Doha: Cibulkova pierwszą półfinalistką

71

Organizatorzy Qatar Total Open (pula nagród: 776 000 dolarów) mają w tym roku spory ból głowy. Niemal od początku zawodów aura nie sprzyja grze w tenisa, większość meczów przerywana jest w trakcie przez opady deszczu. Dziś mieliśmy poznać już nazwiska wszystkich półfinalistek. Awans zdążyła jednak wywalczyć tylko Dominika Cibulkova (Słowacja).

Reprezentantka naszych południowych sąsiadów wygrała 7:5 6:4 z doświadczoną Samanthą Stosur (Australia), która ostatnio spisuje się coraz lepiej. Podopieczna Mateja Liptaka bardzo dobrze radziła sobie z niewygodnymi serwisami rywalki i aż czterokrotnie pokusiła się o przełamanie. Pojedynek trwał godzinę i 39 minut, ale mógłby być o wiele krótszy, gdyby Cibulkova nie roztrwoniła w pierwszym secie prowadzenia 5:1, przez co doprowadziła do nerwowej końcówki. Ostatecznie udało się jej jednak awansować do półfinału, w którym zmierzy się z Karoliną Pliskovą (Czechy) lub Shuai Zhang (Chiny).

Na korcie centralnym w Doha doszło też w czwartek do olbrzymiej niespodzianki. 19-letnia Daria Kasatkina (Rosja) po raz drugi w tym sezonie pokonała Angelique Kerber (Niemcy), wiceliderkę rankingu WTA. Sukces jest tym większy, że Kasatkina potrafiła wydostać się z kryzysu, w jakim znalazła się w drugiej partii. Rosjanka nie wygrała w niej ani jednego gema, ale nie przeszkodziło jej to w zwycięstwie 6:4 0:6 6:4. To na pewno jeden z największych sukcesów w jej karierze. O awans do półfinału Kasatkina walczy z Monicą Puig (Portoryko). Mecz został przerwany na początku trzeciego seta.

Z turniejem rozgrywanym w stolicy Kataru pożegnała się też Agnieszka Radwańska. Pogromczynią naszej najlepszej tenisistki została Caroline Wozniacki (Dania). Ćwierćfinałową przeciwniczką byłej liderki światowych list będzie Lauren Davis (USA). 23-letnia Amerykanka imponuje wysoką formą od początku 2017 roku. Turniejowe zwycięstwo w Auckland najwyraźniej dodało jej skrzydeł, ponieważ w Doha przedostała się z kwalifikacji aż do ćwierćfinału, a na pewno nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. W 1/8 finału ograła 7:5 6:2 Jelenę Wiesninę (Rosja), rozstawioną w Doha z numerem szóstym.