ATP Finals: Thiem ruszył w pościg za Dimitrowem i Zverevem

73

Dominic Thiem (Austria) wciąż ma szansę na zakończenie obecnego sezonu w czołowej trójce rankingu ATP. By tak się stało, Austriak musi spełnić kilka warunków. Podstawowy to przedostanie się przez fazę grupową w Nitto ATP Finals (pula nagród: 8 000 000 euro). Zwycięstwo nad Pablo Carreno Bustą (Hiszpania) przybliżyło go do celu.

Grigor Dimitrow (Bułgaria), Alexander Zverev (Niemcy) i właśnie Dominic Thiem stanowią grupę zawodników, którzy na koniec sezonu zajmą miejsca w przedziale 3-5. Różnice punktowe między nimi są na tyle małe, że na ten moment każdy układ jest możliwy. W najkorzystniejszej sytuacji jest Dimitrow, który zagwarantował już sobie awans do półfinału w turnieju mistrzów. Zverev i Thiem wciąż nie są pewni występu w fazie pucharowej.

Thiem i tak może odetchnąć z ulgą, ponieważ dopiero porażka z Pablo Carreno Bustą skomplikowałaby jego sytuację. 24-letni Austriak pokonał jednak rezerwowego Hiszpana 6:3 3:6 6:4 w dwie godziny i pięć minut. Najwięcej emocji dostarczył decydujący set, w którym nie obyło się bez zwrotów akcji. Jako pierwszy przełamał przeciwnika Thiem, ale od momentu prowadzenia 3:1 Austriak przegrał trzy gemy z rzędu. Choć napięcie wzrastało z każdą chwilą, Austriak wykazał się opanowaniem i rozstrzygnął końcówkę na swoją korzyść. Debiutujący w ATP Finals Carreno Busta musiał zadowolić się wygraniem jednego seta, co i tak jest wynikiem godnym pochwały.

Przed ostatnią kolejką sytuacja w Grupie A jest bardzo przejrzysta. Grigor Dimitrow jest już pewny awansu do półfinału, natomiast Pablo Carreno Busta na pewno zakończy zmagania w Londynie na fazie grupowej. Z kolei pojedynek Dominica Thiema z Davidem Goffinem (Belgia) zadecyduje o tym, kto z tej dwójki zajmie drugie miejsce w grupie.