Nadal wypruwa z siebie flaki a Federer kalkuluje do czego dobiec. Dla niego to pierwsze jest wzorem, dla mnie to drugie. Tylko tyle. A co będzie za rok dwa? To już dzisiejszy szpital w tourze pokazuje.
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Roger Federer

Vivid pisze:
Jacek iREM pisze:Obecna postawa Federera jest wg mnie bardzo kontrowersyjna, bo z jednej strony jego wyrachowane, wybiórcze zaangażowanie na korcie jest dla młodych nie do przyjęcia (tu Nadal zostaje wciąż wzorcem), ale z kolei dla takich "dziadków" jak choćby ja, jest wzorcem doskonałym, idealnie uczy, że nie wolno szastać zdrowiem kiedy punkt nie jest na wagę złota.
Odniesienie do Nadala uważam za dalece nieuprawnione. Obu panów różni sportowe pokolenie. Czy Federer będąc w obecnym wieku Nadala grał wybiórczo? Wydaje mi się, że jednak nie. A czy Nadal, o ile będzie grał (sic!) w obecnym wieku Federera, to czy będzie grał "gdzie popadnie"? To czas pokaże, za PIĘĆ (!) lat ...
Fenomen Szwajcara jak widać nadal pokazuje, że wielu omylnie identyfikuje go z podwórkiem Nadala, Murraya czy Djokovica.
A porównując do życia np. studenckiego to ci trzej właśnie przyszli na immatrykulację gdy Szwajcar będzie bronił pracę magisterską. ;)
O dziwo, trudno się nie zgodzić z Vi....#koniecświatablisko
Jacek iREM pisze:Młodociany tenisista dzisiaj widzi jedno: Nadal wypruwa z siebie flaki a Federer kalkuluje do czego dobiec. Dla niego to pierwsze jest wzorem, dla mnie to drugie.
Okrutnie generalizujesz. Nie wiem, ilu znasz "młodocianych" tenisistów. Ja mogę powiedzieć jak to się ma u mojego chrześniaka i jego kumpli, którzy grają zawodniczo. No więc zdziwisz się, ale po pierwsze - gówniarze nie prowadzą tego typu dysput zbyt często i w ogóle zajęci są sobą i swoim graniem a nie jakąś codzienną rozkminką czy Djoko się skończył a Fedzio zdradza ideały tenisa grając w co dziesiątym turnieju albo biegając do co trzeciej piłki. To są raczej tematy absorbujące kanapowych fanów tenisa, a nie dzieciaki naprawdę ten sport uprawiające. Ich sympatie i antypatie do poszczególnych graczy biorą się z "setki" różnych powodów (często: bo od zawsze mu kibicuję, cokolwiek to znaczy dla 14 latka...), ale jakoś nie słyszałem dotychczas argumentu "bo Nadal gra w każdym turnieju, a Roger nie". Nie wykluczam, że dla kogoś jest to ważne, ale nie generalizowałbym, że wszyscy młodzi grajkowie tak to widzą, jak Ty opisałeś.
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
fortomorrow
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 907
Rejestracja: 29 sie 2012, 21:45
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Roger Federer

Syndrom Lewandowskiego? Patrząc na jednego całkiem inteligentnego, ogarnietego życiowo piłkarza myślimy tak o wszystkich innych. A w przeważającej większości piłkarze - w domyśle "sportowcy" - nie grzeszą intelektem.

Nie oczekiwałbym od młodocianych tenisistów takiego intelektu jak u Federera, Nadala, Murraya... generalnie największych i najbardziej rozpoznawalnych. Więc raczej nie porozmawiamy z nimi o całościowym spojrzeniu na tenis. Społecznych kontekstach, szerszym spojrzeniu itp.
"There are many ways of getting strong, sometimes talking is the best way." Andre Agassi
Awatar użytkownika
Jurek Kiler
Nestor
Nestor
Posty: 8035
Rejestracja: 20 sie 2011, 13:06

Re: Roger Federer

Jacek iREM pisze:Obaj macie rację, mnie jednak nie chodziło o dogłębną analizę, porównanie epok, wieku itp. Młodociany tenisista dzisiaj widzi jedno: Nadal wypruwa z siebie flaki a Federer kalkuluje do czego dobiec. Dla niego to pierwsze jest wzorem, dla mnie to drugie. Tylko tyle. A co będzie za rok dwa? To już dzisiejszy szpital w tourze pokazuje.
Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że młodociany tenisista w ogóle się za taką rozkimnę nie bierze. Może by to rzuciło się w oczy gdyby Federer jak Serena startował w 10 turniejach z czego prawie wszystkie poza WS zakończył walkowerem w 2 czy 3 rundzie. Federer zagrał w 12 turniejach, poza dwiema wpadkami w Dubaju i Stuttgarcie rozgrywał maksymalną liczbę spotkań, jeszcze na USO tylko 1/4, ale było o nim jednak głośno ze względu na pojedynki jakie rozgrywał. 57 spotkań zagrał Federer, moim zdaniem jest to wystarczająco dużo, był też główną gwiazdą w Laver Cup.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Roger Federer

Myślę, że wielu młodych ludzi grających w tenisa może nawet nie wiedzieć ile obaj mają lat. Albo wiedzą, ale nie ukierunkowują tej wiedzy na jakieś wnioski.
Fakty są takie - dziś możemy porównać jak zachowuje się Nadal w wieku lat 31 i jak zachowywał się Federer 5 lat temu - czyli gdy też miał 31 lat. To akurat wiemy.
Dziś wiemy też co robi Federer w wieku 36 lat, ale nie wiemy co zrobi Nadal lat 36, na to trzeba 5 lat poczekać, i wtedy możemy pogadać ;)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Jurek Kiler
Nestor
Nestor
Posty: 8035
Rejestracja: 20 sie 2011, 13:06

Re: Roger Federer

Pamiętajmy, że Nadal wszedł w młodszym wieku na najwyższy poziom od Federera i szybciej zaczął rozgrywać pojedynki do granic fizycznych możliwości. Dzieli ich pięć lat różnicy, ale na najwyższym szczeblu dzielą ich raptem dwa, może trzy lata. Zobaczymy co będzie z tym Nadalem w 2019-2020 roku, wtedy będzie można zacząć go porównywać z 36-letnim Szwajcarem.
Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Re: Roger Federer

Ok, ok, mieszkam w zaściankowym tenisowo Trójmieście, więc faktycznie mogę g***o wiedzieć o młodocianych tenisistach i ich poglądach na "miszczów". Napisałem to, bo kilka razy spotkałem się z opiniami trenujących chłopaków, a nawet młodszych trenerów, że nie lubią Federera bo "się op...la na korcie kiedy tylko zacznie przegrywać", a Rafa to ideał sportowca, bo "gryzie ziemię do samego końca meczu". Tylko tyle. I pewnie nic nie znaczy. Kończę ten wątek.
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.
Awatar użytkownika
Jurek Kiler
Nestor
Nestor
Posty: 8035
Rejestracja: 20 sie 2011, 13:06

Re: Roger Federer

Ty tak na serio się spinasz? O_O
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Roger Federer

Ale focha strzelił. :)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Roger Federer

Jacek, po co te nerwy? Słyszałeś na kortach, że Federer to lesser? Spoko, nikt nie twierdzi, że nie słyszałeś. I to "kilka razy". Ale to naprawdę nie znaczy, że wszyscy tak myślą. Ja przypadkiem (bo mój chrześniak coś tam odbija na poziomie czołówki młodzików) mijam się często na kortach z dzieciakami, które aktualnie nastawione są na "robienie kariery" i oni akurat nie dość, że w ogóle o takich tematach nie rozmawiają, to coraz rzadziej sami oglądają tenisa. Bo trening, bo ogólnorozwojówka, bo szkoła, bo fejsik i snapik, bo im się zwyczajnie nie chce. Powiem więcej - ja akurat nigdy od nikogo, w żadnym wieku, nie słyszałem żeby Roger się opierdzielał. Po prostu rozsądnie gospodaruje zdrowiem. Ale Ty słyszeć mogłeś. Tyle, że nie należy "kilku razy" i "kilku osób" przekładać na zawsze i wszędzie oraz na całą grupę/generację/populację, jeśli nie chce się popełnić błędu generalizacji.

I "zaściankowość" Trójmiasta (tenisowa czy inna) nie ma tu nic do rzeczy. Poza tym nie przesadzaj, nie mieszkasz przecież w Łodzi, Częstochowie czy innym Poznaniu...#sorrychłopakiniemogłemsiępowstrzymać :).

Ja osobiście bardzo sobie cenię Twoje wpisy na tym Forum i nie chcę żebyś fochami strzelał!
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Roger Federer

Artlight pisze:Poza tym nie przesadzaj, nie mieszkasz przecież w Łodzi, Częstochowie czy innym Poznaniu...#sorrychłopakiniemogłemsiępowstrzymać :).
Ale nie przepraszaj, z paszczy Wszawiaka to komplement rotfl , nawet takiego farbowanego słoika. :P
;)

Jacku, nie masz wyjścia, musisz sam sobie usunąć tego chwilowego kija wiadomo skąd. ;)
Bo jak my to zrobimy to może ... nam nie wyjść (nomen omen). rotfl
LUZIK! :::gd:::
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Marcoone
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 389
Rejestracja: 2 lip 2012, 22:16
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Roger Federer

Proponuję wałek ...

Odstawić lub wprost przeciwnie. ;)
Awatar użytkownika
Jacek iREM
Weteran
Weteran
Posty: 1875
Rejestracja: 20 sie 2013, 09:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt: Strona WWW

Re: Roger Federer

Ej, ale to nie był foch!!!! Faktycznie jestem przepracowany, ale zrozumieliście mnie nie tak, jak chciałem. :D
Naprawdę uważam Gdańsk za tenisowy zaścianek, i faktycznie g***o mogę wiedzieć o trenujących juniorach. Mam do czynienia tylko z tenisem amatorskim, po prostu. Drobne obserwacje, zbyt ogólnikowe wnioski i tyle. I na serio się nie zirytowałem nawet. Tylko kto mi w to teraz uwierzy??? rotfl
Serio, luz.
Aktualnie: Rehabilitacja po artro drugiego kolana
NTRP chwilowo zero | BLOG | ZABAWKI | USO 2005 | TENISpo50.
Awatar użytkownika
Jurek Kiler
Nestor
Nestor
Posty: 8035
Rejestracja: 20 sie 2011, 13:06

Re: Roger Federer

Za bardzo foch Do Ciebie nie pasował, więc może uwierzy...ktoś. ;)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Majorka
Nestor
Nestor
Posty: 5860
Rejestracja: 12 maja 2011, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Roger Federer

Ja. :) W ogóle nie odebrałam wypowiedzi Jacka w kategorii "foch".
Polemika z głupstwem nobilituje je bez potrzeby.. - Stefan "Kisiel" Kisielewski
Awatar użytkownika
Jurek Kiler
Nestor
Nestor
Posty: 8035
Rejestracja: 20 sie 2011, 13:06

Re: Roger Federer

Majorka pisze:Ja. :) W ogóle nie odebrałam wypowiedzi Jacka w kategorii "foch".
Po fakcie, kiedy Jacek zdażył rozjaśnić co miał na myśli to sobie możesz błyszczeć. :P
Awatar użytkownika
Majorka
Nestor
Nestor
Posty: 5860
Rejestracja: 12 maja 2011, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Roger Federer

Jurek Kiler pisze:
Majorka pisze:Ja. :) W ogóle nie odebrałam wypowiedzi Jacka w kategorii "foch".
Po fakcie, kiedy Jacek zdażył rozjaśnić co miał na myśli to sobie możesz błyszczeć. :P
Tak to odbierasz? O_O
Zanegowałeś możliwość uwierzenia w wyjaśnienia - więc Ci odpowiedziałam, że mi nawet nie musiał wyjaśniać -i tyle.
Na żadnym "błyszczeniu" mi nie zależy. Nie muszę się dowartościowywać wypowiedziami na forum.
Polemika z głupstwem nobilituje je bez potrzeby.. - Stefan "Kisiel" Kisielewski
Awatar użytkownika
kis12
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 472
Rejestracja: 20 kwie 2013, 10:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Roger Federer

https://www.youtube.com/watch?v=ql9KMS3G9N0

Od 7 grudnia br. można kupić najnowszą książkę o Rogerze.

Wróć do „Zawodniczki i zawodnicy”