Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Balans rakiety w zależności od rozmiaru rączki?

Przedstawię Wam najpierw sytuację na jakiej będę się wzorował (w sumie jedyna na jakiej mogę na razie ;-P ). Gram rakietą Babolat Aero Strike z rączką 3. Niedawno kupiłem drugą taką rakietę z rączką 2 (w promocji od zaufanej osoby, z rakietą jest wszystko w porządku). Niby odbijałem, niby podobnie jednak była tam jakaś mała różnica no ale wziąłem bo promocyjna cena. ;) Ostatnio miałem turniej i w mojej rakiecie strzelił mi naciąg (w tej z rączką 3) i wziąłem tą kupioną z rączką 2 (taki sam naciąg, na tyle samo wciągnięty). Po wzięciu tej rakiety przestały mi siedzieć uderzenia tak jak wcześniej tak jakby ta rakieta była inna od poprzedniej. Mam do was takie pytanie: Czy czasem jeśli rączka jest mniejsza to nie waży mniej, a tym samym balans nie jest trochę inny? Czy to raczej może przed podświadomość i dekoncentracja sprawiły, że zacząłem gorzej grać?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Balans rakiety w zależności od rozmiaru rączki?

To wcale nie musi być inna rączka. Taki po prostu może być rozrzut parametrów z tej samej partii produkcyjnej, a co dopiero jeśli wziąć pod uwagę różne? Tu Yonek góruje nad konkurencją, japońskie systemy zarządzania jakością ciągle stanowią inspirację dla ISO9001 i tym podobnych.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Balans rakiety w zależności od rozmiaru rączki?

PitS pisze:To wcale nie musi być inna rączka. Taki po prostu może być rozrzut parametrów z tej samej partii produkcyjnej a co dopiero jeśli wziąć pod uwagę różne? Tu Yonek góruje nad konkurencją, japońskie systemy zarządzania jakością ciągle stanowią inspirację dla ISO9001 i tym podobnych.
Hmm możliwe. Jedynym wyjściem chyba byłoby założyć na podstawową owijkę dwie owijki wierzchnie. Pomogłoby to coś? Czytałem co prawda, że tyle owijek powoduje zanik kantów jednak jeżeli jedna z wierzchnich będzie wystarczająco cienka (np. Babolat Pro Team) może nie będzie mi to robić aż tak dużej różnicy...
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Balans rakiety w zależności od rozmiaru rączki?

Sprawę balansu i wagi bardzo łatwo potwierdzić, bądź wykluczyć.
Zważ na kuchennej wadze obie rakiety pozbawione owijek, następnie na ołówku położonym na stole porównaj balans.
Jeśli waga różni się do 5-10 g, a balans do 0,5cm to przyczyny szukaj w nierównomiernym zgraniu obu naciągów.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Balans rakiety w zależności od rozmiaru rączki?

Waga czy balans rakiety podawane są dla modelu, a nie dla rozmiarówek rączki. Wniosek - powinny być identyczne. To oczywiście teoria. W praktyce jest tak że:
1. Masz sprzęt o różnych parametrach - waga, bardziej balans. Tych 10 gram nie poczujesz ale już 1cm w balansie tak.
2. Problemem jest obwód rączki. Niby to jakieś 0,3cm w obwodzie ale w pewnych warunkach (rodzaj chwytu) może powodować problem.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Co o tym myślicie ?? (balans rakiety w zależności od rąc

Vivid pisze:Waga czy balans rakiety podawane są dla modelu, a nie dla rozmiarówek rączki. Wniosek - powinny być identyczne. To oczywiście teoria. W praktyce jest tak że:
1. Masz sprzęt o różnych parametrach - waga, bardziej balans. Tych 10 gram nie poczujesz ale już 1cm w balansie tak.
2. Problemem jest obwód rączki. Niby to jakieś 0,3cm w obwodzie ale w pewnych warunkach (rodzaj chwytu) może powodować problem.
Vivid co do pierwszego zgadzam się w 100%, co do drugiego nie wiem. Zobaczę bo założyłem drugą owijkę wierzchnią (bardzo cienką Babolat Pro Team) i teraz te dwie rączki są identyczne pod względem grubości.
Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
Senior
Senior
Posty: 3135
Rejestracja: 23 sie 2006, 17:04
Lokalizacja: Леминград

Re: Balans rakiety w zależności od rozmiaru rączki?

Może mają jednakową grubość, ale nie mają jednakowego "chwytu".
Jedna jest twarda i kanciasta, a druga miękka i okrągła?
Nawet przy płaskiej patelni będą różnice w czuciu, a co dopiero przy grze rotacyjnej, kiedy masz łapać piłkę "niecentrycznie" i pociągnąć po naciągu... Dla mnie zły pomysł z tymi rączkami. Dawno temu na forum rozważaliśmy problem "powiększania rączki". Jedyną skuteczną metodą jest założenie kołnierza termokurczliwego ale i to nie pozwala na całkowite zachowanie kantów. Dowijanie owijek to nie wyjście.
Jeśli chcesz - znajdziesz sposób, jeśli nie chcesz - znajdziesz powód. (Autor nieznany)
Nie mów "inni tak robią", ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. (Demostenes)
Firmware version 3.8; Powered by Obrazek; NIEDŹWIEDŹ™ inside®

Wróć do „Pozostałe”