Doha: Stracony set Djokovicia, ubiegłoroczny finalista poza turniejem

18

Novak Djoković nie zaczął pomyślnie spotkania z Martonem Fucsovicsem, lecz znalazł drogę do końcowego zwycięstwa i zameldował się w ćwierćfinale zawodów ATP 250 rozgrywanych na kortach twardych w Doha. Z marzeniami o powtórzeniu ubiegłorocznego wyniku pożegnał się Andriej Rublow, który przegrał z Nikołozem Basilaszwilim.

Po gładkim triumfie nad Damirem Dżumhurem, Novakowi Djokoviciowi przyszło zdecydowanie mocniej napracować się w potyczce z Martonem Fucsovicsem. Węgier w dziewiątym gemie wywalczył przełamanie, a po zmianie stron w szczęśliwy dla siebie sposób zakończył pierwszego seta. Druga partia również miała wyrównany przebieg, lecz w jej końcówce tym razem skuteczniejszy okazał się tenisista z Belgradu i to on tym razem zwyciężył 6:4. W decydującej odsłonie Serb w pełni opanował już sytuację na korcie i ze stratą zaledwie jednego gema wywalczył prawo gry w następnej rundzie. Kolejnym przeciwnikiem lidera rankingu będzie Nikołoz Basilaszwili. Rozstawiony z numerem piątym Gruzin w 61 minut poradził sobie z ubiegłorocznym finalistą, Andriejem Rublowem, 6:3, 6:4.

Drugą wygraną bez straty seta odnotował ciągle odbudowujący swoją pozycję w światowym rankingu Stan Wawrinka. Szwajcar ograł dziś Chilijczyka Nicolasa Jarryego 6:4, 7:6(3) i zagra o półfinał z rozstawionym z numerem siódmym Roberto Bautistą-Agutem. Hiszpan nie miał w środę problemów z ograniem swojego starszego rodaka, Guillermo Garcii-Lopeza 6:1, 6:4.

Udanie do rywalizacji na światowych kortach wraca Tomas Berdych. Obdarowany przez organizatorów „dziką kartą” Czech, który pauzował przez ostatnie pół roku z powodu kontuzji pleców, w zaciętym pojedynku weteranów okazał swoją wyższość nad Fernando Verdasco, wygrywając 4:6, 6:3, 7:5. Jego ćwierćfinałowym rywalem będzie Pierre-Hugues Herbert, który po dramatycznym starciu zwieńczonym tie-breakiem trzeciego seta wyeliminował z dalszej gry Maximiliana Marterera.

O miejsce w najlepszej czwórce zagrają także Dusan Lajović oraz oznaczony „czwórką” Marco Cecchinato. Pierwszy z nich poradził sobie 7:6(4), 0:6, 7:5 z litewskim kwalifikantem Ricardasem Berankisem, zaś drugi otrzymał walkowera od Guido Pelli, który nie był w stanie stanąć do rywalizacji z uwagi na problem z plecami.

Druga runda:

Novak Djoković (Serbia, 1) – Marton Fucsovics (Węgry) 4:6, 6:4, 6:1

Marco Cecchinato (Włochy, 4) – Guido Pella (Argentyna) walkower

Nikołoz Basilaszwili (Gruzja, 5) – Andriej Rublow (Rosja) 6:3, 6:4

Roberto Bautista-Agut (Hiszpania, 7) – Guillermo Garcia-Lopez (Hiszpania, Q) 6:1, 6:4

Tomas Berdych (Czechy, WC) – Fernando Verdasco (Hiszpania, 8) 4:6, 6:3, 7:5

Stan Wawrinka (Szwajcaria) – Nicolas Jarry (Chile) 6:4, 7:6(3)

Dusan Lajović (Serbia) – Ricardas Berankis (Litwa, Q) 7:6(4), 0:6, 7:5

Pierre-Hugues Herbert (Francja) – Maximilian Marterer (Niemcy, Q) 6:3, 6:7(6), 7:6(6).