Australian Open: Murray i Soares z premierowym tytułem

Jamie Murray (Wielka Brytania) i Bruno Soares (Brazylia) nie mieli sobie równych w grze podwójnej mężczyzn podczas Australian Open 2016 (pula nagród: 15 mln dolarów). Na kortach twardych w Melbourne zarówno jeden, jak i drugi sięgnął po swój pierwszy wielkoszlemowy tytuł. W finałowym pojedynku pokonali 2:6 6:4 7:5 duet Daniel Nestor (Kanada) / Radek Stepanek (Czechy).

Szkot i Brazylijczyk dopiero od początku obecnego sezonu startują wspólnie w zawodach. Okazało się, że nawiązanie współpracy było strzałem w dziesiątkę dla obu tenisistów. Soares w turniejach wielkoszlemowych w grze podwójnej stratuje nieprzerwanie od Roland Garros 2008, jednak dopiero dzisiaj mógł cieszyć się z końcowego zwycięstwa. Jeszcze dłuższą historię startów ma Jamie Murray, który zadebiutował w Wielkim Szlemie podczas Wimbledonu w 2006 roku. Jednak również on do dnia dzisiejszego nie miał na swoim koncie zwycięstwa w turnieju wielkoszlemowym.

Po pierwszym secie mało kto mógł się jednak spodziewać, że rozstawieni z numerem siódmym tenisiści wzbogacą swój dorobek o wyjątkowo cenny skalp. Na korcie dzieliła i rządziła doświadczona para kanadyjsko-czeska, która w pierwszym secie zdobyła aż o 12 punktów więcej od rywali, co przyczyniło się do zwycięstwa 6:2 w pierwszej odsłonie meczu. 43-letni Nestor i 37-letni Stepanek byli już tylko jeden krok od zwycięstwa w pierwszym wielkoszlemowym turnieju w 2016 roku.

W drugim secie Murray i Soares zaczęli jednak grać o wiele skuteczniej przy własnym podaniu, dzięki czemu nawiązali walkę z dobrze dysponowanymi rywalami. Do jedynego, a co za tym idzie decydującego o losach partii przełamania doszło przy stanie 2:2. Nestor i Stepanek długo się bronili, jednak za czwartą okazję Szkot i Brazylijczyk doprowadzili do przełamania, które otworzyło im szansę na zwycięstwo w drugim secie i doprowadzenie do remisu. Do końca seta przy własnym serwisie Murray i Soares stracili tylko dwa punkty i bez problemów wyrównali stan rywalizacji.

Szkocko-brazylijski debel kontynuował dobrą grę, co zaowocowało szybką zdobyczą przewagi przełamania w decydującym secie. Turniejowe ,,siódemki” pewnie kroczyły po swój premierowy tytuł, jednak przy prowadzeniu 5:4 zupełnie nieoczekiwanie doszło do zwrotu akcji  i przełamania na korzyść Nestora i Stepanka. Kanadyjczyk i Czech nie wykorzystali swojej szansy i przegrali dwa kolejne gemy, co oznaczało, że mistrzami Australian Open 2016 zostali Jamie Murray i Bruno Soares.

Dla obu zwycięzców wyjątkowo istotny będzie również jutrzejszy dzień. Bruno Soares wspólnie z Jeleną Wiesniną (Rosja) powalczą o zwycięstwo w turnieju miksta. Z kolei Jamie Murray będzie zagrzewać do boju swojego młodszego o rok brata Andy’ego, który stanie przed szansą wywalczenia tytułu w grze pojedynczej.

Wynik finału gry podwójnej mężczyzn:

J.Murray/Soares (Wielka Brytania/Szkocja, 7) – Nestor/Stepanek (Kanada/Czechy) 2:6 6:4 7:5