Australian Open: Peers i Kontinen najlepsi w grze podwójnej

37
zimbio.com

Henri Kontinen (Finlandia) i John Peers (Australia) zostali triumfatorami turnieju gry podwójnej mężczyzn Australian Open 2017 (pula nagród: 15 mln. dolarów australijskich). W finale pokonali 7:5 7:5 turniejowe ,,trójki”, Boba i Mike’a Bryanów (USA).

Fińsko-australijska para była rozstawiona w Melbourne z numerem czwartym. W całym turnieju przegrała tylko jednego seta i miało to miejsce już w 3. rundzie. Tak pewne zwycięstwo Kontinena i Peersa jest niemałą niespodzianką. 26-letni Fin do tej pory odgrywał w turniejach wielkoszlemowych drugoplanowe role, w Australian Open startował dopiero po raz trzeci, a jego życiowym wynikiem w tym turnieju była druga runda, którą osiągnął przed 12 miesiącami.

Zawodnik ze Skandynawii w niczym jednak nie ustępował na korcie swojemu partnerowi, a także utytułowanym rywalom. Momentami był nawet najlepszym zawodnikiem na korcie. W pierwszym secie, co prawda dał się raz przełamać, ale swoje gemy serwisowe przegrali także obaj amerykańscy bracia. Szczególnie bolesne było przełamanie z dwunastego gema, które zadecydowało o losach całego seta. Kontinen i Peers wykorzystali drugiego break-pointa, który był jednocześnie piłką setową i wygrali pierwszą partię 7:5.

Niemal identyczny przebieg miała druga odsłona gry. Znów do decydującego przełamania doszło w dwunastym gemie, z tą różnicą, że wcześniej obie pary pewnie wygrywały wszystkie gemy przy własnym podaniu. Wydawało się, że tie-break jest kwestią czasu, ale John Peers miał na ten temat inne zdanie. Najpierw znacznie przyczynił się do wywalczenia dwóch piłek meczowych, a przy drugiej z nich popisał się doskonałym lobem, który wprowadził fińsko-australijską parę do tenisowego nieba. Kontinen i Peers wygrali 7:5 7:5 i mogli cieszyć się z największego sukcesu w swoich karierach.

W najnowszym rankingu ATP Kontinen awansuje na piąte miejsce. Tuż za jego plecami znajdzie się John Peers. Obaj zawodnicy nigdy wcześniej nie byli tak wysoko notowani. Pozycję lidera utrzyma Nicolas Mahut (Francja).