Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Balans, a sposób odbicia...

Witam,
Mam do was takie pytanie - zauważyliście może różnice w sposobie prowadzenia rakiety (chodzi mi tu głównie o forehand) między rakietą z balansem na rączkę a balansem na główkę?
Zastanawia mnie to bo z tego co zauważyłem (moje spostrzeżenia, nie do końca pewne) to rakietą z balansem na rączkę trzeba jakby bardziej podnosić piłkę niż rakietą z balasem na główkę. Gram od dłuższego czasu (jakieś rok i 9 miesięcy) rakietą Babolat Aero Strike (2HH, 340 mm). Chcę teraz właśnie zmienić rakietę i po wypróbowaniu paru wybrałem Yonex'a RDS 001 98' (8HL, 310 mm). Grałem tą rakietą przez 2 godziny po czym musiałem ją zwrócić właścicielowi i przejść z powrotem na mojego Babolata. Grając w ten sam sposób (zamach, punkt trafienia itd.) piłki leciały jakby wyżej nad siatką i większość z nich wylatywała na aut (przy Yonex'ie takie same piłki wchodziły z zapasem w kort). Jak myślicie, jest to spowodowane różnicą balansu czy może czego innego?
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Balans, a sposób odbicia...

http://www.tenis.net.pl/jak-rakiete-wyb ... siebie/508
Opis Vivida jak poszczególne parametry rakiety wpływają na grę.
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Balans, a sposób odbicia...

Obawiam się że w powyższym nie ma odpowiedzi. Chyba pobieżnie przeleciałeś wzrokiem i Ci się wydawało że tam może być odpowiedź na to pytanie.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Balans, a sposób odbicia...

No niestety nie ma
Edit:
A co do tekstu Vivida to mi coś nie pasuje, a właściwie to:
"Dla gry z głębi kortu – HH lub E ze wskazaniem na HH"
Mi sie zdaje że HL byłoby tu również dobrym rozwiązaniem, (przykładem mogą być tacy gracze jak Roddick i Nadal którzy jakoś zbyt często do siatki nie chodzą a grają rakietami o balansie 5 HL, drugim przykładem mogę być ja :P) ale oczywiście mogę się mylić :)
Ostatnio zmieniony 27 lut 2009, 22:06 przez gural_91, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Balans, a sposób odbicia...

gural_91 pisze: Jak myślicie, jest to spowodowane różnicą balansu czy może czego innego?
Dokładnie się nie wczytywałem, zobaczyłem, że przy sztywności i grubości ramy jest opisany wpływ na oddawaną moc to pomyślałem że balansie też będzie. Ogólnie na oddawaną moc wpływają:
- rodzaj naciągu
- siła z jaką jest założony
- grubość i sztywność ramy
- balans- zakładając, że dwie rakiety mają tą samą masę to więcej mocy odda ta której balans jest bardziej na główkę


PS.: Pewnie o czymś zapomniałem, jak to mam w zwyczaju :)
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Balans, a sposób odbicia...

wyczesany pisze: Ale poza balansem jest opisane co i jak wpływa na siłę uderzenia
Nie chodzi mi tu o siłę uderzenia :) Bo silniej mogę uderzyć Yonex'em, chodzi mi bardziej nawet o rotacje i inne prowadzenie rakiety niż o siłę

Porównanie obydwu rakiet (wg. TW)
Babolat Aero Strike/Yonex RDS 001 Mp
waga: 289/332
główka: 100/98
balans: 2HH/5HL
sztywność: 61/68
sw: 314/322
grubość ramy: 23-25-23/18-21

Różnice którą opisałem powyżej zauważyłem nie tylko przy Yonex'ie, ale także przy innych rakietach z balansem HL. Porównałem jego gdyż właśnie nim będę teraz grał :)
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Balans, a sposób odbicia...

gural_91 pisze:Mi sie zdaje że HL byłoby tu również dobrym rozwiązaniem...
Są gracze którzy siedzą na końcowej i grają takimi kijkami ale generalnie jako że baselining wiąże się zwykle z topspinową grą to HH jest lepszy... Co do zawodników to nawet jak jest to balans HL to swingweight jaki temu towarzyszy wystarczy aby rakieta się dobrze "bujała".
gural_91 pisze:...przykładem mogą być tacy gracze jak Roddick i Nadal którzy jakoś zbyt często do siatki nie chodzą a grają rakietami o balansie 5 HL...
Rakieta Nadala jest bliżej balansu neutralnego (33,5cm), a swingweight sięga ~355. Nadal jednak trochę tego ołowiu dodaje do swojego APD.
gural_91 pisze:...ale oczywiście mogę się mylić :)
Sam oceń...
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Balans, a sposób odbicia...

Dobrze Ci się wydaje (to do Autora wątku). Po prostu rakiety z balansem HH w sposób naturaly "pomagają" wyciągać piłki. Dlatego jeszcze w latach 90` takim hitem były Hammery Wilsona. Zredukowano wagę a przesunięto balans i rakiety "same" grały.
Przesunięcie masy na łeb generuje więcej siły oddawanej z rakiety co przekłada się tak na dynamikę jak i rotację. Początkującym brak dynamiki, techniki i przede wszystkim płynności, takie rakiety im pomagają.
Gdy weźmiesz rakietę o idealnie tych samych parametrach a tylko różnym balansie to sprawa będzie jasna.

Jeżeli idzie o Nadala to po pierwsze to co napisał Daiblo, nie te parametry.
Po drugie, nikt nie jest supermanem, nawet Nadal. Rakiety o dużej masie muszą mieć balans HL bo inaczej nadgarstek i ręka nie wytrzyma. Dla nas amatorów to już od gdzieś 320g. musi być zdecydowany HL, u zawodowców ta granica przesunie się pewnie na jakieś 350g.
Sam mam rakiety ponad 340g ale gdzieś HL8 (nie mierzyłem a trzeba uwzględnić struny i tłumik z jednej a owijkę z drugiej strony). Gdybym miała balans E czy HH 1-2 to nie wiem czy dałbym radę efektywnie ugrać seta.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Balans, a sposób odbicia...

Vivid pisze:Sam mam rakiety ponad 340g ale gdzieś HL8 (nie mierzyłem a trzeba uwzględnić struny i tłumik z jednej a owijkę z drugiej strony). Gdybym miała balans E czy HH 1-2 to nie wiem czy dałbym radę efektywnie ugrać seta.
Pewnie nie... z resztą jak napisałeś czasem nie dociera że nawet źle grający zawodnik bez osiągnięć będzie miał dużo lepszą technikę i przygotowanie fizyczne niż my, a i tak jakoś patrzymy tylko na tych największych do których tym bardziej brakuje nam lat świetlnych aby osiągnąć podobne efekty.

P.S.: Czy wspominałem że Federer chyba faktycznie używa lekko zmodyfikowanego [K]Six-One Tour'a? Oczywiście nie wnikam w kompozycję materiałową tylko w parametry i matryca. ;)
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Balans, a sposób odbicia...

Dziękuje wam za wyczerpujące odpowiedzi :)
Diablo chyba nie wspominałeś a przynajmniej nie w przetasowaniach sprzętowych zawodników ;)
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Balans, a sposób odbicia...

gural_91 pisze:Diablo chyba nie wspominałeś a przynajmniej nie w przetasowaniach sprzętowych zawodników ;)
Okay... skrobnę wieczorem coś na ten temat.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
jaccol55
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 411
Rejestracja: 21 mar 2008, 13:27

Re: Balans, a sposób odbicia...

Chciałbym się odnieść do zdania z tekstu Vivida do którego link podał wyczesany, a mianowicie:
Vivid pisze:...w przypadku kłopotów z nadgarstkiem lekki HL (1-2 pkt.).
Mam problemy z nadgarstkiem i dlatego proszę o uzasadnienie. Dlaczego właśnie taki HL, a nie inny. Czy 3-5 pkt. HL będą źle wpływały na mój nadgarstek?
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Balans, a sposób odbicia...

jaccol55 pisze:
Vivid pisze:...w przypadku kłopotów z nadgarstkiem lekki HL (1-2 pkt.).
Mam problemy z nadgarstkiem i dlatego proszę o uzasadnienie. Dlaczego właśnie taki HL, a nie inny. Czy 3-5 pkt. HL będą źle wpływały na mój nadgarstek?
Nie wyrywaj zdań z kontekstu! Pełny cytat:
Vivid pisze:Dla początkujących proponuję E (dla kobiet) lub lekki indeks HH (max 2 pkt.); w przypadku kłopotów z nadgarstkiem lekki HL (1-2 pkt.).
Z reguły spory balans HL wiąże się z większą masą, a początkującemu nie chcemy chyba polecać ramy dla zaawansowanych?
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
jaccol55
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 411
Rejestracja: 21 mar 2008, 13:27

Re: Balans, a sposób odbicia...

Wyrwane z kontekstu, ale raczej rzadko początkujący ma problem z nadgarstkiem i być może te słowa miały także, jakieś odniesienie do osoby bardziej zaawansowanej? Dlatego się spytałem, bo może coś w tym jest i warto by było o tym wiedzieć.
El Diablo pisze:Z reguły spory balans HL wiąże się z większą masą, a początkującemu nie chcemy chyba polecać ramy dla zaawansowanych?
No jasne, że nie.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Balans, a sposób odbicia...

Dlaczego HL 1-2 a nie 3-5? Powody są dwa.
1. Duży HL to i spora masa rakiety, do tego jeszcze generalnie rama zawodnicza ze wszystkimi tego konsekwencjami (im większy HL tym większa masa i są to rakiety praktycznie zawodnicze). Znajdź mi ramę amatorską z HL6 i więcej (coś może i jest?). Czyli jasne nie? :)
2. Typowy amator to baseliner czyli ktoś komu najlepiej pasuje E lub lekkie HH. Wspomaga to siłę jego gry i wpływa na rotację (w odniesieniu do HL). W takim razie gdy jest problem warto przejść na mały HL. Zbyt duży HL spowoduje dyskomfort gry - mniejsza zdecydowanie rotacja i siła gry. Z czasem można się przyzwyczajać i modyfikować grę ale kto tak na serio to zrobi?
Mały HL ma relatywnie mały wpływ na grę - mała utrata siły i rotacji (relatywnie), może być nawet niewyczuwalna (prawie). Do tego dochodzi wzrost masy rakiety co wpływa zbawiennie na stabilność gry a jest jednocześnie niwelowane balansem. Praktycznie nie czuć wzrostu masy, wydaje nam się że rakieta jest wręcz lżejsza (mniejsze SW w stosunku do rakiet z balansem E i HH).
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
daroos
Weteran
Weteran
Posty: 1211
Rejestracja: 17 kwie 2007, 13:37
Lokalizacja: Łódź

Re: Balans, a sposób odbicia...

Swojego czasu grałem niegdyś Dunlopem Hot Melt 200G. Rakieta świetna, ale ja mam generalnie słabe/wątłe nadgarstki to też przy wadze tej rakiety i idącym za nią dość silnym balansem HL, przy intensywniejszym treningu np. krosów forhendowych czułem, że ręka i nadgarstek dostają niezdrowo po d...e. Szybko się zreflektowałem.

Wróć do „Pozostałe”