ATP Masters Indian Wells: Thiem ogrywa Federera

50

W finale turnieju w Indian Wells (ATP Masters 1000, kort twardy, pula nagród 9,035 mln dolarów) Dominic Thiem (Austria, 7) pokonał 3:6, 6:3, 7:5 Rogera Federera (Szwajcaria, 4).

Dla Szwajcara był to 153. finał w karierze. Walczył o 101 wygrany turniej, szósty w tej imprezie. Dla Thiema to 19 finał ATP, trzeci z cyklu Masters. Dwa poprzednie przegrał w Madrycie.

Grali ze sobą po raz piąty. Bilans spotkania jest remisowy. Mecz świetnie otworzył Roger, szybko wyszedł na prowadzenie 3:0. Thiem zdołał odrobić stratę przełamania, serwował na 4:4, jednak znowu został przełamany i po 33 minutach Szwajcar własnym podaniem wyszedł na prowadzenie 1:0. Nie było długich gemów, tenisista z Bazylei starał się skracać wymiany, chodził do siatki, często atakował.

W drugiej partii kluczowy był czwarty gem, w którym Thiem uzyskał breaka. Utrzymał przewagę do końca i doprowadził do decydującej odsłony. W niej Szwajcar nie wykorzystał w ósmym gemie szansy na przełamanie. Wydawało się, że będzie tiebreak, ale niespodziewanie w jedenastym gemie Austriak przełamał i pewnie przy własnym serwisie zakończył trwający 122 minuty pojedynek. To jego pierwszy tytuł z cyklu Masters 1000, a w sumie wygrywa 12 turniej w karierze. Ostatni raz reprezentant Austrii wygrał imprezę Masters w 1997 roku, wtedy w Miami zwyciężył Thomas Muster.