Awatar użytkownika
cacek_85
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 28 sty 2013, 19:31
Lokalizacja: Ostróda

Jaka opaska na łokieć tenisisty?

Witam,

mam pytanie do tych co znają się na problemie bolącego łokcia. Po rozmowie z kolegą (lekarzem), doszliśmy do wniosku żeby zakupić opaskę na łokieć.

Czy wiecie może czym się kierować przy zakupie? jaką opaskę proponujecie?

Od jakiegoś czasu odczuwam ból. Naciąg zmieniłem na bardziej komfortowy, ale często gram ramą ze względu na słabe oświetlenie hali. Do tego, po przeczytaniu postu na forum, twierdzę że popełniam błąd przy serwowaniu (niski wyrzut piłki i uderzenie ze zgiętym łokciem). Zacząłem serwować lżej, ale obawiam się o rękę i często zaniedbuję wyrzut i wyrzucam piłkę za nisko. Ból nie jest niewiadomo jak potężny, nawet bym powiedział że minimalny. Nigdy nie odczuwałem bólu, jedynie jak zmieniłem naciąg lub siłe naciągu to ból mijał po zmianie i odczekaniu ok 2tyg. Zmieniłem rakietę ( od 16 lat gram Head Radical - 340 gram i zmieniłem teraz na nowszą wersję Radical MP Youtek - 295 gram). Zaczynam się obawiać, że może to też być wina rakiety. Ale chyba bardziej prawdopodobnym błędem jest technika. Długo nie grałem i zacząłem kombinować z różnymi chwytami i zamachami. Po naciągu widzę, że piłka nie jest odbijana centralnie, bliżej górnej ramy.

Co myślicie o tych opaskach? macie jakieś doświadczenie?

http://strefatenisa.com.pl/opaska-na-lo ... -7063.html
http://strefatenisa.com.pl/opaska-na-lo ... -7760.html
NTRP: 5.0
Head Instict Microgel & Head Prestige MP Youtek
Awatar użytkownika
lion_dragon
Weteran
Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 21 lut 2010, 11:02

Re: Jaka opaska na łokieć tenisisty?

Sam mam łokieć golfisty, lecz po konsultacjach z różnymi tenisistami borykającymi się z problemem tenisowego łokcia wypróbowałem na sobie kilka stabilizatorów i aktualnie używam Otto Bock 50A3, który polecam.

Jest on przeznaczony właśnie dla urazów: łokieć tenisisty i golfisty. Po wewnętrznej stronie tej opaski znajduje się taka wkładka z "wypustką". W zależności od rodzaju kontuzji umieścić ją należy od zewnętrznej strony łokcia (w przypadku tenisisty), lub od wewnętrznej strony łokcia (przy golfisty).

Sama opaska bez tego wypustka nie spełnia moim zdaniem swojej funkcji, która polega na nacisku na nadwyrężone ścięgno kilka centymetrów poniżej przyczepu i uzyskuje się przez to skrócenie ramienia siły. Powoduje to zmniejszenie bólu oraz w trakcie grania także swoisty masaż poprzeczny, który notabene jest pomocny w tego typu schorzeniach.

Polecam także "zastrzyki z krwi", czyli wstrzyknięcie sobie pod nadzorem USG bogatopłytkowego osocza uzyskanego z własnej krwi w celu przyspieszenia procesu gojenia (używa się w tym celu komórek macierzystych). Przechodziłem ten proces i polecam.
Miran
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 12 wrz 2012, 15:59
Lokalizacja: Laskowa

Re: Jaka opaska na łokieć tenisisty?

Również borykam się z bolącym łokciem, co do opasek miałem neoprenową i generalnie nie polecam chociaż jakiś tam efekt był.
Postanowiłem natomiast sprawdzić metodę kinesiotapingu i muszę powiedzieć że w moim przypadku efekt był bardzo pozytywny.Można spróbować samemu taśmę kupisz na Allegro a sposoby aplikacji np. na YouTube http://www.fizjoterapiaonline.pl/lokiec ... ,95,n.html lub idziesz do fizykoterapeuty i on ci wszystko ładnie przyklei.
Nie korzystałem z innych opasek więc być może te z żelem są bardziej skuteczne choć wydaje się, że to raczej indywidualna sprawa.
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Jaka opaska na łokieć tenisisty?

Nie polecam stosowania kinesiotapingu we własnym zakresie, a nawet "na wzór tego co zrobił lekarz", może to spowodować pogłębienie urazu. Jeśli dobrze pamiętam ktoś na forum próbował sam przyklejać te taśmy i efekt był pozytywny, niestety do czasu.
Prezes fanklubu Staśka :D
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Jaka opaska na łokieć tenisisty?

Absolutnie odradzam domorosłą fizjoterapię tapingiem!

Żeby nie być gołosłownym, spytałem znajomego eksperta. Nie przytoczę tu wszystkich fachowych terminów ani zwrotów, niestety ;). W ogóle nawet nie zdążyłem dokończyć pytania a już wywiązał się miniwykład, który przez telefon trwał ok. 10 minut. Niestety nie miałem możliwości notowania na bieżąco.

Sam taping ma wiele zastosowań. Blokowanie zakresów/sił pracy mięśni, układu kostnego, ścięgien... Trzeba wiedzieć naprawdę masę rzeczy, by móc dobrze założyć tape.

Jest na przykład tak, że tape można założyć nawet, by trzymał się i 2 tygodnie! Ale... trzeba też przygotować samą skórę. Odpowiednimi preparatami oczyścić (woda i mydełko nie wchodzą w grę), pozbyć się owłosienia, odtłuścić. Sam tape też trzeba rozgrzać. Wiedzieć, jak długi ma być, pod jakim kątem względem płaszczyzny ruchu założyć. Z jaką siłą.

Jeszcze inaczej - jeśli mamy założony tape to do mózgu idzie informacja, że jest on założony i jak wpływa na pracę. Tu mamy łokieć. W pewnym stopniu tape by ograniczał zakres pracy (jeśli dobrze zrozumiałem). Jakby ten tape odpadł, to mózg by początkowo nie zarejestrował kolejnej zmiany - tu zniesienie ograniczenia. Podczas pracy poszlibyśmy za mocno, za daleko. Odciążany wcześniej mięsień/ścięgno odzwyczajony w pewnym sensie od danej pracy mógłby nie znieść tych dodatkowych obciążeń. Większa kontuzja niż poprzednia gotowa.

Naprawdę, niech to zrobi specjalista. Lepiej chyba wydać mniej PLN gwoli prewencji, niż później męczyć się z rehabilitacją i większym uszczerbkiem na zdrowiu, która by mogła trwać o wiele dłużej z jeszcze większymi kosztami...
wyczesany pisze:Jeśli dobrze pamiętam ktoś na forum próbował sam przyklejać te taśmy i efekt był pozytywny, niestety do czasu.
Ja pamiętam, że to nie był kinesio, tylko "zwykłe" uciskanie pod kolanami. Coś mi się kołacze, że rzepka poszła wtedy za bardzo do góry i po pewnym czasie były problemy.
drogba55
Nowy
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 21 mar 2013, 21:01

Re: Jaka opaska na łokieć tenisisty?

Najlepsza jest taka podłużna :).
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Jaka opaska na łokieć tenisisty?

drogba55 pisze:Najlepsza jest taka podłużna :).
No doskonałe, widzę wielką karierę. :]
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Basic
Oaza Spokoju
Oaza Spokoju
Posty: 6536
Rejestracja: 25 paź 2009, 22:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka opaska na łokieć tenisisty?

PitS pisze:
drogba55 pisze:Najlepsza jest taka podłużna :).
No doskonałe, widzę wielką karierę. :]
A nie lepiej byłoby to bez komentarza zostawić?
Obrazek Speed Graphene MP
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Jaka opaska na łokieć tenisisty?

drogba55 pisze:Najlepsza jest taka podłużna :).
Na wodogłowie? Faktycznie, obwód większy ...
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
cacek_85
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 28 sty 2013, 19:31
Lokalizacja: Ostróda

Re: Jaka opaska na łokieć tenisisty?

Znajomy lekarz proponuje mi takie stabilizatory:
Stabilizator łokcia L-01 NEOX
Stabilizator Oppo 1080
NTRP: 5.0
Head Instict Microgel & Head Prestige MP Youtek
basket27
Nowy
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 3 cze 2013, 09:35

Re: Jaka opaska na łokieć tenisisty?

To ja gratuluję wyboru... grałem w tym szmelcu i nic to nie dało. Sama cena była podejrzana, ponieważ 50 zł za stabilizator to śmieszne pieniądze. Czułem jakby mi dodatkowo ruchy blokowało...
Osobiście polecę: http://www.zamst.pl/pl/produkty,2,25,elbow-band Ja za tą ortezę sportową dałem 140zł, ale kapnąłem się, że zapłaciłem sporą marżę.
Czasem nie warto oszczędzać na zdrowiu, lepiej uczyć się na cudzych błędach.
rossoneri
Nowy
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 8 maja 2013, 19:26

Re: Jaka opaska na łokieć tenisisty?

Witam, mi na łokieć tenisisty nic nie pomagało. Miałem falę uderzeniową i różne zabiegi z fizjoterapii, opaski też nie pomagały. Dopiero od kolegi dowiedziałem się o gabinecie rehabilitacji w Lublinie, który ma nowoczesny sprzęt właśnie do rehabilitacji. Urządzenie nazywa się Arpwave i to mi dopiero pomogło. Po 10 zabiegach gram w tenisa, chodzę po skałkach i nie boli mnie w ogóle łokieć i przedramię. Naprawdę polecam jak nic wam nie pomaga tak jak w moim przypadku.
Awatar użytkownika
RatRace
Weteran
Weteran
Posty: 1989
Rejestracja: 26 gru 2007, 16:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Jaka opaska na łokieć tenisisty?

Polecam terapię alternatywną. Uderzać lżej rakietą tenisową i koncentrować się na kierowaniu piłki. Wszystko co powyższe, być może skuteczne, eliminuje skutki szoku jaki doznaje łokieć. Osobiście proponuję wyeliminować szok, przez delikatniejsze granie. Dokładne umiejscowienie piłki w odpowiednim miejscu kortu ma większe znaczenie niż pałowanie na siłę, które nawiasem mówiąc kłóci się z kontrolą.

Najpierw kontrola a potem siła. A łokieć sam się jest w stanie wyleczyć. Wystarczy go nie poddawać obciążeniom, do jakich nie został zaprojektowany. Małpy w tenisa nie grały.
"Don't hurry, don't worry, you're only here for a short visit, so be sure to smell the flowers along the way."

Walter Hagen
Clapton
Weteran
Weteran
Posty: 1137
Rejestracja: 13 sie 2007, 19:59

Re: Jaka opaska na łokieć tenisisty?

Witam,
parę lat temu zaczęły się u mnie problemy z przyczepem wspólnym prostowników (potocznie "łokieć tenisisty"). Rehabilitacja, fizjoterapia, przerwa od gry i wszystko wróciło do normy. Obecnie, już od wielu lat gram profilaktycznie w opasce Aircast, która w moim przypadku zdaje egzamin.

Ale powtarzam - sama opaska nie rozwiązuje problemu, najpierw łokieć trzeba wyleczyć.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Jaka opaska na łokieć tenisisty?

Raz mi się trafiła ta przypadłość jak miałem z 15 lat i trenowałem. Jakiś miesiąc absolutnej przerwy od gry, jakieś wcierki i do dziś ZERO tematu (a mam 37 lat).
Opaska pomaga na objawy ale nie leczy przyczyny, jaki więc ma sens? ...
Nosząc ją niwelujemy skutki, ale powiększamy uraz. Nazwę to po imieniu - to jest głupota!
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Pio
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 395
Rejestracja: 9 mar 2013, 20:23
Lokalizacja: Wawa

Re: Jaka opaska na łokieć tenisisty?

Vivid pisze: Opaska pomaga na objawy ale nie leczy przyczyny, jaki więc ma sens? ...
Nosząc ją niwelujemy skutki, ale powiększamy uraz. Nazwę to po imieniu - to jest głupota!
Prawda... a jeśli nie chcemy leczyć, a musimy grać, to proponuję zwiększyć objętość rączki. Nie ściskamy wtedy tak mocno gripu i pozwalamy ręcę wykonać mniejszą pracę... kosztem oczywiście kontroli :-).
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka opaska na łokieć tenisisty?

Ten problem dotyczy głównie osób grających 1HBH -> więc może warto sobie wziąć trenera i coś skorygować, albo w razie braku postępów przejść na dwuręczny.

I na czas kontuzji zrezygnować z naciągów poliestrowych - to tak z własnego doświadczenia.
basket27
Nowy
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 3 cze 2013, 09:35

Re: Jaka opaska na łokieć tenisisty?

Nie każdemu wygodnie jest przejść na dwuręczny :).
Jeżeli coś się dzieje, warto spasować na jakiś czas z jednoczesnymi ćwiczeniami na konkretne partie mięśni. I oczywiście lekkie ćwiczenia na kontuzjowany łokieć.
Awatar użytkownika
keicam
Weteran
Weteran
Posty: 1711
Rejestracja: 17 kwie 2013, 12:16
Lokalizacja: Kraków (okolice)

Re: Jaka opaska na łokieć tenisisty?

Pio pisze:... a jeśli nie chcemy leczyć, a musimy grać....
Witaj,
czy możesz rozwinąć to zdanie O_O (?), szczególnie jego drugą część?

Pozdrawiam,
Maciek
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Stanisław Lem.
:)

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5536866876
Awatar użytkownika
Pio
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 395
Rejestracja: 9 mar 2013, 20:23
Lokalizacja: Wawa

Re: Jaka opaska na łokieć tenisisty?

Sam jestem trenerem i właściwie nie mogę sobie pozwolić na odpuszczanie treningów a co za tym idzie muszę grać.
Akurat kilka lat temu miałem zapalenie przyczepu mięśniowego nazywanego łokciem tenisisty i do tego stopnia czułem ból że nie byłem w stanie podnieść piłki za pomocą rakiety z kortu. Odbijanie właściwie na bólu. Nie mogłem podnieść kubka z herbatą. 2 tygodnie urlopu nie rozwiązało sprawy.

Poszedłem do zaprzyjaźnionego lekarza (też gra) i mówi owiń grubiej. Dał zastrzyk przeciwzapalny i od tamtej pory, a mineło już 6 lat, cisza.
Tak jak piszą chłopaki... do tego naciąg multi, rakieta z większą główka i powinno ustąpić.
Od ponad roku jednak gram małą główką cienką rączką, ale nadal komfortowym naciągiem i nadal nic się nie dzieje.
Będzie dobrze....

Wróć do „Zdrowie i kontuzje”