Australian Open: Djokovic w finale!

28

Novak DjokovicNovak Djokovic (Serbia, 1) wygrał 3:2 (7:6 3:6 6:4 4:6 6:0) ze Stanem Wawrinką (Szwajcaria, 4) w półfinale Australian Open. Serb grał na pewno o wiele regularniej od swojego rywala i właśnie to zadecydowało o jego awansie. Po ponad trzech godzinach gry lider rankingu zameldował się w finale, gdzie zmierzy się z Andy’m Murray’em (Wielka Brytania, 6).

W pierwszym secie niespodziewanie na prowadzenie wyszedł Szwajcar. Długo jednak nie minęło i to roztrwonił. Mało tego, Nole miał szanse na zakończenie partii już w dziesiątym gemie. To mu się nie udało, ale ostatecznie po tie-breaku turniejowa „jedynka” wygrała otwierającą część meczu.

W kolejnej odsłonie słabsza dyspozycja Djokovica. Wawrinka to wykorzystał i dzięki przełamaniu w szóstym gemie tego seta wyrównał stan rywalizacji. Triumfator poprzedniego AO zagrał o wiele pewniej niż pod koniec pierwszej partii i to zachowało jego szanse na awans.

Niestety ale Stan nie potrafił utrzymać na długo tak dobrej dyspozycji i ponownie obniżył swoje loty. Dużo niewymuszonych błędów, słabsze podanie i Novak ponownie przewodził w meczu. Dwa breaki wystarczyły, aby zwyciężyć w tej odsłonie, jednak także Djoker miał swoje słabsze momenty w tej partii.

Czwarta odsłona nie zapowiadała wielkich emocji. Od początku kontrolę przejął reprezentant Serbii, lecz później zaczął grać bardzo nerwowo i swoją przewagę stracił. Wawrinka „powrócił” do meczu! Po raz kolejny wyrównał stan setów i o awansie decydował piąty set.

Tam jednak Nole pokazał swoją klasę. Ograł rywala do zera i bez wątpienia to właśnie on zasłużył na szansę walki o tytuł. W meczu finałowym będzie miał także godnego rywala – Andy Murray’a, który w półfinałowym spotkaniu ograł Tomasa Berdycha (Czechy, 7).

Novak Djokovic (Serbia) – Stan Wawrinka (Szwajcaria) 7:6 (1) 3:6 6:4 4:6 6:0