Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Head Radical Microgel OS

Obrazek

Parametry:
Powierzchnia główki: 107 cali² (690 cm²)
Długość: 27 cali (686mm)*
Rama: 21mm (stała)**
Przeplot: 18x19
Waga (bez naciągu): ±295g*
Balans (bez naciągu): ±320mm*
Swingweight (z naciągiem): ≈318kg·cm²**
Sztywność (z naciągiem): ≈56RA**

________________________________________
* - Parametry w zamierzeniu producenta.
** - Za Tennis Warehouse.



Rakietę "trafiłem" całkiem przypadkiem: grałem ze zmasakrowanym przez rakietę konkurencyjnej firmy nadgarstkiem i po rozmowie z forumowym kolegą sięgnąłem po jego Radicala YouTek OS. O dziwo, wytrzymałem cały mecz, a co ważniejsze - po jego zakończeniu z ręką było lepiej (a na pewno nie gorzej!). Z tego prostego powodu zacząłem rozglądać się na podobnym sprzętem i "wyhaczyłem" używanego bohatera tego tematu.

Początkowo przesadziłem z miękkością zestawu, bo do bardzo elastycznej ramy dopasowałem równie przyjazny dla stawów i mięśni naciąg WC Explosiv! Miękkością rakiety mogłem, zgodnie z przewidywaniami Wyroczni Sprzętowej, obdzielić kilku kolegów :wink: . Niestety, o ile dobrze mi to robiło na rękę, o tyle gorzej na głowę - nie mogłem skończyć piłki. Rama z natury rzeczy nie należy do pancerfaustów, a jej uzupełnienie miękkim naciągiem jeszcze bardziej przybliżyło ją raczej do kategorii wiatrówek.
Wydaje się więc, że odpowiedni dobór naciągu jest niezwykle ważnym elementem. Ja po kilku tygodniach wymieniłem Explosiva! na Pro`s Pro Vendettę z siłą 25 kg, co wydatnie zwiększyło możliwości ofensywne. Niestety, ten naciąg okazał się średnio trwały, wymieniałem go 2 razy, ostatnio wciągnąłem na 26/25. Obecnie mam wplecionego Weiss Cannona Silverstring 1,25 na 24/23 kg i jestem pod wrażeniem. Rakieta dostała nagle powera, przy odpowiednim ustawieniu i timingu spokojnie posyłam płaskie, mocne i co ważne celne piłki. Do mojej płaskiej gry ten zestaw chyba jest odpowiedni.

Rozmiar ramy też miał znaczenie przy wyborze - sugerowałem się przypuszczeniem, że większa głowa to większy sweetspot, a więc mniej nieczystych uderzeń (zabójczych dla nadgarstka!). I tu niestety kłaniają się niedostatki techniki, bo o ile z forhendu z rzadka trafiam ramą, o tyle z bekhendu (dwuręczny) początkowo było to moje popisowe uderzenie (tzn. rama :/ ). Wychodzi na to, że rzeczywiście dla całościowego wykorzystania oferty Radicali potrzeba pewnego poziomu - w teorii pisze się o NTRP 4.0. Nie potwierdzam i nie zaprzeczam, gdyż takiego poziomu nie osiągnąłem, tym niemniej akceptując możliwość gry ramą co jakiś czas zatwierdziłem Radicala MG OS na stanowisku mojej pierwszej rakiety :wink: .

Dla osób przyzwyczajonych do sztywniejszych ram Radical OS może początkowo dziwić, a nawet szokować. Mogą oni odczuwać brak mocy i konieczność wykonania pełnego zamachu (na ramie piszą "swing style L4"). Niestety, błędy w tym zakresie się szybko mszczą w postaci niedolotów czy nieczystych uderzeń. Trzeba albo mieć wyrobiony nawyk pełnego zamachu, albo... pamiętać o tym!
Ja zaczynam dopiero od niedawna w pełni doceniać ofertę tej ramy. Kontrola w rozumieniu panowania nad lotem piłki to jej podstawowa zaleta. Jestem w stanie zagrać w zasadzie tam, gdzie chcę, co jest szczególnie ważne przy urozmaiconej grze na całym korcie. Teoretycznie rozmiar 107 powinien nieco zawadzać przy siatce: być może tu rzeczywiście trudniej nią manewrować, ale da się :wink: .

Trudno ocenić grę rotacyjną, ja gram raczej płasko. Slajs z obu stron jest wykonalny, a większa powierzchnia powinna przy umiejętnym pociągnięciu oddać efekt w postaci mocno kręcącej się piłki. Zdarza mi się tak grać, nawet skróty i jest to pewnie pochodna parametrów ramy.

Podsumowując: kontrola i czucie zawsze, moc - o ile ktoś potrafi...
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Head Radical Microgel OS

Generalnie ramy OS są do ... robienia naleśników. :::jezor:::
Grałem kilka razy tą ramą, zachowuje się bardzo przyzwoicie. Niewiele odbiega od swojego bardziej "opływowego" brata (MP).
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P

Wróć do „Rakiety”