ATP Finals: Goffin wykorzystał problemy zdrowotne Nadala

37

Dużą niespodzianką zakończył się drugi dzień zmagań najlepszych tenisistów w Londynie. Rozstawiony z numerem siódmym David Goffin (Belgia) pokonał 7:6(5) 6:7(4) 6:4 Rafaela Nadala (Hiszpania), który kilka tygodni temu zapewnił sobie pozycję lidera rankingu ATP na koniec obecnego sezonu.

Pojedynek trwał 2 godziny i 37, ale mógł zakończyć się znacznie wcześniej. Goffin już w drugim secie pewnie zmierzał po zwycięstwo, ale wówczas nie potrafił postawić przysłowiowej kropki nad ,,i”. Prowadzenie 7:6(5) 5:3 okazało się niewystarczające dla Belga, który walczył o pierwsze w karierze zwycięstwo w elitarnych zawodach wieńczących sezon. Nadal obronił w drugim secie cztery piłki meczowe (jedną przy serwisie przeciwnika i trzy przy swoim) i doprowadził do drugiego w meczu tie-breaka. Tym razem wojnę nerwów wygrał Hiszpan, który w dodatkowej rozgrywce stracił tylko cztery punkty.

W normalnych okolicznościach Nadal poszedłby za ciosem i w trzecim secie grał jeszcze lepiej niż do tej pory. Hiszpan w ostatnim czasie skarżył się na uraz kolana i nie doszedł jeszcze do pełnej sprawności. Na jego twarzy często pojawiał się grymas bólu, a gra pozostawiała wiele do życzenia. Goffin zdawał sobie sprawę, że to dla niego niepowtarzalna szansa na ogranie wielkiego mistrza. Cały czas był niezwykle skoncentrowany i nie dawał się ponieść emocjom. Szybko osiągnął w trzecim secie przewagę podwójnego przełamania, która okazała się wystarczająca. Choć Nadal odrobił część strat, to ostatecznie przegrał 6:7(5) 7:6(4) 4:6.

W pierwszym meczu Grupy Pete Samprasa również nie brakowało emocji. Grigor Dimitrow (Bułgaria) wygrał 6:3 5:7 7:5 z Dominiciem Thiemem (Austria).